Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Znamy tegorocznych laureatów 19. edycji konkursu Dobry Wzór.

DWczyste.jpgDo finałów tegorocznego Dobrego Wzoru zgłoszono rekordową liczbę - 187 produktów i usług.
Spośród 91 produktów i usług zakwalifikowanych do finału międzynarodowe jury pod przewodnictwem Katarzyny Rzehak dyrektor Pionu Promocji IWP wybrało laureatów Dobrego Wzoru 2012 w czterech kategoriach – Sfera Domu, Pracy, Publiczna i Usług.

FPM_3971.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Patrycja Mic

Nagrodę Dobry Wzór 2012 w kategorii Sfera Domu otrzymały:

  • FGH-V GALERIA - okno dachowe balkonowe firmy Fakro Sp. z o.o., zaprojektowane przez Henryka Musiała.

W uzasadnieniu jury zwróciło uwagę na innowacyjną koncepcję składanego balkonu na skośnej powierzchni dachu. Dotychczas przestrzeń pod skosami była powierzchnią niewykorzystaną, a balkony można było montować jedynie na ścianach pionowych. Firma Fakro i jej dział badań i rozwoju w odważny sposób przełamali stereotyp tworząc produkt nowoczesny, praktyczny i udowadniający, że „balkonu na dachu” to rozwiązanie nie tylko możliwe, ale i bardzo praktyczne.
oraz

  • Umywalka łazienkowa UNI, firmy Marmorin Sp. z o.o., zaprojektowaną przez Annę Dul.

Jury podkreśliło uniwersalny wymiar umywalki UNI. To produkt zaprojektowany z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych, ale z przyjemnością korzystać będą z niego także osoby w pełni sprawne. Design umywalki, jej estetyka nie stygmatyzuje użytkowników z ograniczoną sprawnością. Produkt wrażliwy i autentycznie integrujący.

W kategorii Sfera Pracy nagrodzono:

  • Stół NUUR – projekt Simona Pengelly, marki ARPER.

Jury zwróciło uwagę na wysoką wartość projektową stołu NUUR. Stół NUUR to już klasyk designu, o doskonałej minimalistycznej formie odpowiadającej wymaganiom estetycznym współczesnych użytkowników.

  • Drukarkę 3D – MOJO, marki Stratasys Inc.

Jury dostrzegło w drukarce Mojo produkt-symbol XXI wieku. Drukarka tworząca modele trójwymiarowe za dziesięć lat zrewolucjonizuje sferę projektowania i nasze życie w ogóle, będzie dobrem ogólnodostępnym wpływającym na demokratyzację i indywidualizację procesu projektowania, stając się rewolucyjnym wynalazkiem na miarę komputerów osobistych i telefonów komórkowych.

W Sferze Publicznej tytuł Dobry Wzór 2012 zdobyli:

  • Felix 8x8 – lotniskowy pojazd ratowniczo-gaśniczy, zaprojektowany przez Agnieszkę Fujak i produkowany przez firmę Wawrzaszek ISS Sp. z o.o.. Konstruktor prowadzący Aleksander Kłusak

Jury uzasadniając swój wybór zwróciło uwagę na unikatowość na polskim rynku produktu o tak zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych, zgodnych z najnowszymi osiągnięciami światowej myśli technicznej. Pojazd Felix 8x8 łączy przy tym walory użytkowe z estetycznymi.

  • Oprawa oświetleniowa Flash DQ HB 886 firmy LUG Light Factory Sp. z o.o., zaprojektowana przez Michała Romaniuka.

Jury doceniło rzadką na polskim rynku jakość techniczną i wzorniczą lampy Flash DQ HB 886. Lampa nawiązuje do opraw przemysłowych typu high Bay. Zachowując wszystkie cechy techniczne oświetlenia przemysłowego ma nowoczesny, zgodny z trendami look.

W Sferze Usług nagrodę zdobyły:

  • Paczkomaty InPost - system skrytek pocztowych Grupy Integer.pl

Jury zwróciło uwagę na to, że system INPOST wychodzi naprzeciw nowym potrzebom rynku, których nie zaspakaja tradycyjna poczta. Idealne rozwiązanie przy zakupach on-line, wygrywające z tradycyjną pocztą zautomatyzowanym procesem nadania i odbioru przesyłki. Usługa doskonale dopasowana do potrzeb nowoczesnych użytkowników, przyjazna, intuicyjna, oszczędzająca czas.

Tytuł Wzór Roku 2012 dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę, Minister Gospodarki przyznał lotniskowemu pojazdowi ratowniczo-gaśniczemu, zaprojektowanemu przez Agnieszkę Fujak i produkowanemu przez firmę Wawrzaszek ISS Sp. z o.o. - Felix 8x8.

To jeden z najlepszych dowodów mocnej pozycji polskiej myśli technicznej, jej rozwoju, możliwości i pozycji.

Natomiast pełniąca obowiązki prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, pani Bożena Gargas tytuł Designera Roku 2012 wręczyła Piotrowi Kuchcińskiemu.

Piotr Kuchciński (ur. 1968) jest architektem i projektantem. Początek jego kariery to praca w jednym z poznańskich biur architektonicznych, gdzie przygotowywał projekty urbanistyczne, koncepcje osiedli mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej. Dopiero po tym „architektonicznym wstępie” trafił do firm meblarskich. Współpracuje z czołowymi polskimi producentami mebli m.in. Noti, PROFIm, Fabryka Mebli Balma i Bejot. Jego projekty mebli otrzymały wiele prestiżowych nagród m.in. Produkt Roku 2006 dla lady Horizon, Godło Prodeco 2005 oraz Złoty Medal MTP 2006 dla foteli Mula, Godło Prodeco 2005 dla mebli gabinetowych Xeon.

Meble zaprojektowane przez Piotra Kuchcińskiego były również kilkukrotnie nagradzane w konkursie Dobry Wzór - w 2004 krzesło biurowe Linus (prod. PROFIm) zdobyło tytuł „Dobry Wzór”, a kolekcja mebli gabinetowych XEON znalazła się w finale konkursu, rok później, tytuł ten otrzymał stół MIXT. W 2006 - wyróżniono meble BLOC, a w 2007 meble do mieszkań COMPLI. W 2010 kolekcja mebli biurowych Simplic dostała się do finału konkursu Dobry Wzór.

W tegorocznym konkursie Dobry Wzór mamy dwie prace Piotra Kuchcińskiego: fotel FAN zaprojektowany dla firmy PROFIm oraz kolekcja 4 YOU współprojektowana z Joanną Leciejewską dla firmy Meble Vox. FAN ma szansę stać się kolejną ikoną polskiego designu – jego doskonała, lekka i wpadająca w oko forma ma wszystkie cechy rynkowego przeboju.
Z kolei 4 YOU to kompaktowy program pozwalający umeblować małą przestrzeń mieszkalną w sposób funkcjonalny i bardzo estetyczny. To nie tylko dobrze zaprojektowane meble, ale także rozwiązanie problemu małych przestrzeni i budżetów ludzi na starcie.

Piotr Kuchciński tworzy meble na wskroś uniwersalne, doskonale dopasowane do potrzeb rynku, a jednak z wyraźnym indywidualnym charakterem, zdominowanym przez skłonność do geometrycznych i uproszczonych form. W ciągu kilkunastu lat jego projekty stały się ikonami współczesnego polskiego wzornictwa.

FPM_4247.jpg

 

 

 

 

 

 

 


 
 

 fot. Patrycja Mic
 

FPM_4286.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Patrycja Mic

FPM_4369.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Patrycja Mic

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78