Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

„Design w Muzeum Narodowym w Warszawie – historia kolekcji” - wykłady w MNW

„Design w Muzeum Narodowym w Warszawie – historia kolekcji” to wykład, który odbędzie się w ramach cyklu „Jak powstawało Muzeum i jego zbiory” towarzyszącego obchodom Roku Jubileuszowego 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie.

15 maja br. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się wykład Anny Magi poświęcony zbiorom designu w Muzeum Narodowym.
Wykład przedstawi przyczyny pierwszego dużego przekazu do Muzeum Narodowego obiektów z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (1978), inicjującego powstanie Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego.
Kolekcję przekazaną do Ośrodka stworzyły meble, ceramika, szkło, tkaniny i odzież, wyroby z metalu i zabawki – rezultaty rozmaitych działań inspirowanych przez Wandę Telakowską, która już od 1945 roku próbowała na różne sposoby zorganizować współpracę plastyków z przemysłem, stworzyć warunki ku temu, aby produkowane seryjnie przedmioty codziennego użytku były projektowane przez artystów. Projekty, modele i prototypy gromadzone były przez lata we wzorcowni Instytutu Wzornictwa Nowoczesnego. Pomysł przekazania ich do MNW był ostatnią inicjatywą odchodzącej na emeryturę Wandy Telakowskiej.

Podkreślając znaczenie osób, które się do tego przekazu przyczyniły, Muzeum skupi się na prezentacji założeń programowych Hanny Chwierut-Jasickiej – organizatorki i pierwszej wieloletniej kierowniczki Ośrodka, jak również na charakterystyce kilku ważniejszych kolekcji, które wzbogaciły zbiór. Nie zabraknie uwag dotyczących kryteriów stałej rozbudowy zbioru i planów na przyszłość.


Z kolei 22 maja odbędzie się wykład pt. „Kolekcja Wzornictwa, jako źródło wiedzy o polskiej sztuce ludowej”.

Wykład, którzy poprowadzi kustosz kolekcji Anna Demska będzie prezentacją części kolekcji Ośrodka inspirowanej tą dziedziną, a pochodzącej głównie z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Tkaniny drukowane, tkane, hafty, koronki, ceramika, obiekty powstałe w latach 40. i 50. XX w. w projektanckich zespołach ludowych z inspiracji Wandy Telakowskiej, opracowane do produkcji przez projektantów z IWP. Ta prezentacja będzie także próbą odpowiedzi na pytanie, czy i w dniu dzisiejszym aktualny jest problem poszukiwania tożsamości i czy kolekcja wzornictwa może stać się inspiracją do takich poszukiwań.

Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego powstał w 1979 r. Zgromadzono w nim sztukę dekoracyjną, użytkową i wzornictwo, prace autorstwa projektantów polskich, powstałe po 1918 r. Obecnie zbiory liczą ponad 24 000 obiektów.
W Ośrodku znajduje się wyjątkowa, jedyna w Polsce, kolekcja przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych z lat 1946–1949. Są to meble, tkaniny drukowane, szkło i ceramika, zabawki oraz pamiątki, przedmioty z metalu, biżuteria, odzież i akcesoria stroju. W większości są one unikatami, gdyż nigdy nie weszły do produkcji, mimo że wiele z nich powstało z myślą o wytwarzaniu seryjnym.
Największą część zbiorów stanowią przedmioty wykonane w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego (IWP). Szczególnie bogate są działy szkła, ceramiki oraz tkanin, zwłaszcza tkanin drukowanych. Dobrze reprezentowany w zbiorach Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego jest styl lat 50. i 60.
Kolekcja Ośrodka obejmuje również prace unikatowe: ceramikę, szkło i tkaninę artystyczną, m.in. dzieła Magdaleny Abakanowicz i szkła Henryka Albina Tomaszewskiego, przykłady dokonań artystów ze środowiska wrocławskiego i ze szkoły sopockiej, a także inne cenne prace.

15.05. i 22.05.2013, godz. 17.30
Muzeum Narodowe w Warszawie

źródło: materiały organizatora

Więcej >>

fot06Erl.jpg

 


Wanda Telakowska (z lewej) prezentuje zbiory Wzorcowni żonie premiera Szwecji - Aine Erlander, 1967, fot. IWP


wzorcownia_3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karafka, szkło, proj. Wanda Zawidzka - Manteuffel, 1947, fot. IWP

wzorcownia_1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

Zabawka - Kogut, proj. Jan Kurzątkowski, 1947, fot. IWP

manteuffel.jpg

 

Karafka i szklanki, proj. Wanda Zawidzka - Manteuffel, 1947, fot. IWP

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78