Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Wykład japońskiego projektanta Shu Hagiwary oraz ceremonia parzenia herbaty

IMG_2810.jpg- Projektant powinien być ogniwem łączącym tego, kto produkuje przedmioty tym, kto go użytkuje – uważa Shu Hagiwara, jeden z czterech komisarzy wystawy „WA: HARMONIA. Japoński design dziś”. Shu Hagiwara wygłosił w piątek 15 stycznia br. w Instytucie Wzornictwa przemysłowego wykład „Japonia i design”. Po wykładzie goście uczestniczyli w ceremonii picia herbaty przygotowanej przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Była to jedna z imprez towarzyszących wystawie japońskiego design.
Shu Hagiwara przypomniał, że po II wojnie światowej w Japonii miało miejsce wzrost gospodarczy, który zaowocował zalewem produktów konsumpcyjnych projektowanych przez designerów zatrudnianych przez wielkie firmy. Kryzys roku 1990, którego skutki Japonia odczuwa do dzisiaj, przyniósł przewartościowanie życia Japończyków, w tym w podejściu do design zarówno ze strony użytkowników, jak i projektantów. - Do tego czasu producenci dyktowali warunki produkowania i projektowania. Wreszcie projektanci zdali sobie sprawę z tego, że chcieliby przenieść wolność wyboru sobie i użytkownikom, dlatego zaczęli uniezależniać się od wielkich koncernów. Po roku 2000 designerzy zaczęli projektować z myślą, że sami chcieliby używać tych przedmiotów – powiedział Shu Hagiwara.
Hagiwara zaprezentował również sylwetki młodych japońskich designerów.
Po wykładzie Shu Hagiwary, o historii japońskiego designu i jego percepcji w Europie opowiadała Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Dyrektor Dziechciaruk-Maj przypomniała, że współczesny japoński design wypływa z tradycji tamtejszego rzemiosła. – W Japonii nie istniał podział na sztukę wysoką i użytkową – podkreśliła.
Spotkanie zakończył pokaz parzenia herbaty przygotowany przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W trwającej godzinę ceremonii uczestniczyły również osoby z publiczności.

DSCN5610.JPG

Więcej o wystawie...
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78