Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Jubileusz Zdzisława Wróblewskiego – zasłużonego projektanta Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

1.jpg

Zdzisław Wróblewski, zasłużony projektant Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, obchodzi w dniu 31 lipca br. 90-te urodziny.

Urodzony w 1927 roku w Żurominie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Architektury Wnętrz, pod kier. prof. Czesława Knothe). Z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego związał się zawodowo bezpośrednio po ukończeniu studiów, w 1954 roku.

Dołączył do wielopokoleniowej czołówki utalentowanych projektantów utworzonego Zakładu Meblarskiego. Działali tam zarówno doświadczeni artyści, jak: Tadeusz Kasprzycki, Jan Kurzątkowski, Jerzy Sołtan, Olgierd Szlekys oraz wkraczający dopiero na rynek młodzi projektanci: Maria Białówna, Maria Chomentowska, Irena Żmudzińska, Andrzej Latos, Zbigniew Maleszewski, Stanisław Soszyński, Hieronim Śliz czy Maciej Żwinis.

Wyróżniającą się postacią w tym zespole był również Zdzisław Wróblewski. Autor i współautor kilkudziesięciu projektów mebli - zarówno indywidualnych do mieszkań, jak i do wyposażenia obiektów użyteczności publicznej (biur, hoteli i szkół) , które po latach wciąż zachwycają nowatorstwem i funkcjonalnością wzorów.

Dzięki własnej stolarni, powstałe w latach 50-tych w IWP projekty mebli (ok. 200) były również wytwarzane w krótkich seriach i sprzedawane we własnym sklepie firmowym. Szereg modeli udało się także wdrożyć do produkcji masowej. Były to zarówno meble powszechnego użytku do nowo powstających mieszkań jak i biur i obiektów oświatowych. Meble IWP z tego okresu charakteryzują się nowoczesną formą i nowatorstwem rozwiązań konstrukcyjnych.

Po reorganizacji IWP w 1960 roku Zakład Meblarski IWP został zlikwidowany, a kilkoro projektantów, znalazło zatrudnienie w powołanym wtedy Zakładzie Estetyki Wnętrz. Zadaniem Zakładu było kompleksowe wyposażenie wnętrz mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej (meble, tkaniny, oświetlenie, artykuły AGD).
Doskonale w tym zespole odnalazł się również Zdzisław Wróblewski. Indywidualnie zaprojektował szereg mebli do mieszkań, w tym powstały w latach 1961-63 nowatorski system mebli segmentowych - regałów i półek do samodzielnego montażu. Wielokrotnie nagradzany zestaw, był potem wiele lat produkowany przez Łódzkie Fabryki Mebli i odniósł niewątpliwy sukces rynkowy.
W dorobku twórczym Pana Wróblewskiego, znalazły się także nowoczesne przedmioty i urządzenia AGD, jak kuchenki gazowe i piec centralnego ogrzewania (1967-68). Równie udanym projektem był zestaw naczyń i sztućców dla pasażerów samolotów Polskich Linii Lotniczych „LOT” (1968).

Z okresu lat 60-tych, pochodzi też szereg prac Artysty powstałych w zespole, jak meble hotelowe , biurowe, handlowe czy meble szkolne - powstałe w latach1963-66 , w ramach dużego tematu IWP – wyposażenia „Szkół Tysiąclatek”. Zdzisław Wróblewski był jednym ze współprojektantów pojedynczych mebli i całych klasopracowni szkolnych.
Jednocześnie w ramach współpracy z Zakładem Szkolenia IWP prowadził kursy i szkolenia dla projektantów, inżynierów, pracowników przemysłu, nauczycieli i studentów (1968-69).

Po zakończeniu pracy w IWP (rok 1968) Pan Wróblewski w działalności projektowej skupił się na podjętej kilka lat wcześniej i trwającej do lat 80-tych, współpracy z Biurem Projektów Przemysłu Węglowego w Gliwicach – czego efektem było wykonanie szeregu projektów wnętrz śląskich kopalni.
Na początku lat 90-tych Zdzisław Wróblewski zaprojektował modułowe kioski handlowo – gastronomiczne, jakże charakterystyczne dla krajobrazu miejskiego „czasu przemian” w Polsce.
Do lat 2000-ych powstało również szereg jego projektów z dziedziny wyposażenia wnętrz sklepowych, sportowych, obiektów sakralnych czy opraw oświetleniowych.
Równolegle stworzył też wiele prac wystawienniczych; były w tym ważne dla niego z osobistych doświadczeń wojennych formy upamiętnienia Armii Krajowej, a szczególnie Oddziałów Partyzanckich „Ponurego” i „Nurta”.

Projekty Zdzisława Wróblewskiego były pokazywane i wielokrotnie nagradzane m.in. na wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych, stając się ozdobą wielu kolekcji muzealnych i prywatnych. Ostatnio mogliśmy je podziwiać m.in. na głośnej wystawie w warszawskim Muzeum Narodowym „Chcemy być nowocześni” (2011).

Za działalność projektową Artysta został wyróżniony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką MKiS „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką ZPAP, i licznymi nagrodami resortowymi (w tym prestiżowymi nagrodami Rady Wzornictwa i Estetyki Produkcji).

Od wielu lat, będąc już na emeryturze wielokrotnie gościł w IWP na organizowanych wystawach i imprezach, bardzo chętnie dzieląc się bogatym doświadczeniem zawodowym oraz służąc nam swoją cenną radą i pomocą.

W imieniu Zespołu IWP składamy Panu Zdzisławowi najserdeczniejsze Życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności na długie lata.

NAJWAŻNIEJSZE PROJEKTY (chronologicznie)

 
zestaw mebli kuchennych - szafka ; stół ; taboret ; krzesło (1954-55) [prod. ZPM Nowa Sól] ; fot. IWP

 
Zdzisław Wróblewski podczas prac nad makietą fotela (1956-57) ; fot. IWP

 
stolik pod TV + taboret (1957) ; fot. IWP


krzesło gięte z tarcicy bukowej (1957) ; fot. IWP


fotel rozkładany - amerykanka (1958) ; fot. IWP

 
fotel tapicerowany (1958) ; fot. IWP

 
tapczan (1959) ; fot. IWP


krzesło (1959) ; fot. IWP


stół pomocniczy (1959) ; fot. IWP


meble hotelowe (1961); fot. IWP

 
meble segmentowe (regał i półki) do samodzielnego montażu (1963), prod. Łódzkie Fabryki Mebli ; fot. IWP

 
meble szkolne (1963-66) [wraz z Marią Chomentowską, Marią Białówną, Edwardem Kurkowskim, Rafałem Prewysz-Kwinto] ; fot. IWP


meble biurowe na zlec. Zakładu Organizacji i Techniki Pracy Biurowej Ministerstwa Finansów (1964-67) [wraz z Edwardem Kurkowskim, Ryszardem Bojarem, Marią Białówną] ; fot. IWP


kuchenki gazowe typ KG-92 (1967), prod. RFWE, Radom ; fot. IWP

 
 
zestaw sztućców i nakryć dla pasażerów LOT (ok. 1968) ; fot. IWP


obudowa pieca do centralnego ogrzewania (1968), prod. Fakora, Łódź ; fot. IWP

 
projekt kolorystyki nadszybia i wyposażenia maszynowni i dyspozytorni w kopalni „1 Maja” (1968) ; fot. IWP

 
strop ruchomy w szatni górniczej Kopalni Węgla Kamiennego „Pniówek” (ok. 1972) ; fot. IWP

 
oprawy oświetleniowe dla słabowidzących, zlec. IWP (1989) ; fot. IWP

 
kioski handlowo-gastronomiczne, prod. Kareo, Warszawa (1990) ; fot. IWP


projekt i realizacja wystawy „Ponury, Nurt, ich żołnierze (ekspozycja w 24 polskich miastach) (1988) ; fot. IWP


Zobacz także:
Zdzisław Wróblewski [w:]
http://biblioteka.zsz.com.pl/
http://www.slownikprojektantow.pl/projektant/38

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78