Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Śniadanie prasowe przed wystawą „WA: HARMONIA. Japoński design dziś”

DSCN5400.JPGO specyfice i biznesowym sukcesie japońskiego designu opowiadali dziennikarzom znawcy Japonii i twórcy wystawy „WA: HARMONIA. Japoński design dziś”.
Elżbieta Opiła, dyrektor marketingu i PR Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, podkreśliła, że wystawa prezentowana jest w Instytucie w ramach programu Zaprezentuj Swój Zysk, promującego dobre praktyki w łączeniu designu i biznesu. Dodała, że wystawa inauguruje działania związane z obchodami 60-lecia IWP.
Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, podkreśliła, że wystawa „WA: HARMONIA. Japoński design dziś” jest wydarzeniem wyjątkowym. – To wystawa niestandardowa. Pokazuje to zjawisko w całej złożoności – powiedziała. – W Japonii estetyka i piękno obejmują wszystkie dziedziny życia. Nie ma tam podziału na sztukę wysoką i użytkową – dodała.
Shu Hagiwara, jeden za czterech kuratorów wystawy, przypomniał, że po roku 2000 w Japonii pojawiły się całkiem nowe produkty wzornictwa oparte na tradycji harmonii WA. – Łączą one w sobie pozorne sprzeczności, na przykład materiał sztuczny z naturalnym, tradycję z nowoczesnością, przyjemność z użytecznością, lokalność z globalnym odbiorem – powiedział.
Jako przykład japońskiego podejścia do designu, polegającego na łączeniu tradycyjnego wzornictwa z nowoczesnością w celu osiągnięcia harmonijnego efektu, pokazał m.in. urządzenie do gotowania ryżu, które łączy tradycyjny kształt pojemników na żywność z nowoczesną techniką. Inny przykład, to sztućce o tradycyjnych europejskich kształtach wykonane z drewna bambusa, z którego powstają pałeczki do jedzenia ryżu. – Wykonane z tego samego surowca komplety mogą służyć do jedzenie dań zarówno kuchni europejskiej jak i japońskiej – dodał.

Więcej o wystawie...
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78