Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Zmarła Profesor Irena Huml - wybitna badaczka polskiego wzornictwa i sztuki użytkowej

DSC04323cz_b.JPG

19 maja zmarła profesor Irena Huml, polska historyk sztuki, krytyk, profesor nauk humanistycznych (1990), członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki (1954), wybitna badaczka dziejów i kolekcjonerka dzieł rzemiosła artystycznego.
Ukończyła studia w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w 1957. Przez całe życie zawodowe związana z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, gdzie prowadziła seminarium doktoranckie Architektury Wnętrz i Rzemiosła Artystycznego.
W środowisku polskich historyków sztuki była jednym z inicjatorów badań naukowych nad sztuką użytkową i jednym z najwybitniejszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Konsekwentnie poświęciła się tej dziedzinie i przez wszystkie lata swej działalności naukowej prowadziła badania z tego zakresu.
Autorka monografii Wojciecha Jastrzębowskiego (1963), monografii Stowarzyszenia "Warsztaty Krakowskie" (1973 i 2009 [współautorka]), książek "Polska sztuka stosowana XX wieku" (1978), która należy do kanonu literatury poświęconej rzemiosłu artystycznemu,  "Współczesna tkanina polska" (1989), "Sztuka Przedmiotu. Przedmiot Sztuki" (2003). Profesor Huml była autorką ok. 500 studiów, artykułów, recenzji w licznych krajowych i zagranicznych czasopismach fachowych oraz wstępów do katalogów wystaw. Jako specjalistka od współczesnej sztuki przedmiotu brała udział w pracach jury wielu  konkursów krajowych i międzynarodowych. Była również kuratorką i autorką scenariuszy licznych wystaw m.in. gobelinów Heleny i Stefana Gałkowskich (Zachęta, 1961), biżuterii artystycznej Jadwigi i Jerzego Zaremskich (1962). Swoją działalnością związana była również - od pierwszych lat jego istnienia, z naszym Instytutem, który zawsze wspierała radą i doświadczeniem. Wielokrotnie współpracowała z IWP, m.in. jako juror konkursów oraz ekspert projektów takich jak Dobry Wzór czy Słownik Projektantów Polskich.

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78