Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Znamy polskich laureatów światowego konkursu Imagine Cup 2013 !

IC13_Russia_1.jpgJuż po raz szósty współorganizatorem konkursu jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego, głównym organizatorem konkursu jest firma Microsoft Polska, a patronem honorowym Ministerstwo Gospodarki.

W tegorocznej edycji, projekty można było zgłaszać w trzech kategoriach: World Citizenship, Games, Innovation.

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu i zdobywcą tytułu Drużyny Narodowej jest zespół:

TapBoarders z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

w składzie:
Mentor: Zbigniew Paszkiewicz
Członkowie: Tadeusz Makuch, Aleksandra Olejniczak, Stefania Tempłowicz, Bartosz Matuszewski

Drużyna z Poznania będzie reprezentowała Polskę podczas światowych finałów Imagine Cup 2013 w Petersburgu.

Najwyżej nagrodzony projekt to Multiboard - technologia umożliwiająca granie w gry planszowe w kilka osób za pomocą mobilnych urządzeń typu smartfon czy tablet. Wystarczy zeskanować kod QR, aby stać się uczestnikiem gry i czerpać przyjemność ze spędzania czasu z przyjaciółmi w otoczeniu nowych technologii.

Najlepszy projektant interfejsu:

Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Bożena Gargas nagrodziła najlepszego projektanta interfejsu Grzegorza Oksiutę z zespołu Appengers. Tak prezes Instytutu uzasadniła swój wybór:

„Zaprojektowany przez niego interfejs jest czytelny, buduje pozytywne doświadczenie użytkownika i jest zgodny z najnowszymi trendami w projektowaniu graficznym. Nagroda prezesa to nie tylko ten dyplom, ale także umożliwienie prezentacji przed gronem polskich przedsiębiorców podczas gali największego konkursu organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego jakim jest Dobry Wzór.”

Kolejne nagrody w pozostałych kategoriach to:

W kategorii WORLD CITIZENSHIP:

I miejsce

We Code For Food – zespół reprezentujący Politechnikę Białostocką przygotował projekt Smart Farm. Jest to zintegrowany system zarządzania przedsiębiorstwem rolniczym, mający na celu zmniejszenie kosztów produkcji żywności. Projekt oparty jest o aplikację na smartfona i komputer, która w czasie rzeczywistym optymalizuje trasę koszących maszyn rolniczych i koszty zużycia paliwa.

II miejsce

Szerszenie z Politechniki Poznańskiej z projektem City Guard. Jest to aplikacja na Windows Phone, której zadaniem jest zapewnić użytkownikowi bezpieczeństwo w sytuacjach zagrożenia. Prosta w obsłudze aplikacja umożliwia zaalarmowanie o różnych rodzajach niebezpieczeństw w zaledwie 5 sekund, a dzięki lokalizacji GPS reakcja odpowiednich służb może być szybka i trafiająca prosto do zagrożonego miejsca.

III miejsce

W.A.N.T.E.D. – zespół z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, który jest autorem projektu HELP. Jest to aplikacja mobilna, dzięki której można nieść pomoc ofiarom trzęsienia ziemi czy innej klęski żywiołowej. Aplikacja wykorzystuje najnowocześniejsze technologie Microsoft oraz funkcje społecznościowe.

W kategorii GAMES:

I miejsce

Ad Infinitum – studenci z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie przygotowali projekt Idea. To nie tylko gra, ale cały system wiążący ze sobą komputer, konsolę Xbox, sensor kontroli ruchu Kinect, platformę internetową oraz Windows Azure. A wszystko po to, aby pomóc ludziom zwalczać ich lęki i fobie, które tak silnie potrafią wpływać na obniżenie komfortu życia. Ta gra ma za zadanie zmniejszyć poziom stresu i wprawić gracza w dobry nastrój.

II miejsce

VeinRush Team z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie prezentujący projekt VeinRush – grę na Windows Phone. W tej grze edukacyjnej mamy do czynienia z ludzkim układem krwionośnym, który należy obronić przed bakteriami i wirusami za pomocą dostępnych w realnym świecie metod. Gracz musi się zorientować, którą z metod zastosować, aby pozbyć się danego wroga układu immunologicznego człowieka.

III miejsce

FunLab– zespół z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie z projektem Little Physics. Jest to gra na Windows Phone, w której gracz musi zastosować prawa fizyki, aby pokonać kolejne etapy i zgromadzić jak największą liczbę atomów. W Little Physics wprawiamy w ruch kulkę i obserwując jej tor poruszania się odkrywamy prawa, które pomogą lepiej zrozumieć zjawiska fizyczne zachodzące w realnym świecie, jednocześnie świetnie się bawiąc.

W kategorii INNOVATION:

I miejsce

TapBoarders z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu – projekt Multiboard. Technologia umożliwiająca granie w gry planszowe w kilka osób za pomocą mobilnych urządzeń typu smartfon czy tablet. Wystarczy zeskanować kod QR, aby stać się uczestnikiem gry i czerpać przyjemność ze spędzania czasu z przyjaciółmi w otoczeniu nowych technologii.

II miejsce

APPengers Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie – projekt Commutesurf. Aplikacja na Windows Phone dla pasażerów komunikacji miejskiej, którzy mogą informować innych użytkowników Commutesurf w jakim środku lokomocji się znajdują i jakie panują warunki na danej trasie. Aplikacja jest oparta na technologii geolokalizacji.

 

III miejsce

FutureMind z Politechniki Gdańskiej – projekt Lumi Map. Aplikacja umożliwia łatwe poruszanie się po dużych obiektach takich jak lotnisko, szkoła czy centrum konferencyjne za pomocą QR kodów lub technologii zbliżeniowej (NFC).

Więcej informacji >>
facebook.com/ImagineCupPoland
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78