Strona główna » O instytucie » Historia IWP » Historia loga IWP

HISTORIA LOGA IWP

 

HISTORIA LOGO IWP


Logo Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przez 60 lat istnienia instytucji podlegało wielokrotnym przekształceniom i modyfikacjom.
W 1951 r. – w pierwszym roku istnienia IWP – logo Instytutu zaprojektował prof. Henryk Tomaszewski (1914 – 2005),  wybitny grafik, ilustrator, pedagog, współtwórca polskiej szkoły plakatu. Znak ten widnieje na okładkach wydawnictw Instytutu publikowanych w latach 1953 – 1957.

stznakIWP.jpg

W roku 1963 znakomity projektant grafiki użytkowej i scenograf prof. Witold Janowski (1926 – 2006) zaprojektował logo IWP wyróżnione w roku 1969 nagrodą Ministra Przemysłu Ciężkiego na Pierwszej Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych. Projekt ten, wielokrotnie przekształcany, funkcjonował jako znak firmowy IWP przez 33 lata w różnych modyfikowanych wersjach.
Znak charakteryzował się, podobnie jak cała twórczość Janowskiego, klarowną, czytelną formą, ładem geometrycznym oraz lapidarnością wyrazu. Surowa, dwubarwna forma logo identyfikacyjnego IWP w sposób symboliczny obrazuje treść pojęcia „wzornictwo”, nawiązując do przekroju poprzecznego formy przemysłowej wraz z kształtowanym przez nią przedmiotem.

iwp004.jpg

iwp030.jpg

iwp040.jpg

iwp003.jpg

iwp006.jpg

iwp017.jpg

iwp025.jpg

LOGO.jpg

Nowy etap w kształtowaniu się logo IWP nastał w październiku roku 2006, kiedy to na stanowisko dyrektora (obecnie prezes) Instytutu została powołana p. Beata Bochińska.
Jedną z pierwszych jej inicjatyw było uporządkowanie identyfikacji wizualnej Instytutu. Zadanie to powierzyła Studio Projektowemu Zdanowicz&Pawrowski, sugerując powrót do pierwotnej formy logo projektu Witolda Janowskiego z roku 1963. Projektanci oczyścili logo IWP z naleciałości lat 80-tych i 90-tych wydobywając jego czystość i typograficzną klasę. W identyfikacji wizualnej zastosowali krój czcionki „futura”, która symbolizuje powrót do źródeł konstruktywistycznej rewolucji typograficznej z lat 20-tych XX wieku nawiązując również do projektów graficznych z lat 50-tych i 60-tych.
Projekt logo i systemu identyfikacji wizualnej IWP zaprojektowany przez Studio Zdanowicz&Pawrowski został zatwierdzony do stosowania w maju 2007 r.

IWP_logo.jpg

IWP___logo_2.jpg

 

W 2009 powstała najnowsza wersja i obecnie obowiązująca wersja loga IWP zaprojektowana również przez Studio Zdanowicz&Pawrowski.

header_logo_iwp.gif