Strona główna » Projekty » Imagine Cup » Poprzednie edycje » Imagine Cup 2012

IMAGINE CUP 2012

 

32.png

12 kwietnia w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbył się drugi dzień finałów konkursu w dziedzinie Projektowanie Oprogramowania – sztandarowej i najbardziej prestiżowej kategorii konkursu Imagine Cup

Druga runda finałów krajowych w kategorii Projektowanie Oprogramowania oceniana była przez jury w składzie:

1
Na zdjęciu od lewej: Dariusz Piotrowski, Bożena Lublińska - Kasprzak, Tadeusz Golonka, Beata Bochińska i Dariusz Bogdan, fot. Ideal Solution

Beata Bochińska – Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
Bożena Lublińska – Kasprzak – Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
Minister Dariusz Bogdan – podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki
Tadeusz Golonka – konsultant branży IT, Przewodniczący Jury
Dariusz Piotrowski – dyrektor działu Nowych Technologii w polskim oddziale Microsoft

Studenci Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, oraz Politechniki Poznańskiej zmierzyli się w finałowych prezentacjach z hasłem przewodnim tegorocznej edycji Imagine Cup - „Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości”.

2

Zespoły ARMED, The InnoWATors, BugBusters, Flexify oraz YETI zaprezentowały przed jury rozwiązania, które mogą uczynić życie we współczesnym świecie lepszym, bezpieczniejszym i łatwiejszym.

Wśród zaprezentowanych rozwiązań pojawiły się m.in. oprogramowania wspierające pracę rehabilitantów, służące do rehabilitacji dzieci poprzez program ćwiczeń oparty na zabawie, aplikacje monitorujące stan zdrowia chorych na epilepsję użytkowników, a także samoistnie alarmujące pomoc medyczną w razie zagrożenia życia i zdrowia.

W tym roku pośród prezentowanych projektów przeważały aplikacje zaprojektowane na urządzenia mobilne.

3
Zespół ARMED podczas swojej prezentacji, fot. Ideal Solution

Werdyktem jury pierwsze miejsce i możliwość reprezentowania Polski na światowych finałach w Sydney w Australii, które odbędą się w lipcu, zajęła drużyna ARMED z Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy w składzie pchor. sierżant Marcin Kukiełka, pchor. starszy szeregowy Jakub Kędzior, pchor. starszy szeregowy Adam Pabiś pod kierunkiem Mentora: majora mgr. inż. Mariusza Chmielewskiego.

4
Zdobywcy I-wszego miejsca - ARMED, fot. Ideal Solution

Zwycięski projekt zespołu ARMED to aplikacja SAPER zaprojektowana na urządzenie Windows Phone. Rozwiązanie pozwala wykrywać ukryte ładunki wybuchowe i miny poprzez detekcję zaburzeń pola magnetycznego. Aplikacja Saper zmienia smartphone'a w osobisty podręczny detektor niebezpiecznych ładunków wybuchowych. Co ważne – została zaprojektowana tak, by mogli z niej korzystać przede wszystkim cywile np. wybierając się w rejony dotknięte wojną. Zespół przetestował już swoje rozwiązanie w realnych warunkach na poligonie.

5
The InnoWATors, fot. Ideal Solution

Miejsce drugie i udział w rządowej delegacji (w tym przelot rządowym samolotem) oraz szansa na zaprezentowanie swojej aplikacji na oficjalnym polskim stoisku podczas międzynarodowych targów technologicznych CEBIT 2013 zdobył zespół The InnoWATors, również z WAT w składzie: major mgr. inż. Mariusz Chmielewski (Mentor), Mateusz Chrustny, Emil Kaczyński, Witold Matuszewski, Bartłomiej Wójtowicz i Monika Lipińska.

Drużyna zaprezentowała aplikację SENSE na Windows Phone, monitorującą stan zdrowia osób chorych na epilepsję oraz alarmującą otoczenie oraz służby medyczne. Program wykrywa gwałtowne ruchy ciała oraz poprzez zlokalizowane zewnętrznie urządzenie mierzy napięcie mięśni. Jednocześnie gromadzi wszystkie potrzebne informacje m.in. dotyczące leków, jakie przyjmuje pacjent, czasu ostatniego ataku itp.

7
Flexify, fot. Ideal Solution

Trzecie miejsce zajął zespół Flexify z UAM w Poznaniu w składzie: Tomasz Malesza, Michał Kulikowski, Piotr Kowalczyk, Marek Banaszak, Adam Kuczyński, pod opieką Mentora – Tomasza Gdali.

Zaprezentowany jury projekt Kinesio Studio ma na celu wsparcie długotrwałych procesów rehabilitacyjnych. Z punktu widzenia dziecka jest to wirtualna przygoda, w którą zostały wplecione ćwiczenia kinezy terapeutycznej. Dla fizjoterapeuty jest to narzędzie, dzięki któremu może kontrolować cały proces i śledzić postępy.

8
Bug Busters, fot. Ideal Solution

Czwarte miejsce ex aequo zajęły drużyny Bug Busters z Politechniki Białostockiej w składzie: Piotr Matniejuk, Marek Matuszewski, Paweł Adamski, Grzegorz Raciborski, pod opieką Mentora Mateusza Andrzejewskiego. Drużyna przygotowała oprogramowanie będące profesjonalnym narzędziem pracy dla rehabilitantów - PERSONAL RECOVERY SYSTEM, w którym zastosowano technologię Kinect oraz YETI z Politechniki Poznańskiej w składzie: Mateusz Baster, Maciek Piotrowski, Michał Wojtysiak pod opieką Mentora Fabrizio Dominici. Aplikacja YETI Snow alarmuje w razie nagłego wypadku na nartach służby ratunkowe lub ostrzega użytkownika przed zagrożeniem lawinowym.

9
Najlepszy designer - Adam Kuczyński, fot. Ideal Solution

Wśród nagród specjalnych wyróżnienie dla najlepszego projektanta interfejsu w kategorii Software Design otrzymał Adam Kuczyński.

W tym roku prezentacje wszystkich drużyn obserwował czujnym okiem wyjątkowy reportażysta - rysownik Przemysław Ulatowski, który na bieżąco dokumentował przebieg konkursu

10
Przemysław Ulatowski, fot. Ideal Solution

11
fot. Ideal Solution

12
fot. Ideal Solution

Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz piąty podjął się współorganizacji wraz z firmą Microsoft polskiej edycji Imagine Cup. W tym roku ten największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów obchodził swój 10 jubileusz.
Od 2005 roku, od kiedy Polacy biorą udział w konkursie, aż 21 razy zajmowaliśmy miejsca na podium. Największy sukces dla Polski to finały w Egipcie w 2009 roku i w USA w 2011. W każdym z nich zdobyliśmy trzy miejsca na podium. Również 2010 rok był dla polskich drużyn szczęśliwy. Podczas światowych finałów, które po raz pierwszy odbywały się w Polsce, zdobyliśmy głównej miejsca w kategorii Internet Explorer 8.

Z każdą edycją nie tylko rośnie zainteresowanie konkursem, ale zmienia się także sam Imagine Cup. Rozgrywkom konkursowym towarzyszą różne szkolenia i warsztaty, w tym także konsultacje z zakresu komercjalizacji projektów.

Ten rok był wyjątkowy także pod względem rekordowej ilości zgłoszonych uczestników.4 500 tysiąca studentów z całej Polski zgłosiło się do konkursu. Również w samej kategorii Projektowanie Oprogramowania – nigdy dotąd nie zgłoszono aż tylu projektów. Do ostatniego etapu eliminacji dostało się 49 zespołów. Spośród tej grupy kilkunastoosobowa komisja sędziowska wybrała 10 zespołów. Ostatecznie w ścisłym finale pięć drużyn zaprezentowało swoje aplikacje podczas II dnia finałów w IWP.

Jak co roku, udział w konkursie staje się dla studentów uczelni z całej Polski szansą, aby jeszcze podczas studiów zaistnieć w świecie najnowszych technologii. Dla wielu finalistów poprzednich edycji, Imagine Cup stał się przepustką do kariery w renomowanych przedsiębiorstwach. Staje się również bodźcem to rozpoczęcia przygody z własną firmą, bardzo często rozwiniętą na bazie projektu konkursowego.

Imagine Cup w Polsce organizowany jest przez Microsoft we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego. Honorowym patronem inicjatywy jest Ministerstwo Gospodarki. W tegorocznej edycji krajowej sponsorami i partnerami konkursu byli Asseco, Billennium, MMC Brainville oraz Nokia.

Poprzednie edycje Imagine Cup  >>

Relacja z finałów Imagine Cup 2012 na Twitterze >>

Więcej informacji o konkursie Imagine Cup >>

Informacji udzieli Ci:

Małgorzata Wrocławska-Sznejder
tel.(22) 860 01 60
e-mail: malgorzata_wroclawska@iwp.com.pl