Strona główna » Oferta » Promocja Designu » Kolekcja historycznych figurek ćmielowskich - oferta sprzedaży

KOLEKCJA HISTORYCZNYCH FIGUREK ĆMIELOWSKICH - OFERTA SPRZEDAŻY

Instytut Wzornictwa Przemysłowego oferuje możliwość zakupu porcelanowych figurek zaprojektowanych w IWP w latach 1956 – 1965, wyprodukowanych współcześnie przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów.

To jeden z najlepszych przykładów złotego okresu polskiego wzornictwa. Figurki przez lata stały się ikonami stylu lat 50. i 60. Projektowali je czołowi polscy projektanci pracujący w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Historia figurek rozpoczęła się w 1956 roku, kiedy to w IWP zostali zatrudnieni Henryk Jędrasiak, Lubomir Tomaszewski, Hanna Orthwein i Mieczysław Naruszewicz. Powstał wówczas czteroosobowy zespół projektantów, rzeźbiarzy, który odmienił styl rzeźby kameralnej produkowanej fabrycznie i wpłynął na wysoki poziom ceramiki użytkowej w Polsce. W ciągu siedemnastu lat istnienia Zakładu Ceramiki i Szkła w IWP zaprojektowano i wdrożono do produkcji ok. 130 wzorów figurek.

Czwórka projektantów udowodniła, że porcelanowa figurka może być małym dziełem sztuki, a przy tym modnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza. Nie mający swojego odpowiednika na świecie styl porcelanowych figurek był sensacją wystaw i targów nie tylko w kraju, ale także w USA, Japonii, Francji, Niemczech, Rosji.

Do lat 60. produkowały je wszystkie największe wytwórnie porcelany i porcelitu w Polsce - w Ćmielowie, Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Chodzieży, Katowicach Bogucicach i Pruszkowie. Z produkcji porcelanowej rzeźby zasłynęła jednak przede wszystkim ćmielowska wytwórnia Świt. To tu udało się zachować oryginalne formy i modele, które dziś są wykorzystywane w produkcji przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów.


Instytut Wzornictwa Przemysłowego oferuje blisko 100 historycznych wzorów, których produkcję wznowiła ćmielowska fabryka porcelany. Wśród nich znajdują się te najbardziej znane i cenione, jak „Sudanka” i „Seksbomba” Henryka Jędrasiaka, „Arabka”, oraz „Wielbłąd” Lubomira Tomaszewskiego, „Dzik” Mieczysława Naruszewicza, czy „Sowa” i „Gibon” autorstwa Hanny Orthwein. Oferujemy również nowatorski serwis „Dorota” zaprojektowany w 1961 roku przez Lubomira Tomaszewskiego, który przyniósł mu złoty medal na I Międzynarodowej Wystawie Wzornictwa w Paryżu.
Wszystkie figurki są ręcznie wykonane i malowane, większość z nich posiada dekorację zgodną z oryginalną koncepcją projektantów IWP.

Oferujemy sprzedaż pojedynczych egzemplarzy. Na życzenie tworzymy też kolekcje kilku czy kilkunastu egzemplarzy, spójnych pod względem stylistycznym. Wszystkie rzeźby posiadają opis historyczny eksperta IWP. Figurki zapakowane są w specjalne, eleganckie pudełka.

Oferta skierowana jest do firm i instytucji.

Kontakt:
figurki_zamowienia@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 82

Zobacz kolekcję ćmielowskich figurek >>

Oferta unikatowej kolekcji >>