Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Znamy Laureatów 21. edycji konkursu Dobry Wzór

dobry_wz__r_2014.JPG

Tytuł Designera Roku 2014 przyznawany przez prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, otrzymał w tym roku Bartosz Piotrowski. Natomiast nagrodę Wzór Roku, przyznawaną przez Ministra Gospodarki otrzymały Sensory Systemu Inteligentnego Domu marki FIBARO. Autorem projektu jest Maciej Fiedler.

Po burzliwych obradach interdyscyplinarne jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak dyrektor kreatywnej IWP przyznało nagrody w tegorocznej, XXI edycji konkursu Dobry Wzór.W czwartek 23 października w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, podczas uroczystej Gali, wręczone zostały nagrody Dobry Wzór 2014 oraz przyznano nagrody Wzór Roku i Designer Roku.

Tytuł Designera Roku 2014 przyznawany przez prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, otrzymał w tym roku Bartosz Piotrowski. Piotrowski specjalizuje się w konstrukcjach pojazdów szynowych. Od 2005 roku związany jest z firmą PESA Bydgoszcz, w której jest głównym projektantem. W swoim dorobku ma projekty m.in. sylwetek tramwajów Swing oraz pociągów ELF. W finale tegorocznej edycji konkursu znalazły się również projektowane przez niego (szef projektu) tramwaj Fokstrot i pociąg DART produkowane przez PESA Bydgoszcz.
Sensory Systemu Inteligentnego Domu marki FIBARO uhonorowane nagrodą Wzór Roku przyznawaną przez Ministra Gospodarki to bezprzewodowe, obsługiwane z urządzeń mobilnych, czujniki zdalne sterowanie m.in. światłem, a także informujące o zalaniu, bądź pożarze w pomieszczeniu. Autorem projektu jest Maciej Fiedler.
Konkurs Wzór Roku odbył się po raz 21. W tym roku zgłoszono do niego, aż 159 produktów i usług, z czego do finału trafiły 102.
W Sferze Dom tytuł Wzór Roku 2014 trafił do firm Terma za Grzejnik PLC projektu Jacka Rynia oraz do firmy Wiśniowski za linię stylistyczną bram, drzwi i ogrodzeń Home Inclusive projektu Grzegorza Mruka oraz zespołu biura konstrukcyjnego firmy Wiśniowski.
W Sferze Pracy jury także przyznało dwie nagrody. Otrzymały je meble biurowe INEES firmy Metro Robert Metelicki oraz pióra wieczne i kulkowe Twist zaprojektowane i produkowane przez firmę Pelikan.

Nagroda w Sferze Publicznej trafiła do Zakładu Produkcji Sprzętu Oświetleniowego ROSA Stanisława Rosa. Zostało nią wyróżnione oświetlenie zewnętrzne DROP I LED zaprojektowane przez Emo design.
Dobry Wzór 2014 w Sferze Usług należy do serwisu internetowego Muzykoteka Szkolna. To serwis edukacyjny przygotowany przez Cyber Kids on Real i Narodowy Instytut Audiowizualny na zlecenie Instytutu.
Nagrodę w Sferze Nowe Technologie przyznano Sensorom firmy Fibar Group.Za najlepsze w Sferze Grafika Użytkowa i Opakowania jury uznało identyfikację wizualną salonów ze stolarką budowlaną Portierge. Zaprojektował ją Redkroft.
W ostatniej Strefie – Nowe Materiały jury nagrodziło elastyczny brodzik prysznicowy Elax frmy Fiora Bath Collections zaprojektowany przez zespół projektowy firmy.

Skład jury Dobry Wzór 2014

1. Katarzyna Rzehak, przewodnicząca jury, dyrektor kreatywna IWP
2. dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP
3. dr Artur Frankowski, projektant, adiunkt na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie i na Politechnice Warszawskiej,
4. Patrycja Zielińska, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu
5. Itta Karpowicz Starek, architekt wnętrz
6. Prof. dr hab. inż. Katarzyna Konopka, profesor na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej
7. Bożena Lublińska – Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości
8. Marcin Malicki, dyrektor Pionu Rozwoju Produktów i Usług Centralnego Ośrodka In-formatyki
9. dr Iwona Palczewska, kierownik Działu Badań i Rozwoju, IWP
10. Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji
11. Agata Solon, architekt krajobrazu
12. Prof. dr hab. Michał Stefanowski, wiceprezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych
13. Ewa Szyszka – Oczkowska, projektantka, specjalista w Dziale Kreatywnym, IWP
14. Sebastian Christow radca ministra w Ministerstwie Gospodarki

Wszystkie finałowe i nagrodzone produkty i usługi można oglądać na wystawie pokonkursowej w siedzibie IWP przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie, w dniach 24.10 - 3.12.2014.

 

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78