Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Zmarł Stanisław Soszyński - zasłużony projektant Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

Z głębokim żalem żegnamy zmarłego w wieku 86 lat artystę plastyka Stanisława Soszyńskiego, wieloletniego zasłużonego projektanta Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Urodzony w 1931 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1956) - z IWP związał się w roku 1951 jeszcze jako student.

Dołączył do wielopokoleniowej czołówki utalentowanych projektantów utworzonego Zakładu Meblarskiego. Działali tam zarówno doświadczeni artyści, jak: Tadeusz Kasprzycki, Jan Kurzątkowski, Jerzy Sołtan, Olgierd Szlekys oraz wkraczający dopiero na rynek młodzi projektanci: Maria Białówna, Maria Chomentowska, Irena Żmudzińska, Andrzej Latos, Zbigniew Maleszewski, Hieronim Śliz, Zdzisław Wróblewski czy Maciej Żwinis.

Wyróżniającą się postacią w tym zespole był również Stanisław Soszyński. Autor i współautor kilkunastu interesujących projektów mebli - zarówno mieszkaniowych, jak i do wyposażenia obiektów użyteczności publicznej (biur, ambasad, zakładów przemysłowych).

Dzięki własnej stolarni, powstałe w latach 50-tych w IWP projekty mebli (ok. 200) były również wytwarzane w krótkich seriach i sprzedawane we własnym sklepie firmowym. Szereg modeli udało się także wdrożyć do produkcji masowej. Były to zarówno meble powszechnego użytku do nowo powstających mieszkań jak i biur i obiektów publicznych – charakteryzujące się nowoczesną formą i innowacją rozwiązań konstrukcyjnych.

Po reorganizacji IWP w 1960 roku Zakład Meblarski IWP został zlikwidowany, a kilkoro projektantów, znalazło zatrudnienie w powołanym wtedy Zakładzie Estetyki Wnętrz. Zadaniem Zakładu było kompleksowe wyposażenie wnętrz mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej (meble, tkaniny, oświetlenie, artykuły AGD). Z tego okresu pochodzi szereg ciekawych projektów Artysty, m.in. oświetlenia wnętrz mieszkalnych czy wystroju warszawskich sklepów.

W latach 1962–1965 Stanisław Soszyński został zatrudniony jako projektant w Zakładzie Maszyn i Urządzeń, przekształconym później w Zakład Wzornictwa Środków Transportu. Działalność IWP w tamtych latach była nakierowana na współpracę z różnymi gałęziami przemysłu, m in. motoryzacją i kolejnictwem. W ramach pracy Zespołu, w latach 1962-68 powstały bardzo interesujące, często nowatorskie projekty Artysty, jak nadwozie samochodu ciężarowego "Star 200 IWP/633"; bryła samochodu osobowego „Warszawa 210”; rodzina zmodularyzowanych samochodów dostawczych małej ładowności czy studium projektowe wnętrz wagonów kolejowych. Niestety z różnych, poza-projektowych przyczyn większość z nich nie doczekała się wdrożenia i możemy oglądać je tylko na fotografiach. Ostatnim etapem pracy w IWP (lata 1966-69) było kierowanie Zespołem Barwy i Światła, gdzie zapoczątkowano badania nad kolorystyką wnętrz mieszkalnych i produkcyjnych oraz dostosowaniem do nich optymalnych opraw oświetleniowych. Jednocześnie w ramach współpracy z Zakładem Szkolenia prowadził w IWP kursy i szkolenia plastyczne dla inżynierów i konstruktorów

Po roku 1968 projektant kontynuował pracę jako kierownik artystyczny w Zakładzie ZPAP „Art”, a następnie w latach 1972-1990 sprawował odpowiedzialne stanowisko Naczelnego Plastyka Warszawy. W swojej bogatej twórczości artystycznej skupił się na projektowaniu pomników i licznych tablic pamiątkowych dotyczących Wojska Polskiego oraz martyrologii Polaków w okresie II wojny światowej, m.in. Pomnik Pomordowanych w Hitlerowskich Obozach Koncentracyjnych (1984) ; Pomnik Dowódców – Komendantów Głównych Armii Krajowej (1985). Osobną, dramatyczną historię ma Pomnik Katyński na Cmentarzu Wojskowym Powązki – zaprojektowany w 1981 roku , we współpracy z ks. Wacławem Karłowiczem oraz braćmi Andrzejem i Stefanem Melakiem – został konspiracyjnie ustawiony w Dolince Katyńskiej. Niedługo potem został rozebrany przez Służbę Bezpieczeństwa a na powtórne odsłonięcie czekał aż do roku 1991.

Stanisław Soszyński zaangażował się również ofiarnie w pracę społeczną. Przez długie lata był członkiem Zarządu Głównego Związku Artystów Plastyków oraz przewodniczącym Sekcji Projektowania Okręgu Warszawskiego ZPAP. Za swą działalność na rzecz wzornictwa był wielokrotnie wyróżniany, m. in. Krzyżem Kawalerskim OOP; Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi ; Odznaką Za Zasługi dla Warszawy a także licznymi nagrodami branżowymi.

WYBRANE PROJEKTY

 

tapczan rozkładany (1956) ; fot. IWP

 

szafa segmentowa (dla mieszkań ZOR) (1956) ; fot. IWP

 

pomocnik do kredensu (komoda) (1957) ; fot. IWP

 

stół rozsuwany (1958) ; fot. IWP

 

stolik pod RTV (1960) ; fot. IWP

 

nadwozie samochodu ciężarowego „Star 200 IWP/633” (1962-64) [wraz z J. Pawłowskim, M. Naruszewiczem, A. Kastenem] ; fot. IWP

 

samochód osobowy „Warszawa 210” (makieta) (1963) [wraz z M. Naruszewiczem, J. Pawłowskim] ; fot. IWP

 

rodzina zmodularyzowanych samochodów dostawczych małej ładowności (1964-68) [wraz z T. Pszenickim, Z. Lewalskim, R. Sobczakiem, K. Turskim, R. Dworakiem, M. Naruszewiczem, A. Kastenem, J. Kandeferem, S. Peliwo] ; fot. IWP

 

Zobacz także:
Stanisław Soszyński [w:]
http://biblioteka.zsz.com.pl/
http://slownikprojektantow.pl/projektant/39

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78