Klient
Ministerstwo Gospodarki
Tytuł projektu
„Analiza aplikacji wzornictwa przemysłowego w polskich przedsiębiorstwach” - Raport przygotowany dla potrzeb Ministerstwa Gospodarki na zlecenie Departamentu Rozwoju Gospodarki
Cel
Opracowanie szczegółowej analizy aplikacji wzornictwa przemysłowego w polskich przedsiębiorstwach wywodzących się różnych branż
Parametry
Raport powstał w oparciu o badania ilościowe i jakościowe, przeprowadzone w III kwartale 2007 roku, obejmujące 301 polskich przedsiębiorstw reprezentujących następujące branże: AGD, RTV, komputery, środki transportu, meble, wyposażenie wnętrz, branża oświetleniowa, szkło, ceramika, artykuły sportowe.
500-stronnicowy, 2-języczny raport
Zakres
- Opracowanie metodologii i zakresu badania;
- Wyłonienie instytucji badawczej;
- Analiza i opracowanie danych;
- Opracowanie raportu zwierającego:
- opis stanu aplikacji wzornictwa w Polsce,
- ocenę stopy zwrotu z inwestycji we wzornictwo,
- ocenę stopnia wykorzystania specjalistycznego kapitału ludzkiego
(projektanci, studia projektowe),
- rekomendacje dla instytucji publicznych (podejmujących działania dla rozwoju innowacyjności gospodarki) oraz organizacji otoczenia biznesu.
- Skład, redakcja i druk materiału.
Korzyści dla klienta
Raport posłużył do wpisania rozwoju wzornictwa w strategię rozwoju Polski na lata 2007-2013 oraz uruchomienia 3-letniego projektu unijnego poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wzornictwo o wartości ponad 20 mln zł.
Instytut dostarczył wiedzy na temat wzornictwa przemysłowego oraz kompetencji w zakresie organizowania i przeprowadzania złożonych i szeroko zakrojonych badań rynku.
Tytuł projektu
„Wzornictwo szansą rozwoju branży jubilersko-złotniczej i bursztyniarskiej w Polsce”- Ekspertyza opracowana na zlecenie Ministerstwa Gospodarki
Cel
Analiza stanu i trendów w polskim jubilerstwie i bursztyniarstwie z punktu widzenia roli design.
Wskazanie koncepcji wykorzystania wzornictwa w rozwoju branży jako czynnika kształtującego markę firmy i zwiększającą konkurencyjność na rynku.
Parametry
Ekspertyza opiera się na badaniach przeprowadzonych w 2007 roku, w firmach z branży jubilersko-złotniczej i bursztyniarskiej.
Zakres
- Analiza stanu i perspektyw polskiego rynku jubilerskiego w kontekście jego historii, aktualnych trendów oraz doświadczeń innych krajów Unii Europejskiej;
- Analiza obowiązujących przepisów prawnych, w tym prawa probierczego oraz systemu ochrony własności intelektualnej;
- Analiza systemu kształcenia specjalistów w badanej dziedzinie z punktu widzenia kształtowania aktywnych uczestników rynku;
- Wnioski i rekomendacje w trzech głównych obszarach: rozwoju i aplikacji wzornictwa, zmian w kształceniu zawodowym oraz deregulacji prawa probierczego.
Korzyści dla klienta
Profesjonalna analiza rynku jubilerskiego i bursztyniarskiego oraz rekomendacje, które pozwoliły na opracowanie dalszej strategii rozwoju tego sektora.
Instytut dostarczył wiedzy na temat wzornictwa przemysłowego oraz kompetencji w zakresie przeprowadzania szczegółowych analiz rynku.