Strona główna » Projekty » Dobry Wzór » Dobry Wzór 2018

DOBRY WZÓR 2018


Znamy laureatów jubileuszowej edycji konkursu DOBRY WZÓR 2018!

Jury jubileuszowej 25. edycji konkursu Dobry Wzór wybrało, spośród 119 finalistów, najlepsze produkty i usługi które prezentujemy na wystawie pokonkursowej i w katalogu.

 

W tym roku przyznano:

- 26 nagród głównych Dobry Wzór 2018 czyli nagrody Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przyznane przez interdyscyplinarne jury. Nagrody Dobry Wzór są równocześnie znakiem, jakim producent może oznaczyć produkt na półce sklepowej, wspierają i budują silne polskie marki. Są one przyznawane w dziewięciu kategoriach: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały, Transport i komunikacja oraz Moda i akcesoria.

LAUREACI NAGRÓD GŁÓWNYCH DOBRY WZÓR 2018

- Sześć nagród specjalnych:

- WZÓR ROKU 2018 – nagroda przyznawana Ministra Przedsiębiorczości i Technologii dla polskiego produktu;
- PRODUKT ROKU 2018 – nagroda Agencji Rozwoju Przemysłu SA dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu;
– WZÓR ROKU DLA KULTURY 2018 – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla projektanta produktu lub usługi mającej wyjątkowe cechy kulturotwórcze i ułatwiające dostęp do kultury;
- DESIGNER ROKU 2018 - nagroda prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dla najlepszego polskiego projektanta 2018
- dwie NAGRODY SPECJALNE ZA WYBITNE ZASŁUGI DLA POLSKIEGO WZORNICTWA – nagroda prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

LAUREACI NAGRÓD SPECJALNYCH


Jury KONKURSU

Laureatów wybrało interdyscyplinarne Jury w składzie :

1. Katarzyna Rzehak, przewodnicząca jury, dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
2. Jadwiga Emilewicz, Minister, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
3. Cezariusz Lesisz p.o. prezesa zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
4. dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP
5. Jadwiga Lesisz p.o. prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
6. prof. nzw. dr hab. inż. Katarzyna Konopka, profesor na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej
7. dr hab. Małgorzata Czudak, prof. ASP w Łodzi, Pracownia Projektowania Ubioru 240, projektant ubioru
8. prof. dr hab Bogumiła Jung, prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prezes SPFP
9. prof. dr hab. Michał Stefanowski, wiceprezes SPFP, kierownik Katedry Projektowania na ASP w Warszawie
10. dr hab. Dawid Korzekwa, projektant graficzny, profesor ASP w Katowicach, prezes STGU
11. dr hab. Artur Frankowski profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, projektant
12. Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
13. Agata Solon, architekt krajobrazu
14. dr Iwona Palczewska, kierownik Działu Badawczo Rozwojowego w IWP
15. Ewa Szyszka – Oczkowska, projektant, specjalista w Dziale Kreatywnym IWP

NAGRODY DOBRY WZÓR 2018

SFERA DOMU

foto1.jpg
PASTEL™ narzędzia pielęgnacyjne
projekt: KABO&PYDO projektanci wzornictwa; Cellfast Design Group zespół konstruktorski
producent: Cellfast Sp. zo.o.

Uzasadnienie: Jury wskazało na doskonałe dopasowanie produktu do potrzeb rynku, który nawet od przedmiotów codziennego użytku wymaga dzisiaj nieskazitelnej i atrakcyjnej wizualnie formy, zgodności z trendami oraz wygody i bezpieczeństwa opartych na badaniach ergonomicznych.Markiza antysmogowa i antyalergenowa VMZ cleanAir
projekt: FAKRO
producent: FAKRO Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Jury zachwycił sposób, w jaki firma FAKRO odpowiedziała na powszechny w polskich miastach problem zanieczyszczenia powietrza smogiem i alergenami. Markiza antysmogowa jest także barierą przeciwko bakteriom, wirusom i szkodliwemu promieniowaniu UV. To rozwiązanie na miarę XXI wieku, chroniące zdrowie, poprawiające samopoczucie i jakość życia w metropoliach.


Miski i półmiski w kształcie ryb w dekoracji „Kobaltowe chmurki”
projekt: projektant dekoracji: Maria Starzyk; projektant formy: Mariusz Ochocki.
producent: Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego Bolesławiec

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na doskonałe wyczucie rynku i trendów – „rybne” półmiski są równocześnie europejskie i dalekowschodnie, funkcjonalne i piękne. Wykorzystują tradycyjną bolesławicką technikę stempelkową, ale w nowoczesnym, uwspółcześnionym wydaniu.


Quatro Granite dywan łatwoczyszczący
project: Carpet Decor
dystrybutor: Fargotex Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Jury doceniło nowoczesność i przyjazność dywanu Quatro Granite, na który można rozlać bezkarnie sok, wino – bo nie chłonie cieczy, jest antyalergiczny, antypoślizgowy i – trudno w to uwierzyć, ale można go prać w pralce! A przy tych wszystkich właściwościach ma nowoczesną i zgodną z trendami dekorację.


IVE wanna i umywalki
projekt Marta Gębska
producent Marmite Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Jury wskazało na wyjątkowe walory estetyczne kolekcji Ive firmy Marmite. Umywalki i wanna wyglądają jak wyrafinowane, cienkościenne naczynia ceramiczne, a nie jak ceramika łazienkowa. Powierzchnia nanocoat sprawia, że są idealnie gładkie, więc łatwo je umyć i utrzymać w lśniącej czystości.


POC Luna Inox pojemnościowy ogrzewacz wody
projekt Wojciech Reszeta
producent KOSPEL S.A.

Uzasadnienie: Do powszechnej brzydoty ogrzewaczy wody już się przyzwyczailiśmy. Dzięki ogrzewaczowi POC Luna Inox firmy Kospel jury odzyskało wiarę w to, że nawet takie urządzenie może być profesjonalnie i ładnie zaprojektowane. I że funkcjonalny i estetyczny design na dobrym poziomie nie musi być drogi!


Esagon -płytki ceramiczne
projekt zespół projektowy Ceramiki Paradyż
producent Ceramika Paradyż sp. z o.o.
Uzasadnienie: Jury wskazało na wyrafinowany efekt estetyczny jaki pozwalają stworzyć w łazience płytki Esagon. Tę kolekcję należy traktować jak paletę malarską i to utrzymaną w najnowszych trendach kolorystycznych z uwzględnieniem najmodniejszych metalicznych połysków i subtelnej drewnianej faktury.

SFERA PRACY


DCU180Z samobieżny wózek transportowy akumulatorowy 18v li-ion–
projekt MAKITA
dystrybutor MAKITA Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Jury wyraziło nadzieję, że wózek akumulatorowy stanie się wybawieniem dla pracujących na budowach, w ogrodnictwie, rolnictwie. Jego liczne funkcjonalności decydują o jego uniwersalnych zastosowaniach, a innowacyjne zabezpieczenia gwarantują bezpieczeństwo przy załadunku i wyładunku.


SANDISS kolekcja mebli biurowych
projekt Paged Design Team
producent Paged Meble S.A.

Uzasadnienie: Jury wskazało na to, że firma Paged nadążą za trendami w wyposażeniu biur i dostrzega konieczność ich humanizacji. Chcemy pracować w otoczeniu miłym dla oka, zamiast oklein szukamy naturalnego drewna, nie chcemy się potykać o kable i męczyć się nieustannym kontaktem z ekranem monitora. Kolekcja Snadiss daje nam szansę na biuro w wydaniu mniej biurowym, a jednak eleganckim i funkcjonalnym.


Robot lutowniczy REECO
projekt RENEX
producent RENEX

Uzasadnienie: Jury wskazało na niezwykły postęp producentów robota Recco, którzy dwa lata temu pokazali w Dobrym Wzorze stół elektrostatyczny – od tego czasu widać, jak design zmienia wizerunek produktów Renexu, jak są coraz bardziej „designerskie” jak ich funkcja jednoznacznie determinuje ich formę, a minimalizm wpływa na ich uproszczenia i precyzyjne definiowanie całości projektów.

SFERA PUBLICZNA


Teddy Bed łóżko szpitalne młodzieżowe
projekt projektant: Jadwiga Tynor, konstruktor: Dominik Dyrlaga
dystrybutor Formed Sp. z o.o., Sp.k

Uzasadnienie: Jury doceniło fakt, że firma Formed dostrzegła niszę na rynku produktów medycznych i zaproponowała rozwiązanie łózka szpitalnego dla nastolatków, które rozwiązuje problemy opieki medycznej, a równocześnie nie straszy szpitalnym chłodem, pozwala dzieciom czuć się w szpitalu bezpieczniej i bardziej komfortowo.


TUK kolekcja foteli
projekt Nikodem Szpunar; Tomasz Paszko, metalowa podstawa
producent Paged Meble S.A.

Uzasadnienie: Jury przyznało nagrodę Dobry Wzór kolekcji TUK w uznaniu dla jej uniwersalnych zastosowań: to fotele do restauracji, poczekalni, biura, gabinetu – ale także dla domu. W zależności od podstawy wszędzie sprawdzą się doskonale wnosząc modny look z lat 60.


SNAKE II LED ledowy zestaw oświetleniowy
marka ROSA
projekt EMO Design
producent Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego ROSA Stanisław Rosa

Uzasadnienie: Jury doceniło doskonałe dopasowanie lamp miejskich Snake do nowoczesnej architektury miejskiej. Ich forma jest minimalistyczna i nie potęguje wizualnego chaosu naszego otoczenia. Jury podkreśliło możliwość redukcji mocy lamp – czyli słabszego świecenia w określonych godzinach nocnych, które uwzględnia niekorzystny wpływ sztucznego światła nocnego na przyrodę.

USŁUGI


Ogrody wertykalne 4Nature System
projekt Ergo Design
usługodawca WERTYKALNI.PL

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na to, że usługodawca Wertykalni.pl stworzył polskie rozwiązanie „zielonej ściany” , która może być wykorzystana tak w biurze, przestrzeni publicznej jak i w domu i rozbudowywana dzięki rozwiązaniu modułowemu. Automatycznie podlewane rośliny poprawiają jakość powietrza i co ważniejsze, nastrój przebywających w ich pobliżu.


PGE Narodowy aplikacja mobilna
projekt Paweł Struk - kierownik projektu
usługodawca PL.2012+ Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Jury doceniło praktyczny charakter usługi, która niemal przenosi użytkownika w przestrzeń Stadionu Narodowego, pozwala się w niej odnaleźć, poznać kalendarz wszystkich wydarzeń i znaleźć te najlepsze i najciekawsze dla siebie. Przez aplikację można kupić bilet, zarezerwować wycieczkę, a nawet, na trójwymiarowym modelu zobaczyć, jaki widok będziemy mieli z konkretnego miejsca na widowni.

NOWE TECHNOLOGIE


Blachodachówka fotowoltaiczna ElectroTile
projekt zespół projektowy ElectroTile
producent ElectroTile Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na ekologiczny i ekonomiczny wymiar nowego rozwiązania, które rewolucjonizuje rynek pokryć dachowych – oto mamy dwa w jednym – sposób na szybkie pokrycie dachu uzupełniony o szereg sześciu modułów fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną.

Samochodowy uchwyt do smartfonów z ładowaniem bezprzewodowym POWERKIT Qi
projekt Andrzej Bury
producent BURY Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Samochodowy uchwyt do smartfonów QI firmy Bury to przedmiot o którym każdy kierowca mówi - chcę taki mieć. Tę właśnie cechę doceniło jury konkursu – doskonałą odpowiedź na potrzeby rynku i umiejętność sprostania wymaganiom wymagającego klienta, który chce rozmawiać bez mandatu, ładować telefon bez podłączania kabelka i nie wstydzić się wyglądem uchwytu – a nawet być dumnym z jego designu.


Drukarka 3D M200 Plus
projekt Zortrax
producent Zortrax S.A.

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na rozwój firmy Zortrax, która wciąż dostarcza na rynek modele coraz lepiej dopasowane do potrzeb użytkowników. Drukarka M200 Plus łączy się przez WiFi, może współpracować z wieloma urządzeniami, ma także nowość w postaci łatwego w obsłudze ekranu dotykowego.

GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA


Książka „Gry i zabawy z dawnych lat”
projekt Agata Raczyńska
autor Katarzyna Piętka
zleceniodawca Wydawnictwo NASZA KSIĘGARNIA

Uzasadnienie: Jury podkreśliło wyjątkowy wdzięk książki przenoszącej nas nie tylko za pomocą treści, ale przede wszystkim dzięki ilustracjom i grafice książki – w czasy dzieciństwa i zabaw na trzepaku. Brawa za doskonałe ilustracje i umiejętność uchwycenia ducha analogowych zabaw bez wi-fi i hot-spota.


Logotyp Warszawskiego Transportu Publicznego
projekt Filip Zagórski, Rafał Benedek (Type2), Marian Misiak (Threedotstype)
implementacja Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie
zleceniodawca Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na adekwatność i komunikatywność znaku stworzonego przez projektantów dla warszawskiego transportu miejskiego. Litera „T” – zrozumiała w każdym kręgu kulturowym jako związana z transportem, uzupełniona o wizerunek ogona warszawskiej syrenki jest doskonałą syntezą znaczeniową i wizualną.


Opakowanie – butelka Björn
projekt SPIRITUS MOVENS Magdalena Jabłońska
zleceniodawca BZK Alco

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na doskonałe zgranie stylu opakowania, jego matowej czerni i głębokiego reliefu z walorami trunku. Ta doskonale zaprojektowana butelka naprawdę komunikuje wartości produktu – co jest podstawowym zadaniem dobrej grafiku użytkowej.

NOWE MATERIAŁY


Szkło EGLAS
projekt zespół projektowy Saint-Gobain Building Glass Polska
producent Saint-Gobain Building Glass Polska
Uzasadnienie: Jury wskazało na rewolucyjność rozwiązania szkła termicznego EGLAS. Teraz możemy nie tylko niwelować parę i śnieg za pomocą podgrzewanych szyb, ale wręcz ogrzewać nimi pomieszczenia! To jeden z najciekawszych, wielofunkcyjnych wynalazków który może zmienić oblicze współczesnej architektury.


Materiał Mineral Composite
marka Marmite
projekt Marmite
producent Marmite Sp. z o.o.

Uzasadnienie: Jury wskazało na doskonałe możliwości konstruowania cienkościennych form ceramiki użytkowej – wanien czy umywalek – jakie daje nowoczesny materiał Mineral Composite. To połączenie sproszkowanej naturalnej skały dolomitowej i elastycznej żywicy jest równocześnie naturalne, wytrzymałe i odporne na uderzenia.

TRANSPORT i KOMUNIKACJA


Tramwaj TWIST 2015N – PESA
projekt Bartosz Piotrowski, szef zespołu; sylwetka zewnętrzna i wnętrze części pasażerskiej, Bartosz Piotrowski i Krzysztof Nogowski; kabina motorniczego: Krzysztof Nogowski
producent PESA Bydgoszcz S.A.

Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na doskonałe dopasowanie tramwaju do wymagań współczesnych użytkowników: Twist 215N ma nisko zawieszoną podłogę, platformę dla wózków inwalidzkich oraz innowacyjne rozwiązanie systemu klimatyzacji. Będziemy nim podróżować estetycznie, wygodnie – i co najważniejsze – bezpiecznie.


Elektryczny zespół trakcyjny Impuls II – NEWAG S.A.
projekt: Tomasz Niemiec, projektant ściany czołowej; Konrad Niziński, projektant wnętrza; Kamil Marszałek, projektant wnętrza, kolorystyki wnętrza i malatury zewnętrznej; Natalia Mazur, Marek Urbański, Paweł Maślanka, projektanci kabiny maszynisty
producent: NEWAG S.A.

Uzasadnienie: Jury doceniło konsekwentny rozwój linii pojazdów Impuls od roku 2012. Wszyscy znamy z polskich kolei te wygodne niskopodłogowe pojazdy z przestronnym wnętrzem, niezawodną klimatyzacją i nowoczesnym systemem informacji pasażerskiej. Teraz najnowszą i jeszcze lepiej zaprojektowaną wersją - Impuls II- jeżdżą także Włosi, chwaląc polską jakość i dobry design.

MODA i AKCESORIA


Torba do wózka dziecięcego Magsy
projekt: Husarska Design
producent: Magsy
Uzasadnienie: Jury zwróciło uwagę na wyjątkowe walory funkcjonalne torby Magsy. To praktyczny produkt, który z radością powitają rodzice małych dzieci, którzy nie chcą mieć wszystkich akcesoriów z infantylnym misiem. Szara, minimalistyczna torba, pasuje do każdego wózka, ma wiele praktycznych rozwiązań, takich jak przewijak, dodatkowa saszetka, czy praktyczne uchwyty do zawieszania.

NAGRODY SPECJALNE

WZÓR ROKU 2018 – nagroda Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (przyznawana od 1993 roku jako nagroda Ministra Gospodarki) dla najlepszego polskiego produktu, zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowana przez polskiego przedsiębiorcę.


Łóżko szpitalne młodzieżowe Teddy Bed
projekt: projektant: Jadwiga Tynor, konstruktor: Dominik Dyrlaga
dystrybutor: Formed Sp. z o.o., Sp.k

Uzasadnienie:
Łóżko Teddy Bed zwróciło naszą szczególną uwagę, ponieważ wypełnia dotychczasową lukę na rynku łóżek medycznych. Jest jedynym w skali kraju produktem tego typu przeznaczonym dla dzieci i młodzieży.
Stanowi odpowiedź na potrzeby wszystkich zaangażowanych w proces hospitalizacji.
Jako łóżko szpitalne odpowiada wymogom i potrzebom personelu medycznego, a jako łóżko dziecięce łączy w sobie wyjątkowe wzornictwo oraz funkcjonalność przyjazną małemu pacjentowi.
Łóżko Teddy Bed jest znakomitym przykładem nowatorskiego rozwiązania, a stymulowanie i promowanie innowacji to jedno z głównych zadań Ministerstwa.

PRODUKT ROKU 2018 – nagroda specjalna Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. (przyznawana od 2015 roku) dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu.


Blachodachówka fotowoltaiczna ElectroTile
projekt :zespół projektowy ElectroTile
producent: ElectroTile Sp. z o.o

Uzasadnienie:
ElectroTile to projekt blachodachówki fotowoltaicznej, którego innowacyjność i zastosowanie użytkowe są bezdyskusyjne. Produkt jest połączeniem modułu fotowoltaicznego i pokrycia dachowego. Oznacza to, że zamiast budować kosztowne moduły fotowoltaiczne możemy otrzymywać czystą energię za pomocą blachodachówek fotowoltaicznych. Co więcej dają one niepowtarzalny efekt wizualny. Mam nadzieję, że zachęci to coraz więcej osób do pozyskiwania taniej energii z odnawialnego źródła.

Ponadto, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. przyznała wyróżnienie dla


Kabo&PYDO i Cellfast Design Group, za projekt i wdrożenie zestawu narzędzi pielęgnacyjnych PASTEL oraz zwijacza na wąż ERGO XS

Uzasadnienie:
Uprawa ogrodu to dla wielu z nas dziś styl życia. Coraz bardziej liczy się nie tylko funkcjonalność narzędzi, ich wytrzymałość, ale także design. Na te potrzeby odpowiedziała firma Cellfast, która zatrudniając młodych projektantów pokazała, że design można zastosować nawet w tak przyziemnych (i to dosłownie) przedmiotach jak narzędzia ogrodowe. Nagradzając projektantów pracujących dla firmy Cellfast jesteśmy tym bardziej dumni, że firma prowadzi działalność w zarządzanej przez ARP Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN.

WZÓR ROKU DLA KULTURY 2018 – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego(przyznawana od 2017 roku) dla projektanta produktu lub usługi mającej wyjątkowe cechy kulturotwórcze i ułatwiające dostęp do kultury.


Zestaw do kawy w dekoracji „Bryły geometryczne”
projekt: projektant dekoracji: Teresa Liana; projektant formy: Mariusz Ochocki.
producent: Ceramika Artystyczna Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego Bolesławiec

„Zestaw do kawy w dekoracji Bryły Geometryczne" jest produktem charakteryzującym się oryginalnym wzorem oraz formą. Produkt otrzymuje nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze względu na nowatorskie wykorzystanie tradycyjnych technik rzemieślniczych oraz za udaną próbę wzbogacenia oferty bolesławieckiej ceramiki o produkt nawiązujący do kierunku w sztuce abstrakcyjnej - konstruktywizmu. Zestaw wpisuje się w aktualne trendy w designie, zachowując charakterystyczne dla ceramiki użytkowej aspekty funkcjonalne oraz estetyczne. Produkt łączy tradycję z awangardą i stanowi kolejny krok powrotu tradycyjnego rzemiosła do współczesnych wnętrz.

Ponadto, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał wyróżnienia dla:


krzesło Quantum,
PROJEKT Stanisław Figiel
PRODUCENT Digitouch sp. z o.o.

oraz


Drukarka 3D M200 Plus
projekt Zortrax
producent Zortrax S.A

DESIGNER ROKU 2018 – nagroda specjalna prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dla najlepszego polskiego projektanta.


KRYSTIAN KOWALSKI
(rocznik 1982) urodził się w Warszawie w rodzinie artystów. Ukończył projektowanie produktu w Royal College of Art w Londynie (MA 2010) oraz Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (MA 2007).
Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w studio projektowych w Warszawie i Mediolanie.
W latach 2009 - 2013 współtworzył Kompott Studio, nominowane do FX International Interior Design Award (2010) w kategorii Breakthrough Talent of the Year.
Od 2013 roku prowadzi w Warszawie pracownię projektową Krystian Kowalski Industrial Design. Współpracuje z wiodącymi producentami mebli w kraju i za granicą. W projektowaniu dąży do inteligentnych rozwiązań nadających produktom wyrafinowany i nieoczywisty charakter. Krystian wierzy w kompleksowe działanie. Stosuje zaawansowane technologie komputerowe uzupełnione pracą z materiałem. W wyposażonym w modelarnię studio powstają śmiałe idee materializowane w formie prototypów.
Prace pokazywane były między innymi na wystawach w Londynie, Mediolanie, a także publikowane w najważniejszych pismach branżowych.

Produkty wyróżniono w konkursach:
Finalista nagrody Dobry Wzór
| 2015 | Link | Marbet Style|
|2016 | Olin | Marbet Style|
| 2017 | Ultra | Mdd |

Nagroda IF Design Award
| 2017 | Mesh | Mdd|

Nominacja EDIDA - Elle Decoration Design Awards
| 2014 | Boo sofa| Comforty |

Must Have | Bureau 2014 |Ripple 2015|Oyster 2015 | Boo 2015 | Nordic 2015 | Classic 2015 |Anvil 2017| Mesh 2017 |Grace 2018 |

Uzasadnienie:
Dobre wzory wyrobów masowej produkcji są wartością gospodarczą. Dobre wzory są również wartością kulturową” – projektant kształtując trendy, wybiega w przyszłość nowoczesnego, innowacyjnego oraz racjonalnego wzornictwa. Buduje markę firmy, jej przyszłość. Dla naszego dzisiejszego dizajnera podstawowym kryterium na podjęcie współpracy z konkretnym przedsiębiorcą jest potencjał rozwojowy firmy. Ważne dla niego jest to, czy produkty, które zaprojektuje rozwiną się i wpiszą się w filozofię firmy. Ważne jest także to, aby produkty te, były mocnymi punktami w portfolio firmy i budowały jej prestiż.
Współpracował i współpracuje z wieloma markami meblarskimi np. Iker, Comforty, Noti, MDD Ikea, Marbet,Tylko.com także Amica, Sony Bravia. Od stycznia 2017 roku pełni funkcję dyrektora kreatywnego firmy Tylko.com i buduje jakże trudny ale bardzo perspektywiczny obszar z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.
W projektowaniu dąży do inteligentnych rozwiązań nadających produktom wyrafinowany i nieoczywisty charakter. To projektant weryfikujący technologię dla potrzeb wymagających odbiorców. Przy każdym nowym projekcie pokonuje własne ograniczenia i tworzy marki. Jego produkty zdobywają nowe rynki. Za te osiągniecia w kraju, a nade wszystko za granicą designerem roku 2018 zostaje KRYSTIAN KOWALSKI

NAGRODA SPECJALNA ZA WYBITNE ZASŁUGI DLA POLSKIEGO WZORNICTWA
w tym roku została przyznana
prof. Michałowi Stefanowskiemu za promocję polskiego wzornictwa zagranicą


Uzasadnienie:
BEDA – to europejska organizacja skupiająca stowarzyszenia, organizacje, podmioty, ośrodki projektowe zajmujące się profesjonalnie wzornictwem przemysłowym.
Od 2010 roku przez dwie kadencje członkiem zarządu BEDY był Polak. Wielokrotnie reprezentował interesy środowiska polskich projektantów na forum międzynarodowym. Współpracował przy tworzeniu dokumentów mających wpływ na krajową i europejską strategię gospodarczą, dotyczącą wsparcia dla wzornictwa jako czynnika wpływającego na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw. Był jurorem w międzynarodowych konkursach. Podejmował i podejmuje szereg przedsięwzięć promujących polskie wzornictwo za granicą.
Za całokształt dobrych działań na rzecz polskiego wzornictwa, jego rozpoznawalności poza granicami kraju, za propagowanie polskich interesów wzorniczych na rynku europejskim nagrodę specjalna otrzymuje projektant wzornictwa przemysłowego, wykładowca na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego warszawskiej ASP, w latach 2001-2010 prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych, Pan prof. Michał Stefanowski

oraz Ewie Mickiewicz – pomysłodawczyni konkursu Dobry Wzór

Uzasadnienie:
Wymyśliła konkurs Dobry Wzór i była pierwszym szefem zespołu ekspertów. Niestrudzona propagatorka polskiego wzornictwa w czasach, kiedy wydawało się, że o nim zapomniano, kiedy dopiero rodziła się nowa jakość polskiej produkcji przemysłowej i świadomość konieczności obrony polskich wzorów i polskiej własności intelektualnej. Miała odwagę walki o światową jakość polskiego projektowania, wprowadziła profesjonalną metodykę wyboru i oceny produktów rynkowych, którą posługujemy się w konkursie Dobry Wzór do dziś. Za tę niezwykłą pracę, bardzo ważną dla rozwoju polskich przedsiębiorstw otrzymuje dzisiaj nagrodę specjalną Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Absolwentka warszawskiej ASP na Wydziale Architektury Wnętrz, pomysłodawczynii konkursu Dobry Wzór, pani Ewa Mickiewicz.

WYSTAWA DOBRY WZÓR 2018
To największa wystawa designu w Polsce.
Na wystawie zobaczymy 119 produktów i usług – finalistów i laureatów konkursu Dobry Wzór.

26 października do 9 grudnia 2018
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
ul. Świętojerska 5/7 w Warszawie

www.dobrywzor.com.pl

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli.
Wstęp wolny.

KONTAKT

Zgłoszenia do konkursu:
Joanna Wątrucka
Tel. (22) 860 03 68
e-mail: joanna_watrucka@iwp.com.pl
 

Informacji udzieli Ci:
Anna Weresińska
tel.(22) 860 02 85
e-mail: anna_weresinska@iwp.com.pl

Małgorzata Wrocławska-Sznejder
Tel.: (22) 860 01 60
e-mail: malgorzata_wroclawska@iwp.com.pl