Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Zespół Power of Vision w światowych finałach konkursu Imagine Cup

Face_Controller_Logo.png

Zespół Power of Vision znalazł się w ścisłym gronie 35 drużyn, które zmierzą się w tegorocznych światowych finałach Imagine Cup 2014.

Grupa rzeszowskich studentów, która stworzyła „Face Controller” – rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych – powalczy o najwyższe w historii konkursu nagrody o łącznej wartości 1 miliona dolarów. Wielki finał Imagine Cup 2014 rozpocznie się już 29 lipca w Seattle i potrwa do 2 sierpnia.

Imagine Cup to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów organizowany przez Microsoft nieprzerwanie od 2003 roku. Od 2008 współorganizatorem finałów krajowych jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego. W dotychczasowych 11 edycjach wzięło udział ok. 1,7 miliona studentów, reprezentujących ponad 190 krajów. Polscy reprezentanci niezmiennie od 2005 roku odnoszą sukcesy w kolejnych światowych edycjach tego konkursu. Do tej pory aż 23 razy stawali na podium, zdobywając 7 pierwszych miejsc, 9 drugich i 7 trzecich.

Podczas finałów 12. edycji uczestników będą oceniać m.in. Satya Nadella, CEO firmy Microsoft, Hadi Partovi współzałożyciel Code.org oraz Erik Martin, dyrektor generalny Reddit.
W światowych półfinałach przeprowadzonych online w maju tego roku drużyna Power of Vision stanęła w szranki ze studentami z 76 państw, którzy zaprezentowali 170 projektów. Podczas finałów w Seattle polska reprezentacja w kategorii Projekty Społeczne (World Citizenship) będzie miała do pokonania 12 drużyn, m.in. z Australii, Chin czy Stanów Zjednoczonych.
 

Power_of_Vision.jpg

Zespół Power of Vision

Rozwiązanie Face Controller, zaproponowane przez zespół Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej, wykorzystuje Kinect for Windows i zostało stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. Z pomocą aplikacji użytkownik może kontrolować system przy użyciu ruchów głowy i mimiki twarzy. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje mowę, dzięki czemu możliwe jest dyktowanie pojedynczych słów, wyrazów lub całych zdań.

„Już podczas krajowych finałów Imagine Cup drużyna Power of Vision zwróciła naszą uwagę. Face Controller zaskakuje nie tylko zastosowanymi rozwiązaniami, ale przede wszystkim możliwościami, jakie otwiera przed osobami niepełnosprawnymi. Mocno trzymam kciuki za naszą reprezentację i jestem przekonany, że tak jak w poprzednich latach Polska stanie na podium Imagine Cup" – powiedział Rafał Albin, Dyrektor Działu Nowych Technologii w polskim oddziale Microsoft.

Imagine Cup jest częścią globalnej inicjatywy Microsoft YouthSpark, która ma na celu wsparcie 300 milionów młodych osób do końca 2015 roku.
Tegoroczna edycja konkursu zostanie przeprowadzona w 3 głównych kategoriach:
Gry (Games) – uczestnicy tworzą gry na platformy Windows (PC lub tablet), Windows Phone, Xbox albo Kinect.
Innowacje (Innovation) – to miejsce dla najbardziej innowacyjnych, przełomowych i atrakcyjnych aplikacji stworzonych przy pomocy technologii oraz narzędzi Microsoft.
Projekty Społeczne (World Citizenship) – projekty mające na celu rozwiązywanie globalnych problemów świata przy użyciu innowacyjnych technologii.

Opis wszystkich drużyn, które pod koniec lipca zmierzą się podczas finałów Imagine Cup 2014 można znaleźć na dedykowanej stronie. Warto również odwiedzić portal poświęcony Imagine Cup oraz śledzić konkurs na oficjalnym profilu na Facebooku. Dalszy rozwój projektu drużyny Power of Vision można także śledzić na fanpage’u Face Controller.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78