Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Zmarła Stefania Kuske - zasłużony pracownik Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

s_kuske_1.jpg

Stefania Kuske (1921 – 2018)


Z głębokim żalem żegnamy zmarłą w dniu 24 sierpnia 2018 r. w wieku 97 lat Stefanię Kuske, rysownika -kreślarza, wieloletniego zasłużonego pracownika inżynieryjno-technicznego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Była jednym z jego „pionierów” – rozpoczynała bowiem pracę dokładnie z chwilą powołania IWP – 1 października 1950 roku.
Urodzona w 1921 roku w Warszawie, jako Stefania Filipiuk. Rodzinnie związana z Milanówkiem, gdzie przed wojną zdobyła maturę. Podczas okupacji walczyła w konspiracji jako żołnierz Armii Krajowej (podwarszawski Obwód AK „Bażant”). Za zasługi wojenne została odznaczona m.in. Krzyżem Partyzanckim ; Krzyżem Armii Krajowej ; Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości.
W Milanówku znalazła też swoje pierwsze zatrudnienie - jako malarka tkanin jedwabnych w miejscowych Zakładach Jedwabiu Naturalnego.
s_kuske_2.jpg s_kuske_3.jpg
tkaniny jedwabne ; prod. Zakłady Jedwabiu Naturalnego, Milanówek – ok. 1949

Pracując pod kierunkiem art. plast. Zofii Korwinowej dała się tu poznać jako utalentowana artystka, tworząc wiele wartościowych wzorów na tkaninach odzieżowych i dekoracyjnych. W międzyczasie pogłębiała wiedzę w zakresie kreśleń technicznych na dwuletnich kursach inż. Henryka Gajewskiego w Warszawie. W 1949 roku wyróżniająca się malarka została oddelegowana do Pracowni Doświadczalnej Druków i Malarstwa na Tkaninach przy Biurze Nadzoru Estetyki Produkcji (BNEP). Współpracowała tam m.in. z art. plast. Andrzejem Milwiczem przy realizacji projektów makat.

s_kuske_4.jpg


makata „Czerwona” [ proj.: Andrzej Milwicz , koloryzacja: Stefania Kuske; Pracownia Doświadczalna Druków i Malarstwa na Tkaninach BNEP] – 1949-50


Krótko potem, bo 1 października 1950 roku znalazła się z większością zespołu BNEP w nowo powołanym Instytucie Wzornictwa Przemysłowego – jednej z pierwszych tego typu placówek w Europie. Idea powstania Instytutu wyszła od dotychczasowej dyrektor BNEP – art. plast. Wandy Telakowskiej, która stworzyła nie tylko koncepcję teoretyczną ale doprowadziła do wybudowania jego siedziby na warszawskiej Starówce.
Stefania Kuske została zatrudniona w Zakładzie Włókienniczym (Tkanin), gdzie do roku 1960, jako rysowniczka, w zespole pod kier. Stefanii Milwicz i Krystyny Szczepanowskiej wykonywała wzory i koloryzacje tkanin. Włączyła się w realizowany w IWP program organizacji tzw. Kolektywów Ludowych. Utworzone zespoły (kolektywy) złożone były z uzdolnionych twórców ludowych – amatorów z Zalipia, Kurpi czy Podhala, którzy pod działali pod nadzorem profesjonalnych artystów plastyków IWP.
Powstałe wtedy charakterystyczne wzory w oparciu o elementy z ludowych wycinanek, pisanek, kilimów, koronkarstwa czy malarstwa były w większości przekształcane na tkaniny użytkowe (odzieżowe, zasłonowe i obrusowe) i kierowane do produkcji przemysłowej. To realizacja szczególnie bliskiej dla Wandy Telakowskiej idei rodzimości polskiego wzornictwa , zachowania jego narodowego charakteru – w myśl hasła projektowania „na co dzień dla wszystkich”.

s_kuske_5.jpg

tkanina zasłonowa drukowana [ proj.: Stefania Milwicz; koloryzacja: Stefania Kuske ] - 1955

Kolejnym etapem pracy w IWP dla Stefanii Kuske był Zakład Estetyki Odzieży (lata 1960-67), w którym opracowywała m.in. wzory na materiały z tworzyw sztucznych – folie PCV oraz koloryzacje faktur głęboko tłoczonych. Powstała wtedy nowatorska technologia barwienia i druku nieprzemakalnych tkanin wykorzystywanych szeroko w przemyśle do produkcji odzieży ochronnej.
s_kuske_6.jpg s_kuske_7.jpg

s_kuske_8.jpg s_kuske_9.jpg

opracowanie koloryzacji, druków i faktur głęboko tłoczonych oraz folii płaszczowych [zespół: Barbara Świderska ; Danuta Szarras ; Maria Janowska ; Stefania Kuske ; płaszcze przeciwdeszczowe, proj.: Alina Dziekońska ; IWP] – 1962-64


W roku 1967 Stefania Kuske ponownie znalazła się w grupie zajmującej się rodzimością wzornictwa (Pracownia Środowiskowych Inwencji Plastycznych pod kier. art. plast. Lidii Buczek i prof. Wandy Telakowskiej), gdzie dostała zadanie dostosowania wzorów z projektanckich zespołów na druk filmowy a także nadzorowania ich realizacji w przemyśle. Uczestniczyła także bezpośrednio w organizowaniu zespołów w środowisku wiejskim i robotniczym.

s_kuske_10.jpg

wyjazd na wieś w poszukiwaniu inspiracji ludowych [prof. Wanda Telakowska ze współpracownikami z IWP ; Stefania Kuske w środku] – ok. 1968


Od połowy lat 70-tych była członkiem zespołu Pracowni Teorii Wartości i Upodobań Estetycznych (pod kier. doc. dr Krystyny Czerniewskiej) , wykonując prace redakcyjne przy realizacji tematów badawczych związanych z estetyką przedmiotów i upodobaniami estetycznymi odbiorców wzornictwa. Wieloletnią pracę w IWP zamknęła w roku 1980 w Zakładzie Programowania i Organizacji Wystaw, gdzie współuczestniczyła m.in. w organizowaniu wystawy „Rodzimość we wzornictwie”, podsumowującej niejako dorobek IWP w tym obszarze, prowadzony pod kierunkiem prof. Wandy Telakowskiej.
Pani Stefania Kuske pozostanie w naszej Pamięci jako osoba serdeczna, zawsze życzliwa dla naszego Instytutu, służąca swoją radą i doświadczeniem.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78