Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Prezes IWP o strategiach inwestycji we wzornictwo w polskich firmach

arena_design_logo_RGB.jpgPrezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Beata Bochińska wystąpiła z referatem podczas tegorocznych targów Arena Design w Poznaniu. Jego temat brzmiał „W kraju po transformacji. Strategie inwestycji we wzornictwo w polskich firmach. Badania, przypadki, możliwości”.
Jako przykład branży, która po transformacji roku 1989 dobrze sobie radzi, prezes podała segment mebli, gdzie polskie firmy zajmują w światowym eksporcie czwarte miejsce po Chinach, Włoszech i Niemczech. Jej roczny obrót to 5 mld euro, a zatrudnieni sięga łącznie 200 tys. osób. – Polska gospodarka osiągnęła w czasie kryzysu 2009 roku, obok Chin, Indii i Brazylii, przyrost PKB. W Polsce było to 2,2 proc. – podkreśliła prezes.
Jednak pod względem nakładów na innowacyjność Polska znajduje się poniżej innych krajów w regionie. Tymczasem według badania przeprowadzonego przez IWP ponad 50 proc. polskich firm nie prowadzi badania preferencji konsumentów., a 37 proc. z nich uważa, że barierą jest dostępność środków na inwestycje we wzornictwo. Pomóc w zmianie tego stanu rzeczy może projekt „Zaprojektuj Swój Zysk” prowadzony przez IWP.
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78