Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Mural z grafiką Wandy Telakowskiej na warszawskiej Pradze

kajaki.jpg

"Kajaki", Wanda Telakowska, drzeworyt barwny, 1932

Na warszawskiej Pradze ma powstać mural z grafiką Wandy Telakowskiej, założycielki Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Mieszkańcy, którzy tworzą wspólnotę mieszkaniową przy ulicy Panieńskiej chcą uczcić pamięć Wandy Telakowskiej i na elewacji jednej z kamienic stworzyć mural będący kopią jej drzeworytu „Kajaki” (znany też pod nazwą „Sport i przyroda”)z 1932 roku.
Wanda Telakowska znana jest przede wszystkim jako organizatorka polskiego wzornictwa przemysłowego, twórczyni i wieloletnia dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, którzy ma siedzibę w Warszawie przy ul. Świętojerskiej. Telakowska była również uzdolnioną i nagradzaną artystką, w latach 30. XX w. jedną z głównych reprezentantek drzeworytu barwnego. W latach 1923 – 31 studiowała malarstwo i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i jako twórczyni drzeworytów zdobyła szereg nagród na międzynarodowych wystawach, m.in. złoty medal na Wystawie Grafiki we Florencji w 1934 oraz złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu w 1937. Niestety większość swojego dorobku artystycznego straciła podczas Powstania Warszawskiego, a po wojnie nie powróciła już do twórczości artystycznej i całkowicie poświęciła się wzornictwu przemysłowemu.
Większość prac graficznych Wandy Telakowskiej ma pogodny, wakacyjny nastrój. Ulubionym motywem artystki była przyroda. Szczególnie upodobała sobie tematykę sportów wodnych – żaglówki i kajaki pojawiają się w jej twórczości kilkakrotnie i zawsze są pretekstem do pokazania pejzażu z rzeką, przystanią, czy zatoką. Jej grafiki znajdują się m.in. w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Biblioteki Polskiej w Montrealu.
Praca, która pojawi się na ścianie kamienicy powstała w 1932 roku i została nagrodzona na przedolimpijskim konkursie sztuki sportowej. Ilustrowała również okładkę popularnego, przedwojennego przewodnika „Szlaki wodne Polski” autorstwa Antoniego Heinricha. Wybór drzeworytu nie jest przypadkowy - organizatorzy akcji chcą, aby mural przypominał o chlubnych tradycjach sportowych, wiślanych klubów i nawiązywał do bliskiego sąsiedztwa rzeki. Realizację muralu powierzono absolwentom warszawskiej ASP. Jednym z twórców będzie Radek Skrzypczyk – absolwent pracowni prof. Modzelewskiego, na co dzień realizujący murale w GoodLookingStudio.
Więcej o muralu: http://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/971,telakowska-na-panienskiej
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78