Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Piotr Kuchciński - Designer Roku 2012 zdobył drugą w swojej karierze nagrodę Red Dot!

noti_clapp_2.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. materiały prasowe Noti

Kolekcja mebli  Clapp zaprojektowana przez Piotra Kuchcińskiego dla Noti zdobyła prestiżową nagrodę Red Dot Award 2014 w kategorii Product Design.

To druga nagroda Red Dot dla Piotra Kuchcińskiego - rok temu otrzymał ją za stolik H2 zaprojektowany dla marki Balma, ale również dla firmy Noti, która w 2009 otrzymała "czerwoną kropkę" za krzesło Comma autorstwa Renaty Kalarus. Gala wręczenia nagród odbędzie się 7 lipca w Aalto-Theater in Essen. Następnie oznaczone “czerwoną kropką”produkty będzie można oglądać na wystawie trwającej od 8 lipca do 3 sierpnia b.r. w Red Dot Design Museum w Essen.

Kolekcja Clapp to meble przeznaczone przede wszystkim do przestrzeni publicznych - wnętrz biurowych, hotelowych i handlowych. Składają się na nią: sofy, fotele oraz dwa stoliki o różnych wymiarach. Projektując kolekcję Piotr Kuchciński inspirował się latami 50. i 60., m.in. fotelem "366" Józefa Chierowskiego. Odwołał się do zasad konstrukcji mebli z tego okresu m.in. charakterystycznie rozstawionych, drewnianych nóg, czy szerokich podłokietników, ale przez zastosowanie mocno zaakcentowanych krawędzi i przerysowanie proporcji drewnianych elementów nadał kolekcji nowoczesny i bardzo indywidualny wyraz. Kolekcja Clapp znalazła się wśród Finalistów konkursu Dobry Wzór 2013, a Piotr Kuchciński w 2012 otrzymał przyznawany przez prezes IWP tytuł Designera Roku.

Piotr Kuchciński (ur. 1968) jest z wykształcenia inżynierem architektem. Początek jego kariery to praca w jednym z poznańskich biur architektonicznych, gdzie przygotowywał projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Dopiero po tym „architektonicznym wstępie” trafił do firm meblarskich. Od roku 2000 współpracuje z największymi polskimi producentami mebli stawiającymi na wysoki poziom wzornictwa, wśród nich: Balma, Noti, Profim, Vox, Bejot.Na swoim koncie ma ponad 35 wdrożeń całych rodzin mebli biurowych, mieszkaniowych, tapicerowanych, ciągle cieszących się dobrymi wynikami sprzedaży.

Swój pierwszy zestaw mebli gabinetowych zaprojektował w roku 2001 roku, a już w 2004 był w finale konkursu Dobry Wzór z kolekcją mebli gabinetowych XEON i fotelami LINUS. W 2005 roku IWP wyróżniło jego kolekcję gabinetową MIXT ,w 2006 – meble BLOC, a w 2007 – meble do mieszkań COMPLI. W 2010 wśród finalistów Dobrego Wzoru była jego kolekcja biurowa SIMPLIC. W 2012 - fotel FAN zaprojektowany dla firmy PROFIm oraz kolekcja 4 YOU współprojektowana z Joanną Leciejewską dla firmy Meble Vox, a w 2013 - kolekcja Clapp.
Meble Kuchcińskiego stają się ikonami polskiego designu. Są pokazywane na wystawach polskiego wzornictwa za granicą, mają swoje miejsce we współczesnych opracowaniach książkowych, meblują biura renomowanych firm. W słynnym już wyposażeniu Instytutu Polskiego w Sztokholmie znajduje się kolekcja Mixt.

Więcej >>

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78