Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Wernisaż wystawy „Designer Roku 2009 Andrzej Śmiałek i Ergo Design”

IMG_2997.jpg- Traktujemy nasz zawód jako usługę, nie jesteśmy artystami – powiedział podczas wernisażu wystawy „Designer Roku 2009: Andrzej Śmiałek i Ergo Design. Jak powstają chętnie kupowane produkty” Andrzej Śmiałek, współzałożyciel szef kreatywny studia projektowego Ergo Design. Wystawę otwartą w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego 11 lutego br. będzie można zwiedzać do 11 kwietnia br. (wstęp wolny).
Wystawa jest prezentacją laureata tytułu Designer Roku przyznawanego najlepszemu projektantowi przez prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w ramach corocznego ogólnopolskiego konkursu Dobry Wzór. Nagradzane są w nim dobrze zaprojektowane projekty funkcjonujące na polskim rynku.
- Jest tutaj widoczne podporządkowanie kreacji potrzebom sprzedaży. To duża odwaga po wiedziała prezes IWP Beata Bochińska otwierając wystawę.
Potwierdzeniem tej tezy są prezentowane na wystawie obiekty, np. elektryczny czajnik zaprojektowany na zlecenie Zelmera. – To projekt sprzed 15 lat. Ten czajnik nie jest sexy, ale sprzedał się w gigantycznej liczbie egzemplarzy – powiedział Andrzej Śmiałek. Projektant podkreśla, że w Ergo Design obowiązuje praca zespołowa. – Niejednokrotnie ja sam spędziłem przy niektórych projektach 15-20 procent czasu ich powstawania, reszta to praca całego zespołu. Proces projektowania musi być bardzo dobrze zarządzany. Trzeba eliminować sprzeczne założenia, od razu wskazywać miejsca wyboru. Projektant musi filtrować założenia producenta, starać się być dla niego partnerem – uważa Śmiałek.
Na monograficznej wystawie projektanta i jego zespołu można zobaczyć najciekawsze produkty zaprojektowane dla takich firm, jak Zelmer, Lotos i Deltim oraz prześledzić cały nowoczesny proces powstawania nowego produktu. Naczelnym hasłem studia i jego filozofią, jest angielskie „brand indulging”, co wskazuje na specjalizację we wzmacnianiu i pozycjonowaniu marki poprzez wdrażanie dobrze zaprojektowanych, innowacyjnych produktów.
Andrzej Śmiałek urodził się w 1968 roku. Jest projektantem, managerem, nauczycielem akademickim.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78