Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Znamy laureatów 20. edycji konkursu Dobry Wzór!

banerek_newsletter.jpg

Przedstawiamy wyniki jubileuszowej edycji konkursu na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku!
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 190 produktów i usług. Spośród nich eksperci IWP zakwalifikowali do finału 99 produktów i usług.
23 października odbyły się obrady multidyscyplinarnego jury, które wybrało finalistów w każdej z 7 kategorii – Dom, Praca, Sfera publiczna, Usługi, Nowe Technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały.

FPM_6515.jpg

 

 

 

 

 

 

 


 

 

fot. Patrycja Mic

W kategorii Dom, w której rywalizowały 34 finałowe produkty tytuł Dobry Wzór otrzymały:

 

  • System RONDO – drzwi płaskie projektu Iwony Plińskiej, których producentem jest Interdrex Sp. z o.o.

Doceniono innowacyjny pomysł drzwi przesuwno-obrotowych, które oszczędzają przestrzeń, sprawdzają się w małych pomieszczeniach, są wygodnym rozwiązaniem np. dla osób poruszających się na wózku, co włącza system w zakres projektowania uniwersalnego.

  • Wanna Palomba Collection autorstwa Ludovica i Roberto Palomby.

Jury doceniło nowoczesną formę wanny, która jest symbolem współczesnego stylu urządzania domowych salonów kąpielowych i zapowiedzią rozwoju trendu wzorniczego i marketingowego.

W sferze Pracy, spośród 17 finałowych produktów jury nagrodziło:

  • Jednostkę odzysku ciepła OXeN marki Flowair. Za projekt odpowiada Rafał Dętkoś i dział badawczo rozwoju firmy Flowair.

Jury uznało Oxen za wzór innowacyjności i projektowania kompleksowego – począwszy od ograniczenia elementów konstrukcyjnych, przez uproszczenia sposobu montowania produktu aż po intuicyjną obsługę. Urządzenie zapewnia energooszczędną wentylację, pozwalającą odzyskiwać ciepło.

  • Kasę fiskalną ELZAB K10 projektu Ergo Design

Jury doceniło produkt za nowoczesne funkcje i doskonałe parametry wytrzymałościowe.

W Sferze publicznej, w której znalazło się 16 finalistów tytuł Dobry Wzór zdobyła:

  • Lokomotywa multisystemowa Gama Marathon marki PESA, za której projekt odpowiadają Bartosz Piotrowski (sylwetka zewnętrzna) oraz Mariusz Gorczyński (kabina maszynisty).

Jury dostrzegło w projekcie lokomotywy Gama Marathon nie tylko najnowsze technologie i wielofunkcyjność (lokomotywa może być wykorzystywana tak do przewozów pasażerskich jak i towarowych), ale także aspekt humanistyczny i ergonomiczny (jako pierwsza w historii polskiego kolejnictwa posiada kabinę wyposażoną w toaletę i kuchenkę dla maszynisty). Uwagę zwróciła również dopracowana strona estetyczna.

  • System modułowych mebli do użytku publicznego „Miejski Salon” autorstwa Grzegorza Bienia, Michała i Eweliny Gdak.

Meble powstały w wyniku konsultacji społecznych, co pozwoliło zaprojektować zestaw odpowiadający na konkretne zamówienie, spełniający funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne.

W Sferze usług jury wybrało

  • Objazdowe Kino Orange, za którego projekt odpowiadają Paweł Adamski, Adrian Jagieliński i Anna Słomka, a którego usługodawcą jest Outdoor Cinema Sp. z o.o.

Doceniono społeczny aspekt kina objazdowego, które wyrównuje różnice w dostępie do kultury, łączy komercję z misją społeczną.

W kategorii, która pojawiła się po raz pierwszy w tegorocznej edycji – Nowe technologie – tytuł Dobry Wzór otrzymała

  • Kolorowa drukarka 3D ProJet 660 PRO. Projekt zespołu projektowego 3D Systems

Jurorzy dostrzegli w produkcie niezwykłą innowacyjność – krótki czas budowania modeli, rekordową wydajność, wysoką precyzję i bardzo niskie koszty eksploatacji. Nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość nanoszenia grafiki na modele, oraz możliwość uzyskania kolorystycznych przejść tonalnych.

W kategorii Grafika użytkowa i opakowania nagrodę Dobry Wzór 2013 otrzymała:

  • Identyfikacja wizualna Muzeum Narodowego w Warszawie projektu Mesmer Center.

Doceniono spójność i konsekwencję zastosowania komunikacji dla czterech oddziałów muzeum na licznych drukach (plakatach, publikacjach, albumach, biletach) i w projekcie strony www oraz nowoczesność i podkreślenie charakteru instytucji.

W kolejnej kategorii, która pojawiła się w konkursie Dobry Wzór po raz pierwszy – Nowe materiały zwyciężyła:

  • Tkanina 3d Architextile projektu Aleksandry Gacy.

Jury wyróżniło tkaniny Architextile, jako materiał łączący tradycję i nowoczesność, który poza walorami estetycznymi ma wielki potencjał zastosowań praktycznych.

FPM_6831.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Patrycja Mic

Minister Gospodarki specjalną nagrodę -Wzór Roku 2013 przyznał lokomotywie multisystemowej Gama Marathon marki PESA.
Natomiast prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Bożena Gargas tytułem Designer Roku 2013 wyróżniła Joannę Leciejewską, autorkę prezentowanej w kategorii Dom lornetki 8X56 ROH wyprodukowanej przez firmę Delta Optical, oraz współautorkę (wraz z Piotrem Kuchcińskim) zestawu mebli 4You marki Vox. Swój wybór Prezes przyznała "za połączenie profesjonalizmu z kobiecą wrażliwością, za projektowanie odważne, świadome, ale otwarte na użytkownika".

Finalistów i laureatów konkursu zaprezentujemy w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie przy ul. Świętojerskiej 5/7 na pokonkursowej wystawie Dobry Wzór 2013.
Wystawa wszystkich nagrodzonych produktów i usług potrwa od 25 października do 8 grudnia 2013 roku.

 Zobacz galerię zdjęć z gali wręczenia nagród Dobry Wzór 2013 >>

FPM_7054.jpg

 


 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Patrycja Mic

FPM_7091.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Patrycja Mic

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78