Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

„Dobry Wzór 2011” – nagrodzono sześć produktów i usługę

W tegorocznej edycji konkursu „Dobry Wzór” osiemnastoosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem Beaty Bochińskiej, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego (organizatora konkursu) przyznało nagrody w czterech kategoriach - sferach. Otrzymało je sześć produktów i jedna usługa.
W kategorii Sfera Domu nagrodzono DynaCook X5 – gazową płytę ceramiczną oraz Strida LT – składany rower.

mini6.jpg

 

 

 

 

 

 fot. Dariusz Majgier

Płyta zaprojektowana została przez zespół projektowy: Paweł Nowak i Stanisław Szyling (technika) oraz Małgorzata Brzóska-Nowak (design). Wyprodukowało ją przedsiębiorstwo Dynaxo sp. z o.o.
Jury uhonorowało produkt za „unikatowość i innowacyjność rozwiązania „gaz pod szkłem” opatentowanego przez polskiego producenta. Płyta hybrydowa umożliwia korzystnie alternatywnie z zasilania gazowego lub elektrycznego. Znacząco obniża to koszty użytkowania”.
Kolejnym aspektem, na które zwróciło uwagę jury, jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkownika i bardzo czytelny, prosty i intuicyjny design produktu.

mini7.jpg

 

 

 

 

 

 


fot. Dariusz Majgier


Strida LT to zdaniem jury nie tylko rower, ale także nowoczesne rozwiązanie problemu przemieszczania się w mieście. „Ten produkt to łączący wartości: inżynieryjne, technologiczne, materiałowe i wreszcie designerskie. Rower składa się, tak, że można go zmieścić w bagażniku samochodu, można z nim wejść do autobusu, metra, tramwaju. Strida to znak zmian w transporcie i przemieszczaniu się ludzi w miastach XXI wieku.” – czytamy w uzasadnieniu.

mini8.jpg

 

 

 

 

 

 

fot. Dariusz Majgier

W kategorii Sfera Pracy zwyciężyły: mPOSITION – stanowisko do pracy z komputerem oraz Deon E – przenośna drukarka fiskalna.
mPOSITION to stanowisko do pracy z komputerem w pozycji siedząco-leżącej zaprojektowane przez Studio 1:1 Jarosław Szymański, wyprodukowane przez ProfiM sp. z o.o w oparciu o badania ergonomiczne dr Iwony Palczewskiej z IWP. Jury wskazało na innowacyjne rozwiązanie tego miejsca pracy z laptopem. „Jedną z największych wartości projektu, jest oparcie się w nim o badania ergonomiczne, które wskazały optymalną pozycję do pracy z laptopem w pozycji siedząco-leżącej co stanowi o innowacyjności rozwiązania. Fotel mPostion zmniejsza obciążenia kręgosłupa, którego dolegliwości stały się chorobą cywilizacyjną i dotykają milinów pracowników, a tym samym rozwiązuje społeczny problem globalny – podkreślono w werdykcie.

mini9.jpg

 

 

 

 

 

 


fot. Dariusz Majgier


Z kolei DeonE, drukarka wyprodukowana przez NOVITUS S.A. zaprojektowana przez Tomasza Rudkiewicza i zespół pod kierunkiem Leszka Zakrzewskiego, to pierwsza na polskim rynku mobilna drukarka fiskalna, która zapisuje dane i archiwizuje je w pamięci na karcie SD (takiej, jak w aparatach fotograficznych). Dzięki temu nie drukuje kopii paragonu i redukuje zużycie papieru. „Jest lekka, wygodna w użyciu, intuicyjna w obsłudze i niezwykle przydatna” – uważają jurorzy.
Bruklux - świecąca kostka brukowa i Sinus - krata ochronna wokół drzew, zwyciężyły w kategorii Sfera Publiczna.
mini10.jpg

 

 

 

 

 

 fot. Dariusz Majgier

W świecącej kostce brukowej BrukLux, zaprojektowanej przez Pawła Karasia i Wojciecha Kuglarza (wyprodukowanej przez K&K Products), jury dostrzegło nowy sposób komunikowania w przestrzeni publicznej – w parkach, na przystankach, przejściach dla pieszych. Świecąca kostka z żywicy, w której zatopione są diody LED, oznacza trakty, odgradza sfery, wydziela przestrzenie. Jest energooszczędna przez zastosowanie diod LED, pobierających energię z kolektorów słonecznych. „To rozwiązanie wpisuje się w nurt projektów związanych ze równoważonym rozwojem naszej planety, na którym tak bardzo nam dzisiaj zależy” – podkreśla jury.
mini11.jpg

 

 

 

 

 

 

fot. Dariusz Majgier

Natomiast krata ochronna SINUS do montowania wokół drzew (zaprojektowana przez Romana Vrtiska oraz Davida Karaska, dystrybuowana przez firmę mmcite4 sp. z o.o.) chroni drzewo, umożliwia podlewanie go, jest ładnym elementem pejzażu. Jest wytrzymała, przyjazna, a równocześnie odporna na dewastację. „Krata jest tylko fragmentem systemu chroniącego zieleń w przestrzeni publicznej, a równocześnie zwraca uwagę jako dobrze zaprojektowany „mebel miejski” – uważają jurorzy.
mini12.jpg
 

 

 


 

fot. Dariusz Majgier

W Sferze Usług nagrodę Dobry Wzór 2011 otrzymał Mlekomat – automatyczny dystrybutor świeżego mleka, zaprojektowany i wyprodukowany przez Techno Serwis sp. z o.o , sp. Komandytowa. Jury zwróciło uwagę na walor „bezpośredniości usługi” - dostarczenie zdrowej żywności do konsumenta w układzie – lokalny producent, lokalny odbiorca, z pominięciem tradycyjnego łańcucha dystrybucji. Mlekomat promuje zdrowy tryb życia i kreuje nowe zachowania konsumenckie. „Jest przykładem projektu potrzebnego i odpowiedzialnego społecznie” – podkreśliło jury.

mini5.jpg

 

 

 

 

 

 

 


 

fot. Dariusz Majgier

Do tegorocznej, osiemnastej już, edycji konkursu „Dobry Wzór”, zgłoszono 172 projekty i usługi, z czego do finału jury zakwalifikowało 81.
Więcej

Relacja w "Rzeczpospolitej"

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78