Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Panel IWP i magazynu „THINKTANK” na temat wzornictwa

Z okazji uruchomienia portalu Zaprojektuj Spój Zysk w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego 29 III br. odbył się panel dyskusyjny poświęcony wzornictwu, przygotowany przez IWP oraz magazyn „THINKTANK”. Ponad 120 obserwujących go osób miało także okazję zapoznać się ze specjalnym dodatkiem do tego tytułu pt. „THINKTANK Design”.
W panelu uczestniczyła Beata Bochińska, prezes IWP, Michał Drożdż, dyrektor działu projektowania i rozwoju produktów firmy Zelmer SA oraz Andrzej Śmiałek, szef kreatywny Ergo Design, laureat tytułu Designer Roku 2009. Dyskusję poprowadził Paweł Rabiej, dyrektor rozwoju projektu „THINKTANK”. Temat rozmowy dotyczył tego, jak firmy mogą wzmocnić swoją pozycję rynkową dzięki wzornictwu i w jaki sposób to osiągnąć. Michał Drożdż z Zelmera podkreślił, że fundusz w jego firmie przeznaczony na rozwój wzornictwa jeszcze w 2006 rokuj wynosił 260 tys. zł, podczas gdy w roku 2007 już 2 mln zł. Wzornictwo w Zelmerze jest przy tym postrzegane nie jako jedynie projektowanie wyglądu produktu – to proces sięgający o wiele dalej, wręcz z pozycjonowaniem produktu na rynku.
Michał Drożdż dodał, że w wypadku ogłaszania przez Zelmer przetargu na zaprojektowanie nowego produktu, cena proponowana przez oferentów brana jest pod uwagę na ostatnim miejscu. – Ważniejsze są: doświadczenie studia projektowego, oferowana jakość i czas, w którym firma jest w stanie zrealizować zamówienie – wyliczał.
Andrzej Śmiałek z Ergo Design powiedział, że obecnie to, co firmy płacą studiom projektowym, to ułamek kosztów związanych z wdrożeniem nowego produktu i utrzymaniu go na rynku.
Uczestnicy spotkania zapoznali się również z projektem „Zaprojektuj Swój Zysk”, przygotowanym dla przedsiębiorstw, który pozwoli im uzyskać wiedzę na temat wykorzystania wzornictwa w innowacji oraz z uruchomionym tego dnia portalem ZSZ.
Wkładka przygotowana przez IWP i „THINKTANK”  

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78