Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Zmarł Stanisław Trzeszczkowski - zasłużony pracownik badawczo-projektowy IWP

st.jpg

25 maja 2016 r., w wieku 70 lat zmarł profesor Stanisław Trzeszczkowski - artysta plastyk, długoletni (1972-1997), zasłużony pracownik badawczo-projektowy IWP.
Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Po ukończeniu studiów w 1972 roku związał się zawodowo z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego.
Bliski współpracownik (asystent) prof. Wandy Telakowskiej w prowadzonym przez nią Zakładzie (Pracowni) Środowiskowych Inwencji Plastycznych. Od roku 1978 – kolejno adiunkt, kierownik Pracowni , od 1983 – adiunkt w Zakładzie Struktur Użytkowych. W latach 1990 –1997 - główny specjalista ds. inwencji artystycznych, ekspert Programu Promocyjnego „Dobry Wzór”, kierownik Zespołu Promocji Wzornictwa. Od roku 1994 – profesor kontraktowy.
Prowadził i koordynował liczne prace projektowe oraz badawcze dotyczące zastosowania w przemyśle, inspirowanych sztuką ludową wzorów o rodzimym charakterze. Były to opracowania teoretyczne takie jak metody projektowania haftu przemysłowego o rodzimym charakterze (1977) oraz koordynacja barwna i użytkowa tkanin wnętrzowych (1977-1979), opracowania te skupiają się wokół idei twórczej, związanej z kulturowym aspektem rozwoju wzornictwa przemysłowego.
Pod jego kierunkiem powstała m.in. kolekcja projektów na tkaniny drukowane dla przemysłu lniarskiego (40 wzorów wdrożonych, m.in. przez Zakłady w Żyrardowie) oraz zestaw tkanin wnętrzowych, barwnie tkanych i w technice nicielnicowej (35 wzorów).
W połowie lat 80-tych w ramach pracy w Zakładzie Struktur Użytkowych uczestniczył w opracowaniu standardów wyposażenia wnętrz mieszkalnych i zastosowania w nich przedmiotów użytkowych, jak szkło, ceramika, naczynia do obróbki ceramicznej, sztućce.
Współorganizator wielu konkursów i wystaw, takich jak: „Rodzimość we wzornictwie” (1978), „Polskie szkło współczesne” (1987-88), „Polska ceramika współczesna” (1990), ”Polski stół” (1991), ”Malowana porcelana” (1993), „Polski len” (1994), „Polski dywan współczesny” (1996). Twórca programów: „Tożsamość kulturowa we wzornictwie” i „Sztuka i Produkcja” (1993).
Po opuszczeniu IWP w 1997 roku został nauczycielem akademickim. Kolejno jako: kierownik Instytutu Wychowania Plastycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej oraz dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Od 2004 roku był profesorem zwyczajnym, kierownikiem Katedry Sztuk Pięknych Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Równolegle rozwijał indywidualną działalność artystyczną, projektując tkaniny unikatowe w różnych technikach oraz prace malarskie i graficzne.
Jego ulubionym materiałem stał się jedwab. W roku 1991 - współzałożyciel Grupy Artystów tworzących na jedwabiu (Krystyna Arska-Perepłyś, Jacek Dyrzyński, Grzegorz Pabel i Wojciech Sadley). Wykorzystując wcześniejsze kontakty zawodowe z Zakładami Jedwabiu Naturalnego w Milanówku stworzył kolekcję kilkudziesięciu tkanin-obrazów malowanych na jedwabiu, które spotkały się z uznaniem przez krytyków i odbiorców – były prezentowane na blisko 50-ciu wystawach krajowych i międzynarodowych oraz znalazły się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych. Ogółem dorobek Profesora to ponad 60 wystaw indywidualnych oraz udział w około 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. W 2015 roku w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi została zorganizowana wystawa retrospektywna z okazji 50-cio lecia pracy twórczej Artysty.
Za osiągnięcia w dziedzinie artystycznej i dydaktycznej profesor Trzeszczkowski został wyróżniony, m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz licznymi medalami i nagrodami resortowymi.
Od wielu lat, wielokrotnie gościł w IWP, służąc swoją radą i bardzo chętnie dzieląc się bogatym doświadczeniem.

Wybrane projekty:

st1.jpg

Serweta z motywem haftu kaszubskiego [komplet nagrodzony na Targach Dominikańskich w Gdańsku] (1974)
 
st2.jpg

serwetki lniane na stół (1976)

st4.jpg

Fragment wystawy „Rodzimość we wzornictwie” (1978)

st6.jpg

Wystawa „Malarstwo na jedwabiu”, IWP (1991)
 

st7.jpg

Tkanina z cyklu „Żywioły” (jedwab malowany) (1991)

st8.jpg

Tkanina „Destrukcja” (jedwab malowany) (1992)

st10.jpg

Prof. Stanisław Trzeszczkowski – wystąpienie podczas uroczystości nadania ulicy Wandy Telakowskiej, IWP (13.12.2011)

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78