Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

"Sukces dobrze zaprojektowany" - wystawa polskiego wzornictwa w Poznaniu

II Powszechna Wystawa Krajowa „Konkurencyjna Polska 1989 – 2014" będzie prezentacją najważniejszych osiągnięć Polski ostatnich 25 lat, w takich dziedzinach, jak: Gospodarka, Samorząd, Kultura, Obywatel. Towarzyszyć jej będzie wystawa polskiego designu "Sukces dobrze zaprojektowany".

Wydarzenie odbędzie się w 85 rocznicę pierwszej Powszechnej Wystawy Krajowej, która na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich prezentowała dorobek Polski dokładnie w dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości. Zajmująca łącznie 65 hektarów wystawa była jednym z największych i najgłośniejszych wydarzeń w Polsce w XX-leciu międzywojennym. Przez 4,5 miesiąca (od maja do września 1929 r.) zwiedziło ją 4,5 miliona osób z całego świata.

Po 85 latach w tym samym miejscu odbędzie się II Powszechna Wystawa Krajowa, która będzie ekspozycją najważniejszych osiągnięć Polski w latach 1989-2014, dokonań, które wpłynęły na wzrost znaczenia gospodarczego i politycznego Polski na arenie międzynarodowej. Wystawa zaprezentuje gospodarczych liderów, którzy zdobyli laury w Polsce i w świecie, nasze osiągnięcia kulturalne i samorządowy potencjał polskich gmin i miasteczek.

Jednym z elementów wydarzenia będzie wystawa „Sukces dobrze zaprojektowany”. Zlokalizowana w pawilonie 1 ekspozycja zostanie podzielona na 8 stref tematycznych: Polska tworzy innowacje; Polska konsumuje; Polska pięknieje; Polska umeblowana; Polska mieszka; Polska modna; Polska aktywna i Polska podróżuje.

Wystawa ma w dużej mierze charakter edukacyjny, jej zadaniem będzie m.in. odczarowanie słowa design, obecnie zdewaluowanego, bądź niezrozumiałego dla szerokiego grona odbiorców. Dlatego obok krzesła, sofy oraz obuwia, na wystawie pokazany zostanie również między innymi odkurzacz, tramwaj, wóz strażacki, łazik marsjański oraz kosmetyki, a także dobrze zaprojektowane i doskonale spełniające oczekiwania konsumenta usługi.

Do wskazania firm i marek, które wyróżnia doskonałe wzornictwo, zaproszeni zostali uznani eksperci z dziedziny designu: przedstawiciele uczelni artystycznych, mediów, instytucji oraz znani w Polsce i na świecie polscy projektanci. Zespół kuratorski dokonał wyboru ponad 30 firm i produktów, wskazując niejednokrotnie na kompleksowe podejście do projektowania - począwszy od identyfikacji wizualnej marki, interfejsu strony internetowej, opakowania, usług komplementarnych, a nawet siedziby firmy.

W skład zespołu kuratorskiego weszli:
Janusz Kaniewski (Kaniewski Design)
prof. Marek Owsian (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)
Joanna Oziemblewska (Instytut Wzornictwa Przemysłowego)
Gosia Rygalik i Tomek Rygalik (Studio Rygalik)
Ewa Trzcionka (redaktor naczelna "Design Alive")
prof. Andrzej Ziębliński (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie).

Marki, które wezmą udział w wystawie to: Łazik marsjański (Politechnika Białostocka), Zieta Processdesign, Alma, Dobra Kaloria, Fabryka Porcelany Ćmielów, InPost, Tołpa, Ziaja, Balma, Noti, Paged, PROFIm, Vox, Vzór, Gerda, Libet, Zelmer, Wojas, Kross, Yeti, Delphia, Solaris Bus&Coach, Wawrzaszek ISS, Bajo, Gucio.

Patronat nad PWK objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

lazik.jpg

Łazik marsjański, fot. materiały prasowe

wawrzaszek.jpg

lotniskowy wóz strażacki marki Wawrzaszek, fot. materiały prasowe

cross.jpg

rower marki Kross, fot. materiały prasowe

Więcej >>

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78