Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Dr Iwona Palczewska: Ergonomia jest trendy

W wywiadzie dla miesięcznika „Praca i Zdrowie” dr Iwona Palczewska, dyrektor ds. Badań i Rozwoju Instytut Wzornictwa Przemysłowego podkreśla znaczenie ergonomii w codziennym życiu i w biznesie oraz roi wzornictwa przemysłowego w tych aspektach działania człowieka.
„Myślę jednak, że przeciętny Polak postrzega ergonomię w sposób nienowoczesny. Kojarzy ją przede wszystkim z pracą, omijając tak ważny obszar, jak codzienność. A tymczasem ergonomia to całość cywilizacji” – podkreśla dr Palczewska.
Dyrektor B + R przypomina, że człowiek stworzył sztuczny świat, ergonomia natomiast sprawia, że ten sztuczny świat może być miejscem przyjaznym, stymulować rozwój człowieka, zapobiegać rozwojowi chorób.
„Ergonomia jako nauka powstała w Polsce, z czego jesteśmy dumni, ale przez wiele lat niewiele z tego wynikało. Powiem to niechętnie, ale ergonomia w Polsce najczęściej kojarzy się z wygodnym krzesłem i siedzeniem pod kątem prostym. Ale te stereotypy można i należy zastąpić rzetelną wiedzą” – zauważa dr Palczewska.
W rozmowie podkreśla również, że „aplikacja wzornictwa przemysłowego jest stymulatorem nowoczesnej gospodarki”.
Cała rozmowa z dr Palczewską na www.pracaizdrowie.com.pl/content/view/915/

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78