Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

IWP przygotowuje kompleksową prezentację polskiego wzornictwa na Expo 2010 w Szanghaju

logo_expo_2010_mini.jpgInstytut Wzornictwa Przemysłowego, w ramach promocji polskiej gospodarki na Wystawie Światowej Expo 2010 w Szanghaju przygotowywanej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, zaprezentuje wystawę „Wartość dodana. Wzornictwo z Polski” oraz przygotuje trzy jednodniowe seminaria nt. design management.
Celem seminariów jest pokazanie nowoczesnej polskiej gospodarki oraz polskich miast rozwijających się o oparciu o design i branże kreatywne, promowanie wzrostu konkurencyjności firm poprzez wzornictwo na podstawie dobrych praktyk z polskich firm, zaprezentowanie dorobku i warsztatu twórczego uznanych polskich projektantów wzornictwa przemysłowego oraz umożliwienie nawiązywania współpracy między chińskim i polskim biznesem dzięki wykorzystaniu potencjału wzornictwa przemysłowego. Seminaria odbędą się w dniach 24, 25 i 26 maja.
Pierwsze z nich odbywać się będzie pod hasłem „Wartość dodana wzornictwa”. Jego przedmiotem będzie praktyczne przedstawienie uczestnikom wartości dodanej wzornictwa dla rozwoju konkurencyjnych produktów i usług oraz dla budowania marek przedsiębiorstw. Zaprezentowane zostaną m.in. modelowy program stymulowania współpracy przedsiębiorstw i studiów projektowych „Zaprojektuj Swój Zysk” oraz studium przypadku współpracy firmy, doradcy i projektanta.
Podczas drugiego seminarium – „Edukacja kadry dla przemysłów kreatywnych” – uczestnicy dowiedzą się m.in. o możliwości podnoszenia kwalifikacji zarządzania wzornictwem dla kadry menadżerskiej i projektantów, m.in. z wykorzystaniem e-learningu czy portalu internetowego, a także poznają ofertę międzynarodowych studiów podyplomowych kształcących menedżerów nowego produktu.
Trzecie seminarium, zatytułowane „Kreatywne polskie miasto”, zaprezentuje Gdynię, która dynamicznie rozwija się m.in. dzięki innowacjom i inwestycji we wzornictwo.
Wystawa „Wartość dodana”, pokazująca najlepsze produkty polskich projektantów w siedmiu działach tematycznych (Rodzimość, Potencjał przemysłu, Estetyka, Inżynieria, Projektowanie uniwersalne, Ergonomia, Technologie cyfrowe) promować będzie potencjał polskiej myśli projektowej w obszarze zarówno produktów jak usług oraz możliwości ich wytwarzania. Wystawa zorganizowana zostanie w ramach prowadzonego przez IWP kluczowego projektu „Zaprojektuj Swój Zysk. Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zastosowanie wzornictwa”. Odbywać się będzie w polskim pawilonie od 1 do 31 maja. Towarzyszyć jej będzie publikacja przybliżająca zwiedzającym osiągnięcia i oryginalność polskiego designu.
Tak duża i wielopoziomowa prezentacja polskiego wzornictwa świadczy o tym, że jest to interesujący temat dla zagranicznych inwestorów, w tym wypadku działających na prężnym, chińskim rynku. Wcześniej tamtejsi przedsiębiorcy i designerzy mogli zapoznać się z przykładami polskiego designu w grudniu ub.r. W szanghajskim centrum handlowym Super Brand Mall odbyła się bowiem wystawa „Polish Design” firmowana przez PARP, prezentująca najnowsze osiągnięcia i trendy w polskim wzornictwie przemysłowym w ramach promocji polskiej gospodarki przed EXPO 2010.
Dla IWP prezentacja przygotowana na EXPO to już kolejna okazja do zapoznania azjatyckich przedsiębiorców oraz designerów z osiągnięciami polskiego wzornictwa. W grudniu ub.r. w mieście Incheon w Korei Południowej miała miejsce impreza Design Korea 2009 (wystawy, wykłady, prezentacje). Instytut zaprezentował tam laureatów kilku ostatnich edycji swojego konkursu „Dobry Wzór”, a dyrektor Pionu Upowszechniania Wzornictwa IWP Krzysztof Bielski prowadził wykłady na temat polskiego designu. Design Korea 2009 odwiedziło ponad 7,5 tys. osób.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78