Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Polski design hitem wystawowym na EXPO 2010 w Szanghaju

DSC05574.JPGKompleksowa prezentacja polskiego wzornictwa przygotowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego specjalnie na Wystawę Światową EXPO 2010 w Szanghaju ma na celu pokazanie zwiedzającym, że wzornictwo przemysłowe może być platformą współpracy między Polską a Chinami w celu budowania lepszej jakości życia mieszkańców miast, zgodnie z hasłem EXPO 2010, „Better city, better life”.
- Pragniemy pokazać nasz potencjał intelektualny i projektowy pochodzący z kraju, który podobnie jak Chiny niedawno przeszedł z sukcesem proces ekonomicznej transformacji.

fot. Krzysztof Bielski

Dlatego nasze kraje mają kilka wspólnych cech zarówno ekonomicznych, jak potencjał przemysłu i społecznych, jak na przykład potrzeba szybkiej edukacji kadr zarządzających – mówi Krzysztof Bielski, dyrektor pionu upowszechniania w IWP.
Na prezentację polskiego designu składają się wystawa „Added Value. Design from Poland” (kuratorzy: Beata Bochińska, prezes IWP oraz Krzysztof Bielski, komisarz: Ewa Cieślik - IWP, projekt wystawy – Maciej Jurkowski) oraz seminaria skierowane do chińskich przedsiębiorców przygotowane przez IWP specjalnie na EXPO 2010. W ciągu pierwszych pięciu dni wystawę odwiedziło ok. 15 tys. osób.
Wystawa (czynna do 31 maja) pokazuje siedem kontekstów polskiego wzornictwa, istotnych i charakterystycznych dla jego rozwoju oraz potencjału: estetykę, rodzimość, potencjał przemysłu, ergonomię, projektowanie uniwersalne, inżynierię i high-tech. Wszystkie obiekty zostały zakwalifikowane na wystawę pod kątem hasła prof. Wandy Telakowskiej, założycielki Instytutu: „Piękno na co dzień, dla wszystkich”. Wszystkie obiekty są produktami rynkowymi, którym nie jest obce piękno formy.
Wystawie towarzyszy wyświetlany film „Wartość dodana”, pokazujący czym jest proces wdrażania nowego produktu na rynek, jak wygląda i kto wzorcowo w nim uczestniczy.
- Nie pokazujemy wystawy tak jak inne kraje, aby dostać zamówienia na prezentowane produkty lub po to, by je sprzedać. Chcemy zaprosić chińskich partnerów biznesowych, producentów i administrację do współpracy przy wdrażaniu dobrych wzorców i metod pracy – podkreśla Krzysztof Bielski.
Z tego też powodu IWP zaprasza na cykl warsztatów i seminariów podczas EXPO 2010, w czasie których zaprezentowana zostanie wzorcowa współpraca projektant – miasto, poprzez wdrażanie projektów kreatywnych adresowanych do ich mieszkańców. Zaproszeni przez IWP projektanci (Marek Adamczewski i Janusz Kaniewski) oraz Michał Drożdż, manager wzornictwa z Zelmera, zaprezentują metody współpracy między projektantami i przedsiębiorstwami. Zaprezentowany zostanie również autorski program edukacyjny, który IWP opracował na potrzeby budowania współpracy polskiego biznesu z designerami (m.in. innowacyjne elementy warsztatowe i e-learningowe). Wszystkie seminaria prowadzone będą w dostępne w językach angielskim i chińskim.
Seminaria odbywać się będą w dniach: 24, 25 oraz 26 maja 2010r. w godzinach: 10.00 – 16.30 w polskim pawilonie.
Oto plan szczegółowy:
Wartość dodana wzornictwa – 24 maja
Podczas tego seminarium opowiemy jakie znaczenie dla budowy marki i wzrostu konkurencyjności produktów i usług ma wartość dodana wzornictwa, pokażemy praktyczne case study sukcesu rynkowego polskiej firmy efektywnie wykorzystującej wzornictwo, a także zaprezentujemy interaktywne warsztaty prowadzone przez uznanego polskiego projektanta.
Edukacja kadry dla przemysłów kreatywnych – 25 maja
To seminarium pokaże możliwości podnoszenia kwalifikacji zarządzania wzornictwem dla kadry menadżerskiej i projektantów a także przedstawi case study międzynarodowych studiów podyplomowych dla menedżerów nowego produktu w formie warsztatów praktycznych. Na zakończenie proponujemy dyskusję panelową o nowoczesnych metodach kształcenia kadry przedsiębiorstw.
Kreatywne miasto Gdynia – 26 maja
Program tego seminarium zorientowany jest na prezentację miasta rozwijającego się kreatywnie i dynamicznie, dzięki innowacjom i inwestycjom we wzornictwo. Uczestnicy poznają programy rozwoju miasta na rzecz wysokiej jakości życia jego mieszkańców i rozwoju nowoczesnych branż gospodarki. Bedzie także możliwość wzięcia udziału w dyskusji z udziałem władz samorządowych o możliwościach wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy.
Podczas wszystkich seminariów głos zabierać będzie prezes IWP Beata Bochińska. Będzie także możliwość umówienia spotkania w celu nawiązania współpracy partnerskiej z Instytutem oraz wymiany doświadczeń. Przedstawiciele organizacji, uczelni wyższych oraz firmy i wszystkie osoby zainteresowane współpracą i chcące skorzystać ze sposobności spotkania z zarządem IWP, zapraszamy do kontaktu z Magdaleną Sawicką, koordynatorem projektów międzynarodowych: magdalena_sawicka@iwp.com.pl
IWP przygotował prezentację wzornictwa w ramach promocji polskiej gospodarki na Wystawie Światowej Expo 2010 w Szanghaju przygotowywanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Wystawa Światowa EXP 2010 została oficjalnie otwarta 30 kwietnia – uświetnił je m.in., godzinny pokaz sztucznych ogni. Spodziewana liczba zwiedzających teren wystawy, to 70 mln osób, w tym 50 mln z samych Chin, ok. 10 mln z Japonii i innych krajów Azji oraz ok. 10 mln z Europy. Koszt przedsięwzięcia to 4,2 mld USD.
Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy na: www.iwp.com.pl/projekty_wystawy_added_vaule_wiecej_informacji_galeria
Więcej na informacji o EXPO na: www.expo2010.com.pl/

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78