Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Światowe finały Imagine Cup 2010

W sobotę 3 lipca 2010 roku rozpoczęły się w Warszawie igrzyska olimpijskie nowych technologii – światowe finały największego konkursu technologicznego dla studentów, Imagine Cup 2010.
To spotkanie 434 reprezentantów z 69 państw, którzy rozpoczęli walkę o miano najbardziej kreatywnych i innowacyjnych studentów na świecie. Światowe finały Imagine Cup 2010 potrwają do 8 lipca.

Konkurs Imagine Cup jest największym konkursem technologicznym dla studentów na świecie. Do tegorocznej, ósmej już edycji zgłosiło się 325 tysięcy studentów z ponad 100 państw. Z tej grupy podczas kilkuetapowych eliminacji i lokalnych finałów wyłoniono zespoły, które staną do finałowej rozgrywki. Do Warszawy przyjechało 434 zawodników reprezentujących 69 krajów, w tym tak egzotycznych jak Bahrajn, Antyle Holenderskie czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Tak duża liczba ekip narodowych stawia Imagine Cup wśród najbardziej ogólnoświatowych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata. Nic dziwnego – już od dawna Imagine Cup jest nazywany igrzyskami olimpijskimi nowych technologii.

W tym roku studenci rywalizują w pięciu kategoriach konkursowych: Projektowanie Oprogramowania, Projektowanie Systemów Wbudowanych, Projektowanie Gier, Media Cyfrowe oraz Technologie Informatyczne. Najbardziej prestiżową z nich, rozgrywaną od samego początku istnienia konkursu, jest Projektowanie Oprogramowania. W światowych finałach konkursu w tej kategorii startuje aż 262 studentów, reprezentujących 68 drużyn, a wśród nich zespól fteams z Politechniki Łódzkiej – zwycięzcy finałów krajowych.

Magdalena Jonczyk, Grzegorz Glonek, Tomasz Ciejka, Daniel Moliński i Jacek Pintera, czyli fteams, zostali wybrani na reprezentantów Polski podczas finałów krajowych Imagine Cup, które odbyły się 19 maja. W trakcie finałowych prezentacji zademonstrowali projekt interPeter, który jest automatycznym tłumaczem języka migowego na język naturalny i odwrotnie. Dzięki niemu osoby z niepełnosprawnością słuchową mogą samodzielnie porozumiewać się z osobami słyszącymi w czasie rzeczywistym. Opiekę merytoryczną nad drużyną fteams sprawuje dr inż. Jarosław Koszuk.

Niezwykle ważną rolę w światowych finałach Imagine Cup odgrywają również sędziowie. Międzynarodowe jury złożone jest z 51 sędziów – przedstawicieli świata biznesu i akademickiego. Łącznie, do Warszawy na finały światowe Imagine Cup 2010 przyjechało około 1000 osób. 3 lipca przed gmachem Pałacu Kultury i Nauki odbyło się oficjalne otwarcie wydarzenia, zaś 8 lipca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej poznamy wszystkich zwycięzców Imagine Cup 2010.

Obejrzyj film z ceremonii otwarcia

Więcej informacji o Imagine Cup oraz pełną listę finalistów można uzyskać na stronie internetowej www.imaginecup.com

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78