Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Instytut Wzornictwa Przemysłowego podczas arena DESIGN

iwp_mini.jpgTegoroczna edycja arena DESIGN w Poznaniu odbywa się pod hasłem projektowania ergonomicznego. IWP zaprasza na wykład poświęcony pionierskiemu okresowi w rozwoju ergonomii w Polsce.

Jak zauważają organizatorzy wydarzenia wyznacznikiem jakości dóbr konsumpcyjnych są już nie tylko nowoczesne technologie użyte do ich produkcji, ale to w jaki sposób zostały one wykorzystane, by jak najlepiej służyć odbiorcom. Przedmioty użytkowe mają nie tylko cieszyć oko czy zaskakiwać niebanalną formą, ale przede wszystkim podnosić jakość życia. Taką funkcję w projektowaniu spełnia ergonomia.
Pierwszego dnia arena DESIGN, 5 marca – Katarzyna Rzehak z IWP wygłosi swój wykład i prezentację pt. "Instytut Wzornictwa Przemysłowego, pionier polskich badań ergonomicznych dla potrzeb przemysłu".

Dzięki założonemu w 1964 roku Zakładowi Ergonomii IWP stał się pionierem w dziedzinie badań ergonomicznych w Polsce.
Zakład specjalizował się w antropometrii ergonomicznej, stąd większość prac dotyczy tych zagadnień. Oprócz badań populacji dorosłej, dzieci i młodzieży, Zakład prowadził także badania osób niepełnosprawnych nie podejmowane, w takim ujęciu, w żadnym innym ośrodku naukowym w Polsce.
Do większości prac badawczych zaprojektowano w Instytucie prototypową aparaturę pomiarową.
Instytut jest autorem czterech branżowych norm ergonomicznych, również pierwszych w Polsce.

Dziś również doradztwo ergonomiczne jest ważną częścią działalności IWP. Instytut oferuje realizację badań rozwojowych w zakresie ergonomii: antropologii i biomechaniki tak, aby nowy produkt wyróżniał się swym designem, a zarazem spełniał wymagania grupy docelowej w zakresie użyteczności oraz komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Wyniki badań prowadzonych w IWP pozwalają na dostarczenie danych do projektowania, opracowanie koncepcji produktu, którego wartość dodana opiera się o walory ergonomiczne.

Więcej informacji o arenie DESIGN >> www.arenadesign.pl

Doradztwo ergonomiczne >> 

fantomy_antropometryczne.jpg


Fantomy antropometryczne, jako pomocnicze narzędzie do projektowania, fot. Archiwum IWP

urzadzenie_.jpg


Urządzenie do pomiarów antropometrycznych w IWP, fot. Archiwum IWP

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78