Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Zmarł Ryszard Bojar - zasłużony projektant Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

Bojar.jpg

Ryszard Bojar (1932 – 2017)

W dniu 23 lutego 2017 roku, w wieku 84 lat zmarł artysta plastyk Ryszard Bojar – twórca powszechnie znanych i rozpoznawalnych projektów wzorniczych, wieloletni, zasłużony pracownik Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Urodzony w 1932 roku w Mławie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem obronił w 1958 roku na Wydziale Architektury Wnętrz, pod kier. prof. Jana Kurzątkowskiego oraz prof. Jerzego Sołtana).
Już w trakcie studiów współpracował z Zakładem Artystyczno-Badawczym ASP, następnie w latach 1960-61 uzyskał stypendium UNESCO i możliwość stażu w prestiżowych uczelniach – School of Design Illinois Institute of Technology w Chicago (prof. R. Doblin) oraz Hochschule für Gestaltung w Ulm (prof. T. Maldonado).

W roku 1960 rozpoczynając pracę w IWP, dołączył do Zakładu Wnętrz, do zespołu kierowanego przez Romana Terlikowskiego (późniejszego dyrektora IWP) - utworzonego z projektantów d. Zakładu Meblarstwa oraz specjalistów z obszaru architektury wnętrz, technologii drewna, socjologii, historii sztuki oraz ergonomii. Zainicjowano wówczas szeroki wachlarz prac związanych z projektowaniem i wyposażaniem mieszkań a także wnętrz obiektów użyteczności publicznej (biura, szkoły).
Jako projektant brał udział, m.in. w opracowaniu zestawów mebli kuchennych (1962-63), które stały się standardowymi meblami instalowanymi w nowych budynkach mieszkalnych. Innym udanym projektem jest powstały (w zespole) w latach 1963-65 funkcjonalny zestaw mebli biurowych, który wzbudził uznanie na Targach Poznańskich i został skierowany do produkcji seryjnej.

rb1.jpg

Zestaw mebli kuchennych wg systemu IWP (1962-63)
[proj. R. Bojar, T. Rymaszewska, M. Białówna, A. Latos], fot, archiwum IWP

rb2.jpg

rb3.jpg

Zestaw mebli biurowych (1963-65)
[proj. R. Bojar, M. Białówna, Z. Wróblewski, E. Kurkowski], fot. archiwum IWP

W kręgu zainteresowań projektowych Ryszarda Bojara znalazł się szeroki wachlarz przedmiotów AGD, maszyn i urządzeń przemysłowych oraz prac z zakresu informacji i identyfikacji wizualnej. To właśnie identyfikacja wizualna stała się po latach najbardziej rozpoznawalnymi projektami Artysty. Już w 1964 roku rozpoczął w zespole z Jerzym Słowikowskim i Stefanem Solikiem prace nad stworzeniem kompleksowego systemu informacji wizualnej dla Centrali Produktów Naftowych. W pierwszym etapie (do 1970 r.) zaprojektowano charakterystyczny logotyp CPN, elementy graficzne dla budynków stacji benzynowych, dystrybutorów paliwa, cystern. Następnie (do roku 1973) powstały projekty kanistrów i pojemników do olejów silnikowych. Rebranding CPN był prowadzony aż do lat 90-tych (w ostatnich latach we współpracy z córką Joanną Bojar-Antoniuk i zięciem Andrzejem Antoniukiem).

rb4.jpg

rb5.jpg

rb6.jpg

Identyfikacja wizualna CPN (1964-73) [proj. R. Bojar, J. Słowikowski, S. Solik], fot. archiwum IWP
 

rb7.jpg

Rebranding identyfikacji wizualnej CPN (1990-94) [proj. R. Bojar, J. Bojar-Antoniuk, A. Antoniuk], fot. archiwum IWP

 

rb8.jpg

Logotyp Fabryki Samochodów Małolitrażowych, Bielsko Biała (1970), fot. archiwum IWP

rb9.png

Logotyp OBR Predom (1975) [proj. R. Bojar, W. Gąsiorowski], fot. archiwum IWP

Innym, charakterystycznym projektem Bojara stała się identyfikacja wizualna warszawskiego metra (w zespole z: Romanem Duszkiem, Markiem Stańczykiem, Janem Jędryką, Joanną Bojar-Antoniuk, Andrzejem Antoniukiem). Projekt powstały w 1983 roku był kontynuowany i wdrażany do 2007 roku a obowiązywał aż do 2013.

rb10.jpg

System informacji wizualnej warszawskiego metra (1983-2007) [proj. R. Bojar, R. Duszek, M. Stańczyk, J. Jędryka, J. Bojar-Antoniuk, A. Antoniuk], fot. archiwum IWP 

rb11.jpg

Projekt wystroju stacji metra „Politechnika” (1987) [proj. R. Bojar, J. Porębski], fot. archiwum IWP

Godna uwagi jest różnorodna działalność zawodowa Ryszarda Bojara. Oprócz pracy etatowej w IWP jako projektant i kierownik Działu Współpracy z Przemysłem (lata 1961-63 oraz 1970-71) to kolejno: Centralne Biuro Konstrukcyjne Obrabiarek w Pruszkowie (do 1965 roku kierownik pracowni wzornictwa) ; Sekretariat Rady Wzornictwa i Estetyki Produkcji Przemysłowej ( w latach 1965-70 starszy radca); Przemysłowy Instytut Maszyn Budowlanych BUMAR (w latach 1971-77 kierownik ośrodka wzornictwa i ergonomii); Ośrodek Badawczo-Rozwojowy „Predom” (w latach 1978-1990 kierownik branżowego ośrodka wzornictwa i ergonomii).

W roku 1990 założył własne studio projektowe Studio Concept (od roku 1993 zmienione na Design Studio Color Concept). Wtedy stał się też wyłącznym przedstawicielem szwedzkiej firmy NCS Colour AB (Skandynawskiego Instytutu Barwy, który opracował Natural Colour System).
Ryszard Bojar położył wielkie zasługi dla opracowania statusu i popularyzacji zawodu projektanta w Polsce. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych (1961), przyczynił się do jego rejestracji w Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Wzornictwa Przemysłowego (ICSID – International Council of Societes of Industrial Design) (1963). Uznanie środowiska zawodowego przełożyło się na powierzeniu mu funkcji prezesa SPFP (lata 1975-1983) oraz wiceprezesa ICSID (1977-1981) a także przyznanie tytułu członka honorowego SPFP.

Wykładowca wzornictwa i barwy na uczelniach plastycznych, konsultant seminariów i konferencji krajowych i międzynarodowych. Autor licznych artykułów w czasopismach branżowych.
Za działalność projektową wielokrotnie wyróżniany nagrodami resortowymi (m.in. Ministra Kultury i Sztuki oraz Rady Wzornictwa i Estetyki Produkcji Przemysłowej (1962 ; 1970).

Ryszard Bojar pozostanie w naszej Pamięci jako osoba serdeczna, zawsze życzliwa dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Z perspektywy lat trzeba podkreślić, że właściwie nie przerwał kontaktów z IWP. Wielokrotnie, niemal do końca życia bywał na organizowanych wystawach i imprezach, zawsze służąc nam swoją cenną radą i pomocą. Pozostawił artykuły w naszym czasopiśmie „Wiadomości IWP”, gdzie prowadził też własną rubrykę „okiem projektanta”. Współorganizował cykl międzynarodowych konferencji „Dzień Barwy”; Został również konsultantem naszego „Słownika Projektantów Polskich”.

rb12.jpg

Delegacja polskich projektantów na konferencję członków ICSID-u w Paryżu (1963)
(u dołu: R. Bojar), fot. archiwum IWPZobacz także:
Ryszard Bojar [w:]
https://www.iwp.com.pl/o_instytucie_60_lat_iwp_wspomnienia
http://biblioteka.zsz.com.pl/dlibra
http://slownikprojektantow.pl/
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78