Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Laureatką 7. edycji Young Design została Katarzyna Gierat

30 maja 2014 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Kapituła Stypendialna wybrała laureatkę 7. edycji konkursu Young Design.

Jest nią Katarzyna Gierat ze Skawiny, studentka Wzornictwa na studiach II stopnia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
Young Design ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem. W tegorocznej edycji konkursu startowało 39 uczestników.

Laureatka otrzymała stypendium im. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.
Ponadto, laureatka otrzymała również możliwość odbycia stażu w studiu projektowym NC.Art. Kolejna nagroda to zaprezentowanie swoich projektów podczas gali finałowej konkursu Dobry Wzór 2014. Dodatkową nagrodą są konsultacje biznesowe dotyczące prowadzenia startup’a w ramach działań prowadzonych przez AIP.

O projekcie Zbujak:
Zbujak to młodzieżowe siedzisko sprzyjające dynamice pozycji. Zaprojektowany z myślą o osobach młodych, które większość dnia spędzają za szkolnym biurkiem. Zmęczeni wielogodzinną statyczną pozycją potrzebują zmian. Zbujak pozwala na przyjęcie dwóch pozycji: wyższej i niższej. Pierwsza z nich to tzw. „koński siad”, który sprzyja utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Siedzisko w pozycji niższej może być statyczne, przy dalszym wychyleniu pozwala jednak na swobodny ruch bujania oraz ruch wysiłkowy. Forma siedziska wynika z jego funkcji oraz danych ergonomicznych. Uchwyty znajdujące się od wewnętrznej strony profili ułatwiają przenoszenie. Dzięki użytym materiałom i konstrukcji jest lekki, bezpieczny i odporny na warunki atmosferyczne. Jego małe gabaryty umożliwiają zastosowanie w niewielkich przestrzeniach.

Uzasadnienie jury:
Jury zwróciło uwagę na wyjątkowe walory projektowe siedziska - to mebel reagujący na zmiany socjologiczne, wpisujący się w nowe zachowania młodzieży i wyznaczający nowe trendy w projektowaniu mebli. Projektantka tworzyła swój projekt w oparciu o badania i twórczo je wykorzystała.

Więcej >>

 Zbujak.jpg

Katarzyna Gierat, siedzisko Zbujak

 

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78