Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Znamy laureatów konkursu Dobry Wzór 2015!

Po burzliwych obradach multidyscyplinarne jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak dyrektor kreatywnej IWP przyznało nagrody w tegorocznej, XXII edycji konkursu Dobry Wzór.


Dobry Wzór 2015 w Sferze Domu otrzymują:

Zraszacz_pistoletowy_40ro_wielofunkcyjny_producent_CELLFAST_projekt_KABO_PYDO_01fb.jpg

System wodny ERGO LINE
Projekt KABO & PYDO - Tomasz Pydo i Katarzyna Borkowska
Producent Cellfast
Uzasadnienie:ury wskazało na doskonałą jakość kilkudziesięciu elementów tworzących system wodny ERGO LINE. Wykorzystano w nim innowacyjne choć bardzo proste rozwiązania, które poprawiają funkcjonalność i praktyczność zraszaczy, szybkozłączek i reparatorów. Dodatkowo jury doceniło odwagę firmy Cellfast w zatrudnieniu bardzo młodych projektantów, powierzeniu im trudnego i skomplikowanego projektu, który przeprowadzono w sposób modelowy. W wyniku współpracy konsekwentnego producenta i profesjonalnych projektantów otrzymaliśmy produkt rynkowy na bardzo dobrym poziomie i w cenie która pozwala na określenie go mianem designu demokratycznego.

FAKRO_DXW_2fb.jpg

Okno do dachów płaskich DXW marki FAKRO
Projekt FAKRO
Producent FAKRO Sp. z o. o.
Uzasadnienie:

Jury wskazało na innowacyjność produktu, który pozwala włączyć okno w powierzchnię płaskiego dachu i tym samym doświetlić pomieszczenia znajdujące się pod nim. Po oknie można swobodnie chodzić nie ślizgając się bo chroni przed tym specjalna powłoka antypoślizgowa. Równocześnie ma ono wyjątkowo niski współczynnik przenikania ciepła i kwalifikuje się do użytku w domach pasywnych. Rozwiązanie nadające budynkom nowy walor użytkowy i estetyczny. Jury zwróciło uwagę, że okno DXW Fakro nie ma konkurencji na polskim rynku.
 

Icopal_Quadro___Czarna__37____Foto_017.jpg
Blachodachówka modułowa QUADRO
Projekt Icopal Herstal
Producent Icopal

Uzasadnienie:

Jury wskazało na to, że blachodachówka QUADRO jest pierwszą na rynku dachówką o płaskim profilu i wyróżnia ją elegancki minimalizm. Precyzyjnie zaprojektowany profil i staranne wykończenie powoduje, że QUADRO doskonale komponuje się ze współczesną architekturą. Dachówka jest konkurencyjna cenowo wobec tradycyjnej blachy płaskiej, a wyróżnia się wobec niej na korzyść także wytrzymałością na naprężenia. Jury wyraziło nadzieję, że produkt o tak doskonałych parametrach technicznych i wysokiej estetyce będzie miał wpływ na zwiększenie stylistycznej spójności nowopowstających budynków.

 

Dobry Wzór 2015 w Sferze Pracy otrzymuje:

St____.jpg

Stół antystatyczny Reeco Premium
Projekt koordynator projektu - Zbigniew Łysoniewski, projektant - Rafał Piłat
Producent Renex
Uzasadnienie:

Jury wskazało na doskonałe dopasowanie produktu do potrzeb specyficznego rynku organizacji miejsca pracy, gdzie wymagania ergonomiczne mają decydujące znaczenia, bo to właśnie one decydują o bezpieczeństwie i wydajności. Stół Reeco to niezbędne wyposażenie pomieszczeń, w których odbywa się produkcja urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych i wszędzie tam, gdzie należy przeciwdziałać wyładowaniom elektrostatycznym. Specjalistyczny blat z rdzeniem przewodzącym ładunki elektrostatyczne pokryto laminatem HPL a konstrukcje zabezpieczono farbą antystatyczną. Blat można ustawiać na różnych wysokościach, co sprawdza się także w przypadku pracowników niepełnosprawnych czy pracujących na wózkach inwalidzkich. Stół jest produktem demokratycznym, a jego wyjątkowo przystępna cena może wpłynąć na upowszechnienie go na polskim rynku.
 

Dobry Wzór 2015 w Sferze Publicznej otrzymują:

kam_7_POP_2.jpg

Tramwaj niskopodłogowy 2014N KRAKOWIAK(Twist Step)
Projekt Sylwetka zewnętrzna: Bartosz Piotrowski, wnętrze: Bartosz Piotrowski, NC ART
Producent Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Uzasadnienie:

Jury przyznało nagrodę Dobry Wzór za wyjątkową umiejętność sprostania wymogom współczesności: zaprojektowanie tramwaju na specjalne zamówienie specyficznego klienta jakim było miasto Kraków. Kastomizacja, umiejętność dopasowania produktu do wymagań konkretnego klienta jest dzisiaj kluczem do sukcesu rynkowego, który jest udziałem tak potentata jakim jest PESA SA jak i profesjonalnego studia projektowego NC.ART. O sprostaniu wymogom współczesności TRAMWAJU KRAKOWIAK świadczą urządzenia zapewniające komfort jazdy, zaawansowany system informacji pasażerskiej, dostępność złączy USB i uwzględnienie potrzeb rowerzystów – wzięcie pod uwagę user experience czyli doświadczenia klienta. Taki środek transportu publicznego z pewnością wpłynie korzystnie na wizerunek miasta.

 

urbano_led_a.jpg
Oprawa oświetleniowa URBANO LED
Projekt Zespół projektowy LUG
Producent LUG Light Factory Sp. z o.o.
 

Uzasadnienie:
Jury przyznało nagrodę Dobry Wzór za zastosowanie energooszczędnych diod LED w projekcie lampy ulicznej, która jest przyjazna środowisku, kompatybilna z systemami kontroli oświetlenia i przynosi 60% oszczędności energii w porównaniu z technologią konwencjonalną. Jury zwróciło uwagę na solidne wykonanie, materiały wysokiej jakości, skuteczność i estetykę nie ingerującą w krajobraz. Doskonały produkt do sfery publicznej podnoszący jakość życia w mieście.

 
Dobry Wzór 2015 w Sferze Usług otrzymują

Mobilny_Wp__atomat_6fb.jpg

Mobilny Wpłatomat
Projekt Idea Bank
Usługodawca Idea Bank we współpracy z iTaxi

Uzasadnienie
Jury doceniło odkrywczy pomysł przynoszący realne korzyści i zwiększający bezpieczeństwo i wygodę użytkowników. Specjalnie zabezpieczony antywłamaniowo elektryczny samochód na wbudowany bankomat-wpłatomat. Kierowcami są wyszkoleni pracownicy banku. Usługa zapewnia możliwość przekazywania gotówki do banku bez ponoszenia kosztów konwoju. Jury dostrzegło także potencjał rozwojowy usługi, która ze względu na rosnącą liczbą małych firm na polskim rynku ma szanse na upowszechnienie.

 

20150524_sherly_006_sRGB.jpg

Aplikacja i urządzenie do współdzielenia plików Sher.ly
Projekt Błażej Marciniak i Marek Cieśla
Usługodawca Sher.ly sp. z o.o.
Uzasadnienie JURY zwróciło uwagę na inteligentne reagowanie na potrzeby klienta dostrzeżone przez projektantów usługi SHER.ly. Z jednej strony użytkownicy chętnie korzystają z chmur i zewnętrznych serwerów, z drugiej pojawia się pytanie o bezpieczeństwo danych i zachowanie zasady ich poufności. Usługa SHER.ly to doskonale wymyślona bezpieczna lokalna chmura wraz z dobrze zaprojektowaną aplikacją umożliwiającą współdzielenie plików. Tak proste i zautomatyzowane współdzielenie plików w połączeniu z bezpiecznym i kontrolowanym przepływem danych wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu współczesnych użytkowników.


Dobry Wzór 2015 w Nowych technologiach otrzymuje:

zortrax_inventure_2.png

Drukarka 3D INVENTURE
Projekt Rafał Tomasiak
Producent Zortrax Sp. z o.o.

Uzasadnienie:
Jury zwróciło uwagę na praktyczność i dostępność drukarki służącej do małego prototypowania 3D. Drukarka INVENTURE ma z jednej strony cechy urządzenia profesjonalnego, ale jej nieskomplikowana obsługa sprawia, że jest równocześnie urządzeniem z kategorii niezaawansowanych, co rokuje jej powszechną dostępność i powszechne użytkowanie. Jury podkreśliło także walory minimalistycznej i futurystycznej bryły, która podniesie prestiż biura czy pracowni.


Dobry Wzór 2015 w Grafice użytkowej i opakowaniach otrzymują:

tolpa_by_przybylski_men_zestawienie.jpg

Opakowania kosmetyków linia tołpa by Mariusz Przybylski
Projekt zespół projektowy tołpa pod kierownictwem Anny Juszczak
Producent Torf Corporation - Fabryka Leków Sp. z o. o.

Uzasadnienie:
Jury zwróciło uwagę na to, że system identyfikacji wizualnej linii kosmetyków TOŁPA BY MARIUSZ PRZYBYLSKI wyróżnia przejrzysta, minimalistyczna grafika z motywem wykroju krawieckiego jako symbolu dopasowania kosmetyku do odbiorcy, niemal szytego tak, jak ubranie „na miarę”. Jury doceniło użycie aluminiowych tub, które pozwalają zachować świeżość produktu, a jednocześnie kojarzą się z leczniczymi walorami. Całość identyfikacji wzbudza zaufanie i nadaje kosmetykom charakter równocześnie luksusowy i popularny.

 

MUZEUM_WARSZAWY_identyfikacja_213.jpg
Identyfikacja wizualna Muzeum Warszawy
Projekt Ania Światłowska
Producent Muzeum Warszawy
Uzasadnienie JURY zwróciło uwagę na to, że nowa identyfikacja wizualna odzwierciedla całkowita zmianę wizerunkową muzeum. Jej motywem przewodnim jest warszawska Syrenka w wersji zgeometryzowanej, która współgra z czytelna czcionką zaprojektowaną także przez warszawskiego typografa i projektanta. W całej identyfikacji wykorzystano tylko jeden kolor nadruku – niebieski. To obniżyło koszty druku – rzecz ważna dla instytucji publicznej, równocześnie nie obniżając atrakcyjności projektu.

 

Dobry Wzór 2015 w Nowych materiałach otrzymuje:

tileco_2.jpg

Kompozytowe dachówki i akcesoria dachowe TILECO
Projekt Ewa Szenic-Zaborowska
Producent TiLeCo Ewa Szenic-Zaborowska

Uzasadnienie:
Jury wskazało na to, że użycie dachówek TILECO zmniejsza koszty materiałowe, transportowe i eksploatacyjne, co w połączeniu z brakiem odpadów przy montażu i wykorzystaniem do produkcji surowców z recyclingu świadczy o odpowiedzialności twórców. Unikalne właściwości produktu i szeroki zakres stosowania mogą zrewolucjonizować rynek materiałów budowlanych i przyczynić się do korzystnej zmiany krajobrazu architektonicznego.
 

WZÓR ROKU 2015 nagroda specjalna Ministra Gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę dla:
 

kam_7_POP_2.jpg
Tramwaj niskopodłogowy 2014N KRAKOWIAK(Twist Step)
Projekt Sylwetka zewnętrzna: Bartosz Piotrowski, wnętrze: Bartosz Piotrowski, NC ART
Producent Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Uzasadnienie:
Minister Gospodarki zwrócił uwagę na to, tramwaj niskopodłogowy 2014N „Krakowiak”(Twist Step) którego producentem jest PESA Bydgoszcz S.A. zasługuje na wyróżnienie, gdyż został zaprojektowany i wyprodukowany przez polskich przedsiębiorców, w sposób innowacyjny i odważny, spełniający światowe standardy, a jednocześnie z duża dozą dbałości o zaspokojenie specyficznych potrzeb komunikacyjnych Krakowa, co dowodzi, iż PESA będąc marką silnie rozpoznawalną za granicą i zdobywającą nowe rynki zbytu nadal z jest gotowa z najwyższą starannością zaspokajać potrzeby swoich lokalnych odbiorców. 2014N „Krakowiak” to najdłuższy tramwaj produkowany w kraju (42,83 m). PESA Bydgoszcz to producent o światowej renomie i standardach produkujący w dużej mierze na rynek międzynarodowy, jednak ten model serii Twist został stworzony specjalnie dla Krakowa, silnie zindywidualizowany w związku ze specyficznymi potrzebami nabywcy, przykładowo układ dynamiczny tramwaju został przystosowany do starej, ciaśniejszej zabudowy, zastosowano też wiele rozwiązań funkcjonalnych na specjalne życzenie miasta np. przeciwstawne fotele ze stolikami stworzone z myślą o odwiedzających miasto turystach. Dowodzi to, iż producent mimo globalnej skali działalności z uwaga podchodzi do potrzeb każdego klienta.
 

PRODUKT ROKU 2015 nagroda specjalna Agencji Rozwoju Przemysłu dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu.

zortrax_inventure_2.png

Drukarka 3D INVENTURE
Projekt Rafał Tomasiak
Producent Zortrax Sp. z o.o.

Uzasadnienie:
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu postanowiła przyznać nagrodę Produktu Roku w konkursie Dobry Wzór drukarce 3D firmy Zortrax i w ten sposób uhonorować firmę za duży wkład w rozwój innowacyjnych technologii. ARP S.A. od lat promuje druk 3D. W Radomiu powstaje obecnie Centrum Druku 3D, gdzie na skalę przemysłową będą wykorzystywane drukarki 3D.
Branża ta prężnie się rozwija, a firma Zortrax już dziś jest ambasadorką polskiej gospodarki na wielu zagranicznych rynkach. Prezentowany nowy produkt firmy daje nadzieję na poszerzenie dostępu do innowacyjnych rozwiązań.


DESIGNER ROKU 2015 – nagroda specjalna prezesa IWP dla najlepszego polskiego projektanta – Tomek Rygalik

Tomek_Rygalik_fot_E_Winczyk_5677_Hires.jpg
Uzasadnienie:

Projektant, który zdołał stworzyć swój własny, rozpoznawalny styl produktów, zwłaszcza mebli, charakteryzujący się wyraźnie wyrzeźbionymi bryłami, integralnie łączącymi w sobie część funkcjonalną i konstrukcję nośną z podstawą. Charakterystyczną cechą detalu, łatwo identyfikującą autora, jest kształtowanie różnych części konstrukcyjnych tak, by uzyskać łączną, jednolitą powierzchnię zewnętrzną, np. bryłowe meble tapicerowane, stoły z nogami wpisanymi w zewnętrzny obrys blatu, lampy z nogami zintegrowanymi z abażurem. Taki styl kształtowania formy odbiega od tradycyjnych rozwiązań powszechnie stosowanych w meblarstwie i wymaga od producenta zrozumienia celowości innowacji wzorniczej. Sukcesy w realizacji wdrożeń oraz w rynkowym powodzeniu produktów według projektów tego projektanta dowodzą jego skuteczności. Skuteczności bardzo innowacyjnego designu.

 

Skład jury konkursu Dobry Wzór 2015

1. Katarzyna Rzehak, przewodnicząca jury, dyrektor kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego
2. Arkadiusz Bąk Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki
3. Patrycja Zielińska Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A
4. dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP
5. Bożena Lublińska – Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu
6. prof. dr hab. inż. Katarzyna Konopka, profesor na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej
7. prof. dr hab. Michał Stefanowski, wiceprezes SPFP, kierownik Katedry Projektowania na ASP w Warszawie, projektant INNO+NPD
8. prof. nadzw. dr hab. Artur Frankowski projektant, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
9. Sebastian Christow, dyrektor Departamentu Informatyzacji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji
10. Marcin Malicki, dyrektor Pionu Rozwoju Produktów i Usług Centralnego Ośrodka Informatyki
11. dr Iwona Palczewska, kierownik Działu Badań i Rozwoju w IWP
12. Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
13. Agata Solon, architekt krajobrazu
14. Ewa Szyszka – Oczkowska, projektant, specjalista w Dziale Kreatywnym IWP


Zapraszamy na wystawę Dobry Wzór 2015

Od 23 października do 20 listopada 2015 roku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie będzie można oglądać najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. To finaliści i laureaci konkursu Dobry Wzór 2015. Konkurs ten Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje od 1993 roku.
To jedyny w kraju niezależny monitoring wzorniczy rynku. Do konkursu zapraszani są producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty i usługi zostały rekomendowane przez ekspertów Instytutu jako spełniające wymogi dobrego wzornictwa.
Nagrody główne Dobry Wzór 2015 przyznawane są w siedmiu kategoriach. Patron Honorowy konkursu, Minister Gospodarki przyzna nagrodę Wzór Roku 2015 dla najlepszego polskiego produktu lub usługi. Prezes IWP wybiera Designera Roku 2015.

Po raz pierwszy w tym roku przyznana została nagroda Produkt Roku 2015 najbardziej innowacyjnemu polskiemu produktowi. Nagrodę przyznał Partner Strategiczny konkursu, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Instytut Wzornictwa Przemysłowego stawia sobie za zadnie wydobycie z zalewu towarów na rynku tych najlepszych. Nie tylko designerskich fajerwerków, nie tylko designu ekskluzywnego, ale dobrze zaprojektowanych, nowoczesnych i innowacyjnych produktów, z cenami skalkulowanymi adekwatnie do możliwości przeciętnego Polaka.

Wystawa pokonkursowa Dobry Wzór 2015
23 października do 20 listopada 2015r.
Wystawa będzie czynna: wtorek – niedziela 10.00 – 19.00
Wstęp wolny

Patron Honorowy
Minister Gospodarki
Ministerstwo Skarbu Państwa

Partner Strategiczny
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

Patroni
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Urząd Patentowy RP

Patroni Medialni
Dobre Wnętrze
F5
Label Magazine
meble.pl
BRIEF
Biznes meble.pl

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78