Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Konferencja "Wzornictwo przemysłowe a kolej - Projekty przyjazne pasażerom" z udziałem dr Iwony Palczewskiej

Dr Iwona Palczewska, Kierownik Działu Badawczo-Rozwojowego, Instytut Wzornictwa Przemysłowego wzięła udział w konferencji Wzornictwo przemysłowe a kolej - Projekty przyjazne pasażerom, która odbyła się 27 listopada w Warszawie.

Zaproszeni paneliści wśród których byli m.in. prof. Marek Adamczewski z maradDesign, dr. hab. Bartosz Piotrowski, Główny Projektant Wzornictwa PESA Bydgoszcz SA oraz przedstawiciele największych przewoźników kolejowych w Polsce rozmawiali na temat podnoszenia komfortu podróży poprzez modernizację i zakup taboru, budowę i przebudowę dworców i przystanków kolejowych oraz wdrażanie nowoczesnych kanałów sprzedaży biletów.

Odczyt dr Palczewskiej pt: "Psychofizjologiczne właściwości pasażera, czyli jak projektować przyjemną podróż" był wstępem do panelu dyskusyjnego poświęconego projektowaniu taboru szynowego między innymi w kontekście dostępności, dostosowania pociągów dla osób z niepełnosprawnością.

Uczestnicy panelu podkreślali fakt, że kolej inwestuje w rozwiązania zapewniające dostępność dla osób o różnych potrzebach, a jednocześnie konkuruje międzysektorowo z transportem lotniczym i drogowym, które nie muszą spełniać standardów dostępności. Przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością jest dużym wyzwaniem dla projektantów. Jak zauważył Piotr Czarnota, główny specjalista ds. Przewozy Osób Niepełnosprawnych, PKP Intercity SA. -   istnieje potrzeba standaryzacji pojazdów jeśli chodzi o przestrzeń dla osób z niepełnosprawności. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie wysokości peronów ważnym punktem jest wyposażenie pociągu w podnośnik. W Polsce brakuje również miejsc dla osób z niepełnosprawnościami w pierwszej klasie.

Polska kolej może się jednak pochwalić również otwartością na stosowanie innowacyjnych rozwiązań wychodzących naprzeciw potrzebom pasażerom o szczególnych potrzebach. - Nowością jest montowanie pętli indukcyjnej w pociągu. Oprócz Szwajcarii i Norwegii nikt się na to nie zdecydował. – powiedział Piotr Czarnota.

Podkreślono jednak, że standardem, do którego dążą dizajnerzy jest uniwersalność.

– Projektowanie uniwersalne oznacza, że produkt jest dostępny dla wszystkich, a to oznacza że unikamy stygmatyzowanie np. poprzez stosowanie ramp które wyróżniają osoby z niepełnosprawnością – zauważyła dr Iwona Palczewska, kierownik działu badawczo – rozwojowego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

więcej >> Kurier Kolejowy

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78