Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Cudze chwalicie, swojego nie znacie…

Na łamach Gazety Wyborczej (z dnia 10.01.2012 r.) ukazał się artykuł pod tytułem „Siedzisz prosto przed komputerem? Uszkadzasz kręgosłup” opisujący wyniki badań międzynarodowego zespołu badaczy z Woodend Hospital w Aberdeen, które wykazały, że najzdrowsza dla kręgosłupa jest pozycja zrelaksowana, plecy odchylone, oparte o fotel pod kątem 120-135 stopni ze stopami na podłodze. Wyniki tych badań, prowadzonych przy wykorzystaniu obrazowania metodą pozycyjnego rezonansu magnetycznego (pMRI) zostały opublikowane w czasopismach naukowych w roku 2006.

W 2006 roku również w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego prowadzono badania biomechaniczne nad wpływem pozycji siedząco-leżącej na obciążenie kręgosłupa i pierwsze prace podsumowujące wstępny etap badań były prezentowane w lipcu 2007 roku na 11 Międzynarodowej Konferencji HAAMAHA.
Badania, a następnie prace rozwojowe kontynuowano, a nawiązana współpraca z polskim przedsiębiorcą, firmą PROFIm oraz studiem projektowym Studio 1:1 pozwoliła na ich podstawie opracować, wdrożyć i wprowadzić na rynek europejski nowoczesne, wielofunkcyjne stanowisko do pracy z komputerem w pozycji siedząco-leżącejfotel mPosition. MPOSITIONmini.JPG
Problemy zdrowotne człowieka, wynikające z siedzącego trybu życia, bezruchu i niezdrowej pozycji ciała podczas siedzenia, skutkujące poważnymi schorzeniami kręgosłupa i rdzenia kręgowego mają długą historię, ale ich waga rośnie we współczesnym, cywilizowanym świecie opanowanym przez urządzenia cyfrowe, które, mimo deklarowanej mobilności, nadal do wygodnej obsługi wymagają, żeby użytkownik siedział.
Badania ośrodka szkockiego pozwoliły na sformułowanie zaleceń prozdrowotnych.
Badania IWP zmaterializowały się w postaci produktu rynkowego, dając szansę każdemu nabywcy i użytkownikowi w praktyce, na co dzień, zapobiegać chorobom i zagrożeniom wynikającym ze współczesnych wymagań, jakie stawia nam życie w świecie cyfrowym.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78