Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Wystawa ceramiki z lat 50. i 60. XX w. w gliwickim muzeum.

gimp8_918x338.jpg
fot. Muzeum w Gliwicach

Na wystawie pod tytułem „Do widzenia rokoko!…” do 31 grudnia oglądać można wyroby użytkowe z lat 50. i 60. XX w. – głównie porcelanowe i porcelitowe serwisy do kawy i herbaty, a także wazony, popielniczki, tace, które zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów jako wzory dla produkcji seryjnej w wiodących polskich wytwórniach ceramiki. Wśród eksponatów prezentowane są również projekty powstałe w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Jedna z największych tego typu kolekcji w Polsce zostanie pokazana zwiedzającym po raz pierwszy. Eksponowane na wystawie obiekty to efekt działalności kolekcjonerskiej muzeum, rozpoczętej w 1961 roku. Wyroby ceramiczne trafiały wówczas do gliwickiego muzeum wprost z zakładów produkcyjnych.

Tytuł wystawy „Do widzenia rokoko!” nawiązuje do tytułu filmu Janusza Morgensterna „Do widzenia, do jutra…” z 1960 r., ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej. Film powstał w czasach odwilży, po odrzuceniu obowiązujących kanonów sztuki socrealizmu. Lata 50. i 60. XX w. to niewątpliwie bardzo ważny okres w historii polskiego wzornictwa przemysłowego. Nowe wzory i dekoracje ceramiki użytkowej były jednym z przejawów „nowoczesności”. Kuratorka wystawy - Anna Kwiecień podkreśla ogromną rolę w rozpowszechnianiu nowego wzornictwa, jaką odegrała Wanda Telakowska i stworzony przez nią w 1950 r. Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Założycielka i organizatorka IWP była inicjatorką tworzenia i rozpowszechniania nowego wzornictwa oraz propagatorką idei ścisłej współpracy artystów-projektantów z technologami. Podkreślała, iż dobre projekty – wzory wyrobów masowej produkcji – są wartością gospodarczą i kulturową. Wanda Telakowska była również autorką słynnego hasła „Piękno na co dzień dla wszystkich”.

06.jpg

Serwis do kawy „Prometeusz”, projekt Danuta Duszniak (IWP), 1959 r., wytwórnia: Chodzieskie Zakłady Porcelany w Chodzieży, lata 1961–1962, porcelana, dekoracja natryskowa i ręcznie malowana. Fot. Marcin Korczak

Te działania miały nadać designowi charakter masowy i demokratyczny, miał być on piękny i funkcjonalny, a także tani, w odróżnieniu od wyrobu unikatowego czy krótkoseryjnego. Programowe założenia i hasła Instytutu Wzornictwa Przemysłowego stały się w latach 50. i 60. impulsem do nowych wypowiedzi projektantów.
Na wystawie „Do widzenia rokoko….” zobaczyć można projekty zrealizowane w polskich wytwórniach ceramiki w Ćmielowie, Chodzieży, Katowicach-Bogucicach, Jaworzynie Śląskiej, Pruszkowie, Wałbrzychu i Tułowicach. Wśród  prezentowanych wzorów zobaczymy projekty czołowych designerów lat 50. i 60.  m.in.: Henryka Barana, Lucyny Kowalskiej, Kazimierza Kowalskiego,  Ludmiły Pokornianki, Wincentego Potackiego, Adama Sadulskiego, Zbigniewy Śliwowskiej-Wawrzyniak,  Eryki Trzewik-Drost i Józefa Września, ale również czołowych projektantów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego - Lubomira Tomaszewskiego, Danuty Duszniak, Henryka Jędrasiaka i Mieczysława Naruszewicza.
 

„Do widzenia rokoko! Polska ceramika użytkowa z lat 50. i 60. XX w.”, Muzeum w Gliwicach
14.10.-31.12.2016
Kurator: Anna Kwiecień

na podstawie materiałów prasowych Muzeum w Gliwicach

Więcej >>

 

 

 

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78