Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Jubileusz pana Bogdana Czekaluka, wieloletniego dyrektora Instytutu Wzornictwa Przemysłowego

img371_b.jpgPan Bogdan Czekaluk, wieloletni dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, obchodzi 27 kwietnia br. setne urodziny.
Dostojny Jubilat jest absolwentem Wydziału Chemicznego Politechniki Lwowskiej, dyplom inżyniera uzyskał w 1935 roku. W latach 1937-1947 był zatrudniony w fabryce Wyrobów Runowych w Kaliszu. Od 1950 do 1960 r. mieszkał i pracował w Łodzi. Był tam zastępcą dyrektora ds. naukowo-technicznych w Instytucie Włókiennictwa, potem w Instytucie Tworzyw Sztucznych.
W 1960 roku, w którym Instytut Wzornictwa Przemysłowego przekształcał się w placówkę międzyresortową, jego założycielce prof. Wandzie Telakowskiej udało się namówić tego wybitnego specjalistę w dziedzinie programowania i merytorycznego kierowania zespołowymi pracami naukowo-badawczymi, do przeniesienia się do Warszawy. Tu do 1968 roku zajmował stanowisko Dyrektora Naczelnego IWP, potem był kolejno Sekretarzem Naukowym, doradcą dyrektora ds teorii i metodologii wzornictwa, I Zastępcą Dyrektora, aż do przejścia na emeryturę w 1980 roku.
Jako dyrektor koordynował działalność naukowo-badawczą IWP, m.in. w zakresie projektowania maszyn i urządzeń; projektowania odzieży roboczej i ochronnej a także badań ergonomicznych (IWP była pierwszą placówką w kraju, która podjęła się tego zagadnienia).
W dorobku naukowym pan Bogdan Czekaluk ma trzy patenty (w tym dwa zespołowe), dotyczące sposobu drukowania wzorów na tkaninach, wytwarzania przędzy kędzierzawionej z ciągłych włókien poliamidowych oraz wytwarzania włókna z mieszaniny białka i polialkoholu winylowego. Jest autorem wielu artykułów na temat teorii wzornictwa i formy wyrobów przemysłowych oraz publikacji na temat badania obiegu informacji w projektowaniu wyrobów przemysłowych.
Za swoją działalność na rzecz wzornictwa pan Dyrektor został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W imieniu Zespołu IWP składamy Panu Dyrektorowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia oraz wszelkiej pomyślności na długie lata.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78