Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Polski startup Psyllosoft w światowych finałach Imagine Cup 2016!

Psyllosoft.jpg

Zespół Psyllosoft z projektem MATIA zakwalifikował się do światowych finałów największej technologicznej olimpiady Microsoft Imagine Cup 2016. Studenci Politechniki Białostockiej znajdą się w finałowej grupie projektów World Citizenship, w ramach której powalczą o wygraną już pod koniec lipca w Seattle.

Zwycięski projekt MATIA to wielosensorowy system wizyjny dla osób niewidomych. Podstawą jego działania jest niewielki mobilny moduł wizyjny, który może być przypięty do klatki piersiowej, pasa lub głowy osoby niewidomej. Został on wyposażony w dwie kamery, czujniki ultradźwiękowe i położenia oraz inne sensory, które - za pośrednictwem jednostki centralnej - wysyłają dane do smartfona, z którym system ściśle współpracuje. Przetwarzając dane, smartfon pozwala osobie niewidomej na pełną orientację w otoczeniu (przy pomocy opisu słownego - audiodeskrypcja - i muzycznego - każdy przedmiot wydaje inne dźwięki) i dokładne objaśnienie widzianych przez układ przedmiotów. Scena - zeskanowana przy pomocy dwóch kamer stereo i czujnika ultradźwiękowego – będzie następnie przetwarzana przy użyciu nowoczesnych metod sztucznej inteligencji, między innymi takich jak głębokie sieci neuronowe.

Od momentu startu w konkursie Imagine Cup zespół wciąż pracuje nad projektem i ma w tym zakresie już duże osiągnięcia. Rozwiązanie zdobyło między innymi złote medale na Światowych Targach Wynalazczości w Paryżu, na Międzynarodowych Targach Badań Naukowych i Innowacji w Brukseli, a także nagrodę i medal od francuskiego Ministra Sprawa Społecznych i Zdrowia oraz kolejne złoto na targach Inpex w Stanach Zjednoczonych.

„Bez względu na wyniki konkursu zamierzamy rozwijać projekt, tak jak robimy to już w tej chwili. Oprócz wymiaru biznesowego, nasz projekt jest też projektem typowo naukowym, więc z pewnością ma duży potencjał właśnie w tym obszarze.” – mówi Piotr Psyllos z zespołu PSYLLOSOFT.

Kraje, z którymi polska drużyna będzie rywalizować w kategorii Projektów Społecznych (World Citizenship) to Singapur, Chiny, Niemcy, Ekwador, Meksyk, Nigeria, Tunezja, Tajwan, Cypr, Grecja i Węgry. Tych dwanaście drużyn spotka się na finałach, które odbędą się pod koniec lipca w Seattle.

Na zwycięzców każdej z kategorii czekają nagrody w wysokości:
Pierwsze miejsce: 50 tysięcy dolarów, które zostaną podzielone równo pomiędzy każdego oficjalnie zarejestrowanego członka zwycięskiego zespołu.
Drugie miejsce: 10 tysięcy dolarów.
Trzecie miejsce: 5000 dolarów.

Trzy drużyny, które zdobędą pierwsze miejsca w każdej z kategorii wezmą udział w finalnej rozgrywce o najwyższe trofeum konkursu – puchar Imagine Cup. Najlepsza drużyna na świecie będzie miała również jako jedyna możliwość udziału w dedykowanej sesji mentoringu z Satyą Nadellą – Prezesem Microsoft Corporation.
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78