Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Wystawa „Steps Ahead – Wzornictwo w Polsce i na Węgrzech po roku 2000”

plakat.png

Wystawa „Steps Ahead – Wzornictwo w Polsce i na Węgrzech po roku 2000”, która będzie prezentowana w IWP od 30 lipca do 19 sierpnia 2018, a której IWP jest partnerem - pokazuje blisko 100 projektów w większości wdrożonych do produkcji, wykorzystując eksponaty, wielkoformatowe fotografie oraz prezentacje wideo poświęcone pojedynczym realizacjom. Będą to m.in. pociąg EMU PesaDART, lotniskowy pojazd ratunkowo-gaśniczy FELIX 8X8 zespołu WISS, krzesło Trim Krystiana Kowalskiego czy ze strony węgierskiej modularna ławka ceramiczna Júlii Némy, aktywny wózek inwalidzki Flexor Csaby G. Szilágyi czy Muzyka brzucha: odtwarzacz Mp3 dla kobiet w ciąży zaprojektowany przez Pétera Kucsera i Gepetto Studio. W IWP będzie pokazanych na bannerach 36 obiektów z Polski i 37 z Węgier, oraz fizycznie 11 obiektów z Polski i 7 obiektów z Węgier. Dodatkowym obiektem węgierskim, którego nie było w żadnej postaci w Budapeszcie jest Gomboc - intrygująca, wypukła przestrzenna forma, o dwóch punktach równowagi, jednym stabilnym, a drugim niestabilnym.


Wystawa jest efektem pracy polsko-węgierskiego tandemu. Jej kuratorami są profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa Michał Stefanowski oraz profesor Gyula Ernyey – pionier badań i edukacji w zakresie historii i teorii designu na Węgrzech. Kuratorzy skoncentrowali się na wzornictwie przemysłowym, które ma bezpośredni wpływ na codzienne życie. "Steps Ahead" zaprezentuje możliwości projektantów polskich i węgierskich, a jednocześnie jest odbiciem potencjału gospodarczego obu krajów.


Kuratorzy pokazują nie tylko podobieństwa i różnice, ale także dziedziny, w których po zmianie systemu politycznego i gospodarczego powstawały najciekawsze projekty. W obu krajach są to: meble, transport, oświetlenie, ceramika i projektowanie społeczne, w Polsce uzupełnione o przestrzeń publiczną, narzędzia i AGD, a na Węgrzech o sprzęt medyczny, zabawki, sprzęt sportowy i instrumenty muzyczne.


"Steps Ahead", od 30 lipca do 19 sierpnia 2018 w IWP, ul. Świetojerska 5/7. Sala prof. Wandy Telakowskiej, wstęp wolny.


Kuratorzy: prof. Michał Stefanowski, prof. Gyula Ernyey


Organizatorzy: Stowarzyszenie Węgierskich Artystów i Projektantów, Instytut Adama Mickiewicza
Aranżacja: Studio Robot, identyfikacja wizualna: Maciek Sobczak.
Wystawie towarzyszy publikacja.

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78