Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Program o prof. Wandzie Telakowskiej w TVP Info

telakowska.jpg

 31 grudnia w TVP Info o godz. 18.50 w cyklu „Saga Rodu” zostanie wyemitowany program poświęcony prof. Wandzie Telakowskiej, założycielce Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. O niej i jej rodzinie opowiadać będzie prezes IWP Beata Bochińska. W programie zostały wykorzystane m.in. materiały archiwalne ze zbiorów IWP oraz pamiątki rodzinne.
Wanda Telakowska (ur. 20 kwietnia 1905 roku w Sosnowcu) studiowała w Warszawie malarstwo i grafikę, m.in. u prof. Edmunda Bartłomiejczyka, w ówczesnej Szkole Sztuk Plastycznych. Jednocześnie uczęszczała na kursy pedagogiczne. Studia ukończyła w 1931 roku, cztery lata później otrzymała złoty medal na konkursie we Florencji za grafikę. W 1937 roku jej praca zdobyła złoty medal na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu.
W okresie okupacji Wanda Telakowska była nauczycielką w oficjalnym i konspiracyjnym szkolnictwie – uczyła liternictwa i technik reklamy w liceum handlowym im. Roeslerów. W czasie Powstania Warszawskiego straciła niemal cały dorobek artystyczny. Po wojnie nie powróciła już do twórczości artystycznej.
W lutym 1945 roku została zatrudniona w Departamencie Plastyki w Wydziale Planowania Ministerstwa Kultury i Sztuki. Z Marią Skoczylas-Urbanowiczową tworzyły podwaliny dla Departamentu Wytwórczości, późniejszego Biura Nadzoru Estetyki Produkcji. W roku 1950 z inicjatywy Wandy Telakowskiej Biuro zostało przekształcone w Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
Program zobaczyć można tutaj
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78