Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Wernisaż wystawy „WA: HARMONIA. Japoński design dziś”

IMG_2853.jpgAmbasador Japonii w Polsce Yuichi Kusumoto oraz Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, fundatorzy krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, byli specjalnymi gośćmi wernisażu wystawy „WA: HARMONIA. Japoński design dziś”, który odbył się wieczorem 14 stycznia br. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.
Yuichi Kusumoto, ambasador Japonii w Polsce, który sprawuje patronat honorowy nad wystawą, podkreślił, że japoński design w sposób zharmonizowany łączy t, co tradycyjne z tym, co nowe. - W Japonii rośnie zainteresowani rodzimym designem, a na całym świecie rośnie zainteresowanie designem japońskim – dodał.
Beata Bochińska, prezes IWP przypomniała, że wystawa inauguruje obchody 60-lecia istnienia IWP i nie jest pierwszą prezentacją japońskiego design w historii Instytutu. - Oglądając zdjęcia z kolejnych wystaw japońskich, które miały miejsce w IWP, nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że projektant według Japończyków, to ten, który powinien tworzyć przedmioty, których wartością jest trwałość. Jednorazowe, jednosezonowe i w końcu przemijające gadżety są obce zainteresowaniu najlepszych projektantów. Jakby szkoda było ich talentu i czasu na kreowanie modnych, chwilowych obiektów pożądania – powiedziała prezes IWP podkreślając, że taki design wywodzi się ze zrozumienia wartości własnej kultury. - U jego podstaw leży rozwinięta, przemyślana i intelektualnie pogłębiona teoria własnego wzornictwa - dodała.
Shu Hagiwara, jeden z czterech kuratorów wystawy ze strony japońskiej, rozdał na pamiątkę gościom wernisażu kolorowe gumki – recepturki w kształcie zwierząt tłumacząc, że zostały zaprojektowane właśnie w ten sposób, aby wytworzyć więź emocjonalną między przedmiotem codziennego użytku a odbiorcą. – Sam na co dzień używam 30 przedmiotów z tych pokazanych na wystawie. Żałuję, że żaden nich nie jest dostępny w Polsce – powiedział. Hagiwara. Mówiąc o idei wystawy – duchu harmonii obecnej w japońskim designie Shu Hagiwara przypomniał, że japoński znak WA, czyi harmonia, wpisany w starą nazwę Japonii oznacza również pokój: – Po przyjeździe do Polski zorientowałem się, że symbol WA znajduje się w nazwie Warszawa.

Więcej o wystawie...

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78