Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Tomasz Augustyniak Designerem Roku 2010, pojazd elektryczny S.A.M. RE-VOLT – Wzorem Roku 2010, siedem nagród Dobry Wzór 2010

Tomasz Augustyniak został Designerem Roku 2010, a pojazd elektryczny S.A.M. RE-VOLT zdobył tytuł Wzoru Roku 2010. Natomiast nagrody Dobry Wzór 2010 otrzymało siedem z 71 zgłoszonych na konkurs Dobry Wzór produktów i usług.
Tytuł Designera Roku przyznaje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. „Ten projektant jest wyjątkowym przykładem połączenia talentu, profesjonalizmu, umiejętności tworzenia rozpoznawalnego stylu i pragmatycznego podejścia do rynku. Korzystając z jego doświadczenia wielu producentów budowało swoje pierwsze modelarnie i prototypownie. Jego umiejętności poszukiwania nowych rozwiązań i dbałości o wysokie standardy wykonania produktu wiele polskich firm zawdzięcza pozycjonowanie swoich marek na wymagającym i bardzo konkurencyjnym rynku” - powiedziała Beata Bochińska, prezes IWP, uzasadniając wybór Designera Roku 2010.
Tomasz Augustyniak (43 lata) ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem obronił w 1993 roku. Zajmuje się wieloma dziedzinami projektowania, w tym projektowaniem mebli. Jako niezależny projektant współpracuje z największymi polskimi fabrykami mebli. Ma na koncie ponad 170 projektów wdrożonych do produkcji, udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą oraz kilkanaście nagród w konkursach. Jest ojcem pięciorga dzieci, a doświadczenia z tego tytułu wykorzystał m.in. w projektowaniu multisensorycznych mebli Meee produkowanych przez firmę Vox Industrie SA - zdobyły nagrodę Dobry Wzór 2010 w kategorii Sfera domu (o tym poniżej).

DW_gala2.jpg
Ministerstwo Gospodarki przyznało tytuł Wzór Roku 2010 pojazdowi elektrycznemu S.A.M. RE-VOLT, uznając za wartą podkreślenia zasadę projektowania z poszanowaniem potrzeb ochrony środowiska. „Projekt ten nosi znamiona rozwiązań dedykowanych potrzebom zrównoważonego rozwoju które są niezbędne w kontekście zmian społecznych i ekonomicznych. Pojazd jest nowym typem środka transportu zaproponowanym przez polskiego projektanta i polskiego producenta oraz wskazuje na potencjał dla rozwoju branży transportowej w Polsce. Ponadto, kreuje nowe postawy społeczne” – czytamy w uzasadnieniu. Pojazd elektryczny S.A.M. RE-VOLT zdobył również nagrodę Dobry Wzór 2010 w kategorii Sfera publiczna (o tym poniżej).
Jury pod przewodnictwem prezes IWP przyznało po dwa tytuły Produkt Roku 2010 w kategoriach: Sfera domu, Sfera publiczna i Sfera pracy. W czwartej kategorii – Sfera usług przyznano jedną nagrodę.
Tytuł Dobry Wzór 2010 w kategorii Sfera Domu jury przyznało kolekcji mebli multisensorycznych Mee zaprojektowanych przez Tomasza Augustyniaka, a wyprodukowanych przez Vox Industrie SA oraz produktowi W + W umywalka i toaleta w jednym zaprojektowanemu przez Gabriele & Oscar Buratti, a wyprodukowanemu przez ROCA Polska. „Kolekcja mebli mulltisensorycznych Mee wzbogaca środowisko i otoczenie dziecka, stymuluje w sposób całościowy rozwój funkcji poznawczych i psycho – motorycznych. Jednocześnie jest ona przyjazna i pełni funkcję zabawki. Jest to projekt przemyślany pod każdym względem: bezpieczeństwa, ergonomii, funkcjonalności i potrzeb użytkownika jakim jest dziecko jak również rodzic.” – tak wybór uzasadniło jury. Natomiast wybór W + W nastąpił dlatego, że „wybierając ten produkt jury wskazało na praktyczne rozwiązanie i zastosowanie idei społecznej odpowiedzialności i idei oszczędzania zasobów naturalnych. Wieloletnie próby stworzenia i wprowadzenia na rynek produktu związanego z kwestią oszczędności wody nie zaowocowały skutecznymi propozycjami. W+W umywalka i toaleta w jednym rozwiązuje kwestie powtórnego użycia tak zwanej szarej wody.”
W Sferze pracy jury nagrodziło Sefar Architecture Vision – ściany stałe i mobilne (zaprojektowane przez Firmę Sefar AG oraz zespół pracowników firmy Imperium Szkła i wyprodukowane przez Imprerium Szkła) oraz PSD-30 elektroniczny przełącznik ciśnienia (zaprojektowany przez Sabine Schober, Wolfgang Wagner, a wyprodukowany przez WIKA Polska SA).
Jury podjęło decyzję o przyznaniu nagrody Sefar Architecture Vision - ściany stałe i mobilne, ponieważ „zaprojektowany produkt pozwala na znaczące ograniczenie zużycia energii oraz aranżacje przestrzeni biurowych systemami ścian stałych i mobilnych z ograniczeniem przewodnictwa światła i ciepła. Jury doceniło zastosowanie nowej technologii która w znaczący sposób może wpłynąć na podniesienie jakości pracy.”.
Jury nagrodziło elektroniczny przełącznik ciśnienia PSD-30, który jest produktem nowej generacji zaprojektowanym dla zastosowań przemysłowych, gdyż „doceniło chęć przygotowania funkcjonalnego, praktycznego oraz prostego w obsłudze urządzenia pozwalającego na redukcję i regulację zużycia energii.”
Tytuły Dobry Wzór 2010 w Sferze publicznej otrzymały: Dyson Airblade model AB03 suszarka do rąk (zaprojektowana przez zespół projektowy Dyson, dystrybuowany na rynku polskim przez AGED sp. z o.o) oraz S.A.M. RE-VOLT miejski pojazd elektryczny (zaprojektowany przez Heiko Stahl, Marc Frehner, Stanislav Szadkowski, Bartłomiej Kras, Krzysztof Kołodziejek, a wyprodukowany przez Impact Automotive Technologies sp. z o.o.).
W przypadku suszarki jury uznało, że „zastosowanie innowacyjnego sposobu rozwiązania starego problemu który znajdzie zastosowanie w sferze publicznej wielu kultur.”, natomiast S.A.M. RE-VOLT, to zdaniem jury miejski pojazd elektryczny „zaprojektowany w duchu zrównoważonego rozwoju ze wskazaniem kontekstu ochrony środowiska i obniżenia kosztów eksploatacji środków transportu przez indywidualnego użytkownika.”.
W Sferze usług (to nowa kategoria, po raz pierwszy w konkursie Dobry Wzór) zwyciężył Bank pomysłów Banku Zachodniego WBK zaprojektowany przez Zespół Banku Zachodniego WBK S.A.: Katarzyna Prus-Malinowska (kierownik), Miłosz Brakoniecki i Przemysław Doroz; Netguru: Adam Zygadlewicz i Wiktor Schmidt (usługodawca: Bank Zachodni WBK SA). Jury podkreśliło kontekst włączenia użytkownika I konsumenta w proces kreowania samego serwisu. „Dopuszczenie klienta do współprojektowania usługi która dzięki temu jest bardziej dopasowana do potrzeb wydaje się być nowym i ciekawym kierunkiem rozwoju projektowania usług.” – podkreśla jury.

DW_gala4.jpg
W tegorocznej, siedemnastej edycji Konkurs Dobry Wzór 2010 na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim wzięło udział 126 produktów i 12 usług. Zgodnie z werdyktem jury do finału konkursu wskazanych zostało 62 produktów i 9 usług.
Można je oglądać na pokonkursowej wystawie w siedzibie IWP od 23 września, do 14 listopada br.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78