Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Wystawa polskiego i węgierskiego designu STEPS AHEAD

 Wystawa STEPS AHEAD prezentuje blisko 100 projektów w większości wdrożonych do produkcji, wykorzystując eksponaty, wielkoformatowe fotografie oraz prezentacje wideo poświęcone pojedynczym realizacjom. Będą to m.in. pociąg EMU PesaDART, lotniskowy pojazd ratunkowo- gaśniczy FELIX 8×8 zespołu WISS, krzesło Trim Krystiana Kowalskiego czy ze strony węgierskiej beton przewodzący światło Litracon™ Árona Losoncziego, elektryczny skuter Moveo zaprojektowany przez Pétera Üvegesa i Gergely’a Kissa oraz krzesło do użytku wewnętrznego i zewnętrznego Biela Andrása Kerékgyártó.
Celem wystawy jest przedstawienie różnorodności współczesnych działań w obrębie dyscypliny prężnie rozwijającej się w Polsce i na Węgrzech od początku XX wieku, ale głównym punktem odniesienia jest wzornictwo powstałe po 2000 roku.
Wystawa jest efektem pracy polsko-węgierskiego tandemu. Jej kuratorami są profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierownik Katedry Wzornictwa Michał Stefanowski oraz profesor Gyula Ernyey – pionier badań i edukacji w zakresie historii i teorii designu na Węgrzech. Kuratorzy skoncentrowali się na wzornictwie przemysłowym, które ma bezpośredni wpływ na codzienne życie. STEPS AHEAD zaprezentuje potencjał projektantów polskich i węgierskich, a jednocześnie będzie odbiciem potencjału gospodarczego obu krajów. Kuratorzy pokażą nie tylko podobieństwa i różnice, ale także dziedziny, w których po zmianie systemu politycznego i gospodarczego powstawały najciekawsze projekty. W obu krajach są to: meble, transport, oświetlenie, ceramika i projektowanie społeczne, w Polsce uzupełnione o przestrzeń publiczną, narzędzia i AGD, a na Węgrzech o sprzęt medyczny, zabawki, sprzęt sportowy i instrumenty muzyczne.
Wystawie towarzyszy publikacja.
Projekt ekspozycji: Karolina Chyziak, Krzysztof Czajka, Łukasz Wysoczyński (Studio Robot), Projekt graficzny: Maciek Sobczak, Kuratorzy: profesor Michał Stefanowski i profesor Gyula Ernyey.
Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Węgierskich Artystów i Projektantów wspierane przez Narodową Fundację Kultury oraz Instytut Adama Mickiewicza w ramach POLSKA 100 — międzynarodowego programu kulturalnego towarzyszącego setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
9 – 28 maja 2018, Centrum Architektury FUGA, Budapeszt
30 lipca – 19 sierpnia 2018, Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie
więcej informacji: www.culture.pl

Budapeszt.jpg

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78