Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

WAWA DESIGN FESTIWAL 02 - druga edycja warszawskiego festiwalu designu już we wrześniu

wawa_logo_23.jpg

W dniach 5–14 września 2014 w SOHO Factory odbędzie się druga edycja warszawskiego festiwalu designu WAWA DESIGN FESTIWAL. W tym roku pod hasłem PRZYNALEŻNOŚĆ.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego objął patronatem tegoroczną edycję festiwalu WAWA DESIGN FESTIWAL. Po zeszłorocznym sukcesie organizatorzy postanowili rozbudować ofertę festiwalowych wydarzeń. Przez 10 dni, od 11:00 do 19:00, na terenie SOHO Factory będzie można oglądać, dotykać, kupować i poddawać dyskusji wszystko, co związane ze sztuką projektowania. Wystawy, pokazy filmowe, panele, wykłady, a także warsztaty z projektowania, które zawsze cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem widzów, w tym roku posłużą pokazaniu jak to, kim i skąd jesteśmy, wpływa na to, co tworzymy.

„Tegoroczna edycja WAWA Design ma unaocznić Gościom festiwalu, a także nam samym – ludziom na co dzień związanym z tworzeniem i promowaniem sztuki użytkowej, jak znacząco na projektach odbija się to, kim jesteśmy. Każdy z nas rodzi się z pakietem zakodowanych danych, które wpływają na wszystko, co robimy. To, kim jesteśmy, kim będziemy, jak zaprojektujemy własny i otaczający nas świat jest determinowane tym, skąd pochodzimy, gdzie i z kim się wychowaliśmy czy do jakiego środowiska przynależymy. W designie te zależności odbijają się wyjątkowo wyraźnie” – podkreślają kurator festiwalu Iwona Kowalczyk i Viola Orzechowska ze Stowarzyszenia DizajnSkłaD.

WAWA DESIGN FESTIWAL od początku prezentuje wyjątkowe powiązania designu i polskiej stolicy, a przy tym podkreśla wartość dobrego wzornictwa w przestrzeni miejskiej. W tym roku na stołeczną część festiwalu składają się trzy elementy: ekspozycja „Nośnik Warszawa” z pracami zainspirowanymi Warszawą, cykliczna wystawa „Projekt Warszawiak”, prezentująca projekty stołecznych projektantów, oraz pokaz prac dyplomowych studentów m.in. wydziałów wzornictwa i architektury wnętrz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

Festiwal jest jednak imprezą ogólnopolską, a ambicją organizatorów jest prezentacja tego, co na polskiej scenie designu najciekawsze – niezależnie od miejsca urodzenia twórców. Do wspólnego konstruowania tegorocznej edycji zaproszeni zostali również kuratorzy z Poznania, Wrocławia i Łodzi, by warszawskiej publiczności pokazać wystawy prezentowane wcześniej między innymi na Poznań Design Days czy WrocLove Design.

W ramach Festiwalu odbędą się Targi wyRÓBkup, gdzie projektanci zaprezentują nie tylko swoją twórczość, ale także swój warsztat (13-14.09, Soho Factory) oraz V Edycja Warszawskich Targów Designu – WZORY, tym razem skupione wokół dobrego wzornictwa do ogrodu (7.09, Królikarnia).

Pierwsza edycja WAWA Design Festiwal odbyła się we wrześniu 2013. U źródeł pomysłu na nowe cykliczne wydarzenie leżała potrzeba skupienia stołecznego środowiska twórców, producentów i promotorów designu na promocji kreatywnego projektowania i szerokiej edukacji z zakresu wzornictwa przemysłowego. Organizatorzy z jednej strony chcą wyraźnie uświadomić projektantom i producentom korzyści, jakie ich współpraca przynosi im samym i odbiorcom, a z drugiej – pragną w lekki, interesujący i angażujący sposób pokazywać szerokiej publiczności, czym jest dobry design.

W tym roku do organizatorów dołączyło Stowarzyszenie Projektantów DizajnSkłaD. Festiwal powstaje we współpracy z największym stołecznym centrum artystycznym SOHO Factory oraz Miastem Stołecznym Warszawa. Tegoroczną edycję festiwalu honorowym patronatem objęła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Wydarzeniu patronuje Narodowe Centrum Kultury i Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

WAWA Design Festiwal 2014 / 5–14 września / Centrum Festiwalowe SOHO Factory, Warszawa, ul. Mińska 25

Kurator Festiwalu / Iwona Kowalczyk / 501 373 195 / iwona.kowalczyk@wawadesign.eu
Stowarzyszenie DizajSkłaD / Viol Orzechowska / 723 489 250 / viol.orzechowska@wawadesign.eu / dizajnsklad@gmail.com
www.wawadesign.eu / FB: Wawa Design Festiwal

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78