Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Za na nami 4 Design Days.

DSCN1369.JPG

W dniach 11-14 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyło się wydarzenie 4 Design Days.
Uczestniczyło w nim ponad 3,5 tys. gości biznesowych - architektów i projektantów, producentów i przedstawicieli firm usługowych oraz deweloperów. Podczas blisko 40 sesji tematycznych i prezentacji "short stories" rozmawiano m.in. o roli wzornictwa w rozwoju biznesu, światowych trendach w architekturze i designie, miastach przyszłości, sposobach na pokonanie barier ograniczających rozwój polskiego designu młodego pokolenia. Dyskusjom towarzyszyła ekspozycja ponad 100 producentów mebli i wyposażenia wnętrz oraz wystawy, m.in. "7 m kw. – Przegląd młodego pokolenia śląskich architektów".

W 4 DESIGN DAYS udział wzięli m.in.: Andrzej M. Chołdzyński, prezes AMC Andrzej M. Chołdzyński, Robert Konieczny, założyciel KWK Promes, Tomasz Konior, założyciel Konior Studio, Ewa Kuryłowicz, wiceprezes Kuryłowicz & Associates, Józek Madej, designer Musk Collective Design, Nadeem Malik, store design project manager Michael Kors, Bartosz Piotrowski, główny projektant wzornictwa przemysłowego PESA Bydgoszcz, Zbigniew Pszczulny, prezes JSK Architekci, Marta Sękulska-Wrońska, partner WXCA, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, współzałożyciel JEMS Architekci i Oskar Zięta, prezes Zieta Prozessdesign

W sesji inauguracyjnej pt. "Wyróżnij się albo zgiń – budowanie konkurencyjności w biznesie poprzez design" udział wzięła Bożena Gargas - prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz Albert Kaleta Creative Designer marki Rust, projektanci Jan Kochański i Józek Madej (Musk Collective Design); Fokke Moerel - Project Manager w MVRDV oraz projektant Oskar Zięta, prezes zarządu, Zieta Prozessdesign. Dyskusję moderował Piotr Kraśko.

Podczas sesji inauguracyjnej prezes IWP wskazywała na potrzebę zmiany świadomości. "Ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę, rozwój, kulturę i naukę muszą wiedzieć, że bez dobrze zaprojektowanych produktów i usług, bez projektantów, rozwój dobrej i silnej polskiej marki jest niemożliwy" - zauważyła. Oskar Zięta podkreślił, że Polska powinna uczyć się podejścia do architektury i designu od Holendrów. – W tym małym kraju projektuje się na globalną skalę. Dobry projekt potrzebuje jednak ryzyka, które podejmą władze miasta, inwestorzy oraz architekci, którzy odważą się zaprezentować śmiały projekt. Wtedy powstają budynki, które trafiają na pierwsze strony gazet.

Katarzyna Rzehak dyrektor kreatywna IWP będzie z kolei gościem panelu "Design+Start-ups. Jak to działa?" oraz moderatorem dyskusji "Projekt łazienka". – Pytanie o to, czy potrzebujemy designu, jest jak pytanie o to, czy do życia potrzebujemy tlenu! – stwierdziła na 4 DESIGN DAYS Katarzyna Rzehak, dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. – Wnętrza, w których przebywamy, fotele, na których siedzimy – to wszystko jest zaprojektowane. Idealną sytuacją byłoby nie myśleć o designie, on powinien być rozumiany jako całość. Rzeczy, które są dobrze zaprojektowane, funkcjonalne i niedrogie są wybierane podświadomie, intuicyjnie. Wszystko, co jest dobrze zaprojektowane to według mnie jest design.

 

Więcej relacji z 4 Design Days na stronach:

www.propertydesign.pl

www.4dd.pl

500DSCN1123.JPG

500DSCN1202.JPG

500DSCN1236.JPG

500DSCN1311.JPG

500DSCN1341.JPG

DSCN1360.JPG

DSCN1384.JPG

DSCN1406.JPG

DSCN1424.JPG

DSCN1460.JPG

DSCN1472.JPG

DSCN1482.JPG

500DSCN1370.JPG

DSCN1489.JPG

Fot. IWP

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78