Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Innowacja dzięki ergonomii

O tym, że korzystanie z najnowszych osiągnięć ergonomii gwarantuje przedsiębiorcom zysk, a konsumentom komfort korzystania z oferowanych produktów rozmawiali uczestnicy z kraju i z zagranicy V Międzynarodowej Konferencji Ergonomicznej „Ergonomia Narzędziem Innowacji”. Spotkanie odbyło się 8 grudnia br. w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Patronat honorowy nad konferencją objęły: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Gospodarki, Komitet Ergonomii PAN oraz Polskie Towarzystwo Ergonomiczne. - Ergonomia produktów pozwala tworzyć wyjątkowe produkty, niezwykle cenione przez użytkowników. O tym, że ergonomia produkcji pozwala zwiększyć efektywność pracowników i ich kreatywność przekonywał podczas sesji plenarnej prof. Jan Dul, z Departamentu Zarządzania Technologią i Innowacją Erasmus University w Rotterdamie.
Tadeusz Jelec, design manager w Jaguar Design Studio, podkreślił, że ergonomia zdecydowanie wspomaga nie tylko projektantów masowo produkowanych marek samochodów, ale również wytwórców ekskluzywnych samochodów, przyczyniając się do wzrostu ich atrakcyjności na rynku.
Reprezentująca Instytut Wzornictwa Przemysłowego dr Iwona Palczewska, Dyrektor Pionu Badań i Rozwoju IWP, przypomniała, że wykorzystanie wiedzy o ergonomii, która dzięki badaniom naukowym jest stale doskonalona, jest kluczowa w tworzeniu procesu innowacji przynoszącym konkretne korzyści biznesowe, choćby poprzez podniesienie do efektywności produkcji. – Nie ma innowacyjności bez wzornictwa, ale wzornictwa opartego o wiedzę, również o wiedzę z obszaru ergonomii – podkreśliła dr Palczewska.
Przykładem takiego podejścia do wykorzystania ergonomii w biznesie jest krzesło do pracy przy komputerze w pozycji siedząco-leżącej, do którego skonstruowania założenia ergonomiczne dostarczył IWP, zaprojektował Jarosław Szymański z biura projektowego Studio 1:1, a firma PROFIm, która projekt sfinansowała, wdroży krzesło do produkcji oraz wprowadzi je na rynek.
Jak zapowiedziała Beata Bochińska, Prezes IWP, premiera krzesła odbędzie się podczas przyszłorocznych Ogólnoświatowych Finałów konkursu Imagine Cup, które współorganizuje IWP.
Oprócz sesji plenarnej 90 uczestników konferencji mogło wziąć udział w jednej z trzech sesji panelowych poświęconych: meblarstwu, IT oraz transportowi bądź motoryzacji.
W sesji panelowej dla transportu i motoryzacji dr hab. inż. Iwona Grabarek z Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej mówiła o ergonomii środków transportu, a jako studium przypadku zaprezentowano doświadczenia ze współpracy studia projektowego MaradDesign oraz producenta tramwajów firmę PESA z Bydgoszczy przy projektowaniu kabiny motorniczego w nowych tramwajach. Projektanci: dr hab. Marek Adamczewski, Anna Wachowicz i Bartosz Piotrowski przedstawili ergonomiczne rozwiązanie, z którymi stykają się prowadzący pojazd szynowy: ograniczona przestrzeń w czole wagonu oraz problem prawidłowej pozycji lewej ręki, którą motorniczy przez kilka godzin obsługuje tzw. zadajnik jazdy. Zagadnienie to zostało przedstawione zarówno z punktu widzenia projektanta, jak i producenta. Drugim case study było wykorzystanie danych ergonomicznych w celu optymalizacji funkcjonalności przy projektowaniu jachtu na przykładach konstrukcji zaprojektowanych przez projektanta Leszka Gonciarza z firmy LG Yachts. .
W sesji panelowej dla sektora meblarskiego również zaprezentowano dwa studia przypadku . Pierwszy, przygotowany przez firmę Martela, dotyczył ewolucji projektu biurka (w oparciu o współpracę z ergonomistami instytutów badawczych w Finlandii) uwzględniającej wpływ na efektywność i zdrowie pracowników. Zaprezentowała go Małgorzata Grzyb, menedżer działu architektury Marteli. Drugi – to przykład korzystania z danych ergonomicznych w branży meblarskiej – „Welcoming Worklplace”, czyli projektowanie miejsc pracy dla starszych pracowników w warunkach gospodarki opartej na wiedzy. Zaprezentowała go Beata Osiecka, Prezes Zarządu firmy Kinnarps. Bodźcem do działania była tu prognoza, że do roku 2020 niemal połowa dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej ukończy 50 lat, a w związku z tym przy projektowaniu firma Kinnarps wspiera się wynikami badania „Przyjazne miejsce pracy” analizującego stanowiska pracy pracowników umysłowych powyżej 50 roku życia w Jokohamie, Londynie i Melbourne. W panelu tym ponadto wygłosili referaty prof. Ewa Górska, Prezes Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego (na temat oceny ergonomicznej usprawnień organizacji w procesie produkcyjnym) oraz dr hab. Andrzej Mastalerz z Zakładu Badań Ergonomicznych IWP, który mówił o biomechanicznych metodach wspomagających projektowanie mebli ergonomicznych.
Uczestnicy sesji panelowej IT wysłuchali wystąpień dra hab. inż. Marcina Sikorskiego i mgr Krzysztofa Redlarskiego z Politechniki Gdańskiej na temat doskonalenia ergonomii oprogramowania i aplikacji internetowych oraz dra hab. Krzysztofa Maraska z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych o użyteczności portali głosowych. Jako case study przedstawione zostały dwa przykłady: zastosowanie metodyki User-Centered Design przy projektowaniu wewnętrznej aplikacji internetowej do oceny pracowników (zaprezentowany przez Lidię Kozik spółki z firmy Janmedia Interactive) oraz Interaction Design – jego roli i metod badawczych stosowanych w procesie projektowym, case study przygotowany przez Huberta Anyżewskiego z firmy UseLab - Partnera sesji panelowej).
Konferencja zorganizowana została przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Odbyła się przy wsparciu partnerów: PROFIm (partner sesji plenarnej) oraz UseLab (partner sesji panelowej IT). Patronat medialny nad konferencją sprawowali: 3DCAD.pl, Motocaina.pl, Meble.pl oraz miesięcznik „Office & Facility”.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78