Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Znamy Laureatów 23. edycji konkursu Dobry Wzór!

DOBRY WZÓR 2016!

Tegoroczna edycja konkursu Dobry Wzór 2016 bije rekordy.

„Do konkursu zgłoszono w tym roku 222 produkty i usługi. To najwięcej w historii konkursu! Konkurs dynamicznie się rozwija, w tym roku poszerzyliśmy zakres konkursu o dwie nowe sfery: Transport i Komunikacja oraz Moda i Akcesoria.” – mówi Katarzyna Rzehak, dyrektor kreatywna IWP i przewodnicząca jury konkursu.


Do finału zakwalifikowało się i na wystawie pokonkursowej zobaczymy 136 obiektów: stoły, krzesła, lampy, sprzęt AGD, wyposażenie łazienek i kuchni, zabawki, ale także środki transportu takie jak samochody, pociągi, rower. Pokazujemy innowacyjną armatkę śnieżną, zamiatarkę miejską, nowocześnie zaprojektowaną pompę ciepła. W sferze Nowych technologii prezentujemy gogle do wirtualnej rzeczywistości i robot edukacyjny uczący się razem z dziećmi. W uznaniu dla poziomu tegorocznej edycji Jury konkursu przyznało aż 28 nagród!

 
NAGRODY DOBRY WZÓR 2016

DOM

 vox_custom__3048.jpg

Zestaw wypoczynkowy i stolik Custom – VOX
Projekt Joanna Leciejewska
Producent Meble VOX
Uzasadnienie: jury wskazało na wyjątkowe walory rynkowe zestawu CUSTOM, który dzięki modułowości poddaje się indywidualnym modyfikacjom. To mebel nowoczesny, demokratyczny i dla każdego.

regal_halas_4.jpg

Regał o zmiennych wysokościach – nowymodel.org
Projekt Rajmund Teofil Hałas
Producent nowymodel.org
Uzasadnienie: jury wskazało na wartość funkcjonalną i historyczną projektu – polskiego klasyka designu - Rajmunda Teofila Hałasa z roku 1959, przywróconego nie tylko naszej pamięci, ale także codziennemu użytkowaniu.

Parawan_prysznicowy_serii_Altus_II_P_ALTIIa.jpg
Parawan prysznicowy serii Altus II P/ALTIIA – Sanplast
Projekt dział konstrukcyjny Sanplast SA
Producent Sanplast SA
Uzasadnienie: jury wskazało na minimalizm i nowoczesność rozwiązania typu walk-in, które eliminuje brodzik i tworzy w łazience otwartą przestrzeń bez barier architektonicznych.

 AB_S_K_w_0001.jpg

Seria wolnostojących pieców kaflowych Kozy AB – Kratki.pl
Projekt Alicja Bal
Producent Kratki.pl Marek Bal
Uzasadnienie: jury wskazało na to, że kozy AB są ekonomiczną alternatywą dogrzewania domu. Mają imponującą wydajność energetyczną. Jury zwróciło także uwagę na rozbudowanie linii produktu do 16 modeli zróżnicowanych pod względem wyglądu i parametrów.

 20160611_Dobry_Wz__r_2016_OLEDRIAN_3__1_.jpg

Rodzina opraw Oledrian – AQUAFORM Lighting
Projekt Piotr Jagiełłowicz
Producent AQUAFORM Inc. Sp. z o.o.
Uzasadnienie: jury wskazało na wyjątkowo nowatorskie i oryginalne użycie paneli OLED w lampie wiszącej i kinkiecie. Abstrakcyjna kompozycja nawiązująca do awangardowych reguł twórczości Pieta Mondriana jest przekonująca estetycznie i ekonomicznie.

 

PRACA

supersnow_eFOTOGRAFIA_189.jpg

Armatka śnieżna 900 Automatic – Supersnow
Projekt Dariusz Kaczor
Producent Supersnow SA
Uzasadnienie: jury doceniło polską firmę odważnie wdrażającą własne rozwiązania innowacyjne. Armatka nie tylko imponuje zwiększoną wydajnością przy zmniejszeniu zużycia energii, ale także ambitną linią wzorniczą i kolorystyczną.

 Microjet_Blue.jpg

Autoklaw mikrofalowy Microjet – Enbio
Projekt Brandspot
Producent Enbio Technology Sp. z o.o
Uzasadnienie: jury uznało Autoklaw Mikrofalowy Microjet za produkt wnoszący nową jakość do techniki laboratoryjnej. To urządzenie w swojej klasie najszybsze na świecie – używa do sterylizacji mikrofal które ogrzewają i sterylizują natychmiastowo i równomiernie.

 aran__acje_System_Balma_Plus.jpg

System mebli biurowych Balma Plus – Balma
Projekt Piotr Kuchciński, Wiktoria Lenart
Producent Fabryka Mebli Balma SA
Uzasadnienie: jury zwróciło uwagę nowoczesne i zgodne z trendami myślenie o miejscu pracy, gdzie pracodawca bierze pod uwagę nie tylko przepisy BHP, ale aspekty tak subtelne, jak indywidualne style pracy i do nich dopasowuje rozwiązania meblowe.

 

 

SFERA PUBLICZNA

onercarbon_1.jpg

Aktywny wózek dla osób niepełnosprawnych Oner Carbon – Oner Carbon
Projekt Robert Grabowski
Producent Oner Carbon Sp. z o.o.
Uzasadnienie: jury zwróciło uwagę na wyjątkowe parametry wózka: jego bardzo niską wagę, zastosowanie innowacyjnych materiałów i konkurencyjną cenę, która daje mu szansę stać się produktem świetnie zaprojektowanym, a jednocześnie dostępnym.

 

resound_linx___1_.jpg

Aparat słuchowy Resound Linx2 – Resound
Projekt Resound
Dystrybutor GNP Magnusson Aparatura Medyczna Sp. z o.o.
Uzasadnienie: jury przyznało nagrodę Dobry Wzór za połączenie funkcji aparatu słuchowego z właściwościami słuchawek bezprzewodowych. Aparat tym samym nie tylko wspomaga słuch, ale także może służyć do słuchania muzyki wprost z urządzeń mobilnych dzięki technologii Bluetooth.

 

USŁUGI

tylko__1_.jpg

Personalizacja mebli Tylko.com – zaprojektuj meble – Tylko
Projekt zespół TYLKO, Yves Behar, Krystian Kowalski
Usługodawca Custom Sp. z o.o.
Uzasadnienie: jury doceniło zupełnie nowe podejście do projektowania, które pozwala połączyć produkcję seryjną z customizacją, która jest dziś kluczem do sukcesu rynkowego. Tylko to nowy kierunek rozwoju dla wzornictwa wskazany naszej branży przez ludzi spoza tej branży.

 Wiecej_Miejsca_dokumenty_na_pojemniku.jpg

Przechowalnia rzeczy oraz usługi przeprowadzkowe w Warszawie – Więcej Miejsca
Projekt Więcej Miejsca
Usługodawca Więcej Miejsca Sp. z o.o.
Uzasadnienie: jury dostrzegło w usłudze „Więcej Miejsca” praktyczne rozwiązanie problemu, który mamy niemal wszyscy: zalegających rzeczy, które w danym czasie czy sezonie są nam niepotrzebne. W nagrodzonej usłudze problem rozwiązuje jeden telefon – transport, pakowanie i logistykę usługodawca bierze całkowicie na siebie.


NOWE TECHNOLOGIE

photon.jpg

Robot edukacyjny – Photon
Projekt Photon Entertaintment oraz vorm
Producent Photon Entertaintment Sp. z o.o
Uzasadnienie: jury doceniło fakt, że firmie Photon udało się skonstruować pierwszego na świecie robota edukacyjnego, który rozwija się wraz z dzieckiem. Uczy programowania i nowych technologii poprzez zabawę. Nasze dzieci i tak są skazane na rozrywki ze świata zaawansowanych technologii zadbajmy więc , żeby się dzięki nim rozwijały.

Liberta_Solar3.jpg

Panele fotowoltaiczne Liberta Solar – Ruukki
Projekt Pasi Turpeenniemi
Producent Ruukki Polska Sp. z o.o
Uzasadnienie: jury doceniło połączenie paneli fotowoltaicznych z funkcją okładziny architektonicznej na elewacje budynków. To równocześnie możliwość przyjaznego środowisku pozyskiwania energii z promieni słonecznych i sposób na estetyczne rozwiązanie wykończenia fasady.

system_DATA_2__2_.jpg
System oświetlenia awaryjnego Data 2 – TM TECHNOLOGIE
Projekt dział badań i rozwoju TM TECHNOLOGIE
Producent TM TECHNOLOGIE Sp. z o.o
Uzasadnienie: jury zwróciło uwagę na doskonale dopasowanie systemu DATA 2 do obsługi dużych budynków użyteczności publicznej. Wysoki poziom zabezpieczenia dostępu i ochrona przed awarią budują poczucie bezpieczeństwa i wiarygodność rozwiązania.


GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA

3_Plan_Warszawy_1939_Ksiaznicy_Atlas.jpg

Grafika książki „Plan Warszawy 1939” Książnicy-Atlas
Projekt Anna Piwowar
Zleceniodawca Muzeum Warszawy
Uzasadnienie: jury dostrzegło w grafice Planu Warszawy 1939 połączenie waloru autentyczności oryginałów z współczesnym projektowaniem graficznym. Zestaw równocześnie doskonale oddaje klimat epoki międzywojennej i jest przykładem edytorskiej staranności zasługującej na najwyższe wyróżnienie.

 zw_przewodnikdlastudentowasp_kilka.jpg

Grafika publikacji „Przewodnik dla studentów od studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie”
Projekt Michała Drabika, Łukasza Izerta, Michaliny Izert, Hanny Mazurkiewicz, Kuby Mazurkiewicza
Zleceniodawca Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Uzasadnienie: jury uznało, że przewodnik jest wyjątkowym zjawiskiem jako wydawnictwo kierowane do studentów, któremu podporządkowano czytelną komunikację wizualną. Dowód na to, że grafika może być użytkowa i bardzo użyteczna i w bardzo wydatny sposób ułatwiać przyswajanie treści i nawigowanie po nich.

3_agata.jpg
Rebranding marki Agata
Projekt Piotr Wiśniewski, Pawła Frej z zespołu Brand Design Opus B
Zleceniodawca Agata Meble SA
Uzasadnienie: jury zwróciło uwagę na to, że rebranding marki Agata zachował wartości poprzedniego logo wprowadzając równocześnie nowe wartości w wizerunku marki, która poprawia swoją jakość i zdobywa coraz bardziej wymagających klientów.

 tolpa_dermo_baby_zestawienie.jpg

Opakowanie linii kosmetyków dla dzieci tołpa: dermo baby
Projekt zespół projektowy tołpa przy współpracy z rysownikiem Andrzejem Tylkowskim
Zleceniodawca Torf Coropration – Fabryka Leków Sp. z o.o
Uzasadnienie: jury zauważyło , że projekt podkreśla strategię komunikacji opakowaniowej kosmetyków dla najmłodszych, której głównym celem jest zbudowanie przyjemnego, emocjonalnego przekazu.

 

NOWE MATERIAŁY PRODUKCYJNE

EQUITONE__linea__facade_panel_window.jpg

Płyta elewacyjna Equitone [Linea] – Equitone
Projekt Etex SA z grupą architektów
Dystrybutor Creation Polska Sp. z o.o
Uzasadnienie: jury wskazało na wyjątkowe właściwości cementu zbrojonego włóknem, szczególnie w zastosowaniu go jako płyty elewacyjnej. Płyta z tego materiału jest niepalna, sprężysta, odporna na odkształcenia i warunki atmosferyczne. A właściwie zaprojektowana ma wyjątkowe walory estetyczne.


TRANSPORT i KOMUNIKACJA

Griffin_Newag.jpg

Lokomotywa elektryczna E4MSU Griffin – NEWAG
Projekt NEWAG SA
Producent NEWAG SA
Uzasadnienie: jury doceniło nie tylko bardzo nowoczesny system diagnostyki pokładowej z pełną informacją wizualną i modułem rejestracji danych jaki zastosowano w lokomotywie Griffin, ale także zwróciło uwagę na konkurencyjność jej ceny w stosunku do światowej konkurencji jak i wyjątkowo estetyczny i nowoczesny look korpusu.

Sundeck_Pesa__1_.jpg
Skład piętrowy typu push-pull Sundeck – PESA
Projekt Bartosz Piotrowski, Mariusz Gorczyński i Wojciech Reszeta
Producent PESA Bydgoszcz SA
Uzasadnienie: jury zwróciło uwagę na fakt, że push-pull Sundeck Pesy to najbardziej uniwersalny i najefektywniejszy jak dotąd polski skład wagonów odpowiadający na potrzeby komunikacyjne miast. Jury doceniło całościowe rozwiązania funkcjonalne wnętrza wagonów, które spełniają wszystkie normy ergonomiczne.

 

MAZDA_MX_5__2_.jpg
Samochód Mazda MX-5 – Mazda

Projekt Ikuo Maeda
Dystrybutor Mazda Motor Logistics Europe Sp. z o o Oddział w Polsce
Uzasadnienie: jury wskazało na takie zalety pojazdu jak: niewielka masa, komfortowe zawieszenie, pewne trzymanie się nawierzchni, precyzyjny układ kierowniczy, dopracowane systemy bezpieczeństwa, bogate wyposażenie i niska emisja spalin. W tym wszystkim jury z radością podkreśla korzystny stosunek jakości do ceny.

MODA i AKCESORIA

Tags_Ania_Kruk.jpg

Kolczyki Tags – ANIA KRUK
Projekt Ania Kruk
Producent ANIA KRUK Sp. z o.o.
Uzasadnienie: jury zwróciło uwagę na innowacyjność projektu, w którym połączono prostą formę osadzonego na sztyfcie frontu z łańcuszkiem o długości 7 cm, który obejmuje płatek ucha. Łańcuszek pełni nie tylko funkcję dekoracyjną – dzięki niemu nie można też zgubić zapięcia. Zgodność z trendami, estetyka i funkcjonalność w jednym.

 

NAGRODY SPECJALNE

WZÓR ROKU 2016 – nagroda Ministra Rozwoju i Finansów (przyznawana od 1993 roku jako nagroda Ministra Gospodarki) dla najlepszego polskiego produktu, zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowana przez polskiego przedsiębiorcę.

 

Lokomotywa elektryczna E4MSU Griffin firmy NEWAG
Projekt NEWAG SA
Producent NEWAG SA

Ponadto, Minister Rozwoju i Finansów postanowił przyznać wyróżnienia dla branży meblowej. W każdej ze sfer, w których zgłoszono meble przyznano następujące wyróżnienia:
• w sferze DOM Minister Rozwoju i Finansów wyróżnił Zestaw wypoczynkowy i stolik Custom firmy VOX
• w sferze PRACA Minister Rozwoju i Finansów wyróżnił System mebli biurowych Balma Plus firmy Balma
• w sferze PUBLICZNEJ Minister Rozwoju i Finansów wyróżnił Kolekcję krzeseł Evo firmy Paged


PRODUKT ROKU 2016 – nagroda specjalna Agencji Rozwoju Przemysłu (przyznawana od 2015 roku) dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu.

Most_drogowy_z_kompozyt__w_FRP__6_.jpg

Most drogowy z kompozytów FRP – Com-bridge firmy Mostostal Warszawa SA
Projekt Członkowie konsorcjum projektowego Com-bridge
Producent Mostostal Warszawa SA


DESIGNER ROKU 2016 – nagroda specjalna prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego dla najlepszego polskiego projektanta.

tylko_2015_hub_table_campaign.jpg

Zespół TYLKO.com – Mikołaj Molenda, Jacek Majewski, Hanna Kokczyńska , Michał Piasecki i Benjamin Kuna.

Uzasadnienie: Bożena Gargas, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, tak uzasadnia swój wybór: „Powstała nowatorska koncepcja usługi, polegająca na użyciu aplikacji, umożliwiającej indywidualny dobór wymiarów oraz charakterystyki określonych elementów danego produktu oraz wizualną weryfikację efektów techniką rozszerzonej rzeczywistości w rzeczywistych pomieszczeniach, a następnie możliwość zamówienia on-line zaprojektowanych przedmiotów bezpośrednio u wytwórcy. Dzięki zastosowaniu intuicyjnych, prostych w obsłudze algorytmów, każdy może konfigurować produkty zaprojektowane przez projektantów stosownie do swoich potrzeb funkcjonalnych i przestrzennych. Obecna oferta jest ograniczona do trzech produktów, ale twórcy zapowiadają jej poszerzanie z wykorzystaniem najnowszych technologii produkcyjnych, w tym druku 3D. Usługa ta ma potencjał utworzenia nowego trybu projektowania z udziałem użytkowników.”

NAGRODA SPECJALNA ZA WYBITNE ZASŁUGI DLA POLSKIEGO WZORNICTWA
dla prof. Jerzy Ginalski

ginalski_postac_1.jpg

Uzasadnienie: „Projektant, naukowiec, pedagog, konstruktor, autor podręczników – która z tych aktywności powinna być pierwsza i najważniejsza? Opracowana przez profesora Ginalskiego metodyka i definicja wzornictwa przemysłowego pozwoliła dostrzec praktyczny wymiar projektowania i pozwoliła zrozumieć, że proces ten nie może być ograniczony jedynie do wymiaru estetycznego i artystycznego, ale przede wszystkim powinien być elementem strategii podporządkowanej regułom rynku.
Jego talent, umiejętności zawodowe i rozległa wiedza humanistyczna łączą się z wiedzą o mechanizmach rynkowych, kierunkach rozwoju nowoczesnego przemysłu i nowoczesnych technologiach. Jest autorytetem dla wielu pokoleń polskich projektantów działających na styku projektowania i gospodarki.
Działalność Pana Profesora na rzecz rozwoju teorii i praktyki polskiego wzornictwa budzi wielki szacunek i zasługuje na najwyższe uznanie.”

 

JURY KONKURSU

Laureatów wybrało JURY:

1. Katarzyna Rzehak, przewodnicząca jury, dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
2. Małgorzata Szczepańska, dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Rozwoju
3. Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA
4. dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP
5. Patrycja Klarecka, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
6. prof. dr hab. inż. Katarzyna Konopka, profesor na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej
7. dr hab. Małgorzata Czudak, prof. ASP w Łodzi, Pracownia Projektowania Ubioru 240, projektant ubioru
8. prof. Bogumiła Jung, prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, prezes SPFP
9. prof. dr hab. Michał Stefanowski, wiceprezes SPFP, kierownik Katedry Projektowania na ASP w Warszawie
10. dr hab. Dawid Korzekwa, projektant graficzny, adiunkt ASP w Katowicach, prezes STGU.
11. dr hab. Artur Frankowski profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, projektant
12. Marcin Malicki, ekspert w dziedzinie projektowania usług (service design) product manager w Grupie Wirtualna Polska.
13. Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
14. Agata Solon, architekt krajobrazu
15. dr Iwona Palczewska, kierownik Działu Badań i Rozwoju w IWP
16. Ewa Szyszka – Oczkowska, projektant, specjalista w Dziale Kreatywnym IWP


WYSTAWA DOBRY WZÓR 2016
To największa wystawa designu w Polsce.
Na wystawie zobaczymy 136 produktów i usług – finalistów i laureatów konkursu Dobry Wzór.

21 października do 1 grudnia
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie

Wystawa czynna będzie od wtorku do niedzieli.
Wstęp wolny.

Konkurs Dobry Wzór 2016

Organizator: Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Patron Honorowy: Ministerstwo Rozwoju
Partner Strategiczny: Agencja Rozwoju Przemysłu SA
Patroni konkursu: Urząd Patentowy RP, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Patroni medialni: Elle Decoration, meble.pl, Biznes meble.pl, Exspace, Gazeta Polska, portal niezalezna.pl


Dobry Wzór organizowany jest od 1993 roku. Konkurują w nim ze sobą produkty wskazane przez jedyny w kraju, niezależny monitoring wzorniczy rynku. W wyniku monitoringu do konkursu zapraszani są producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty i usługi zostały rekomendowane przez ekspertów Instytutu jako spełniające wymogi dobrego wzornictwa.
Celem konkursu jest wyróżnienie produktów i usług charakteryzujących się wysoką jakością wzornictwa oraz wspieranie ich producentów i dystrybutorów.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78