Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Już wkrótce otwarcie stałej ekspozycji "figurek ćmielowskich" w IWP

FPM_7088.jpg

fot. Patrycja Mic

14 listopada 2013 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbędzie się pokaz prasowy ekspozycji porcelanowych figurek zaprojektowanych w IWP w latach 1956 – 1965, a wyprodukowanych współcześnie przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów.

Historia tego przedsięwzięcia rozpoczęła się w lipcu br., kiedy Bożena Gargas - prezes IWP oraz Adam Spała, właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów podjęli współpracę w celu stworzenia w IWP stałej ekspozycji porcelanowych figurek zaprojektowanych przez Lubomira Tomaszewskiego, Hannę Orthwein, Mieczysława Naruszewicza i Henryka Jędrasiaka.

W latach 50. i 60. XX w. czwórka rzeźbiarzy wypracowała w Instytucie nowoczesny styl kameralnej rzeźby, który całkowicie odmienił postrzeganie bibelotów. Projektanci udowodnili, że porcelanowa figurka może być małym dziełem sztuki, a przy tym modnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza. Produkowały je wszystkie największe wytwórnie porcelany w Polsce - w Wałbrzychu, Ćmielowie, Chodzieży, Jaworzynie Śląskiej, Bogucicach i Tułowicach. Z produkcji porcelanowej rzeźby zasłynęła jednak przede wszystkim ćmielowska wytwórnia „Świt”. To tu udało się zachować oryginalne formy i modele, które dziś są wykorzystywane w produkcji przez AS Ćmielów.

Spośród ponad stu historycznych wzorów, których produkcję wznowiła ćmielowska fabryka porcelany wybraliśmy czterdzieści – tych najbardziej znanych, cenionych, nowoczesnych. Wśród nich znalazła się m.in. „Sudanka” i „Seksbomba” Henryka Jędrasiaka, „Arabka”, oraz „Wielbłąd” Lubomira Tomaszewskiego, „Dzik” Mieczysława Naruszewicza, czy „Sowa” i „Gibon” autorstwa Hanny Orthwein. Prezentujemy również nowatorski serwis „Dorota” zaprojektowany w 1961 roku przez Lubomira Tomaszewskiego, który przyniósł mu złoty medal na I Międzynarodowej Wystawie Wzornictwa w Paryżu i zwrócił uwagę Philipa Rosenthala, właściciela Studio Line. Wszystkie eksponaty są ręcznie wykonane i malowane, większość z nich posiada dekorację zgodną z oryginalną koncepcją projektantów IWP.

Kolekcja znajduje się w Sali Designerów (Małpiarni) – budynku, w którym ponad 50 lat temu mieścił się Zakład Ceramiki i Szkła IWP – jego pracownie i piece, gdzie powstawały prototypy figurek, serwisów i galanterii ceramicznej.

Wystawa będzie udostępniana dla zwiedzających (dla grup powyżej 5 osób) od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-16.30, po wcześniejszym umówieniu terminu.

Kontakt: Katarzyna Figura, tel: (22) 860 00 82, e-mail: katarzyna_figura@iwp.com.pl
 

FPM_7080.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Patrycja Mic

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78