Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Kulturze potrzebny jest nowoczesny mecenat i mądre finansowanie

Warszawa 25,09.2009

„Polskiej kulturze potrzebny jest nowoczesny mecenat i mądre finansowanie publiczne. Rozwój przemysłów kultury, a w tym wzornictwa, ma kluczowy wpływ na rozwój kreatywności i innowacyjności całego społeczeństwa.” - mówiła Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Beata Bochińska na odbywającym się w Krakowie Kongresie Kultury Polskiej.

Prezes IWP poprowadziła panel dyskusyjny pt. „Instytucja, firma czy wydarzenie – jak organizować, wartościować i finansować kulturę”. Uczestnikami panelu byli: Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdynia, Dominique Lasage, dyrektor odpowiadający za mecenat i pozyskiwanie treści multimedialnych operatora Orange, Dorota Bryndal, prawnik kancelarii Gessel, specjalista prawa autorskiego oraz Wojciech Trzcinski, muzyk i właściciel centrum kultury Fabryka Trzciny.

Dyskusja dotyczyła mecenatu publicznego i prywatnego, metod oceny efektywności inwestycji w kulturę, roli instytucji i wydarzeń, rozwijania umiejętności menedżerskich, sposobów "inkubowania" mecenasów kultury, a rodzącej się e-kultury.

Samorządy i duże korporacje są coraz ważniejszymi mecenasami kultury, która ma kluczowe znaczenie dla realizacji ich misji, zaspokaja potrzeby mieszkańców lub klientów, a jednocześnie buduje wartość marki. Uregulowania dotyczące prawa autorskiego są kluczowe w kontekście e-kultury i dystrybucji treści w nowoczesnych mediach.

Relacja filmowa dyskusji wkrótce będzie dostępna on-line w serwisie internetowym IWP oraz na stronach e-kongresu. http://www.kongreskultury.pl/title,Relacja_na_zywo,pid,49.html.

W IWP specjalnie z okazji Kongresu powstał także Raport o wzornictwie, którego autorkami są Beata Bochińska i dyrektor pionu B + R Instytutu Iwona Palczewska.

Tegoroczny Kongres Kultury Polskiej trwa od 23 do 25 września. Jest szóstym w historii, a drugim po 1989 r. Szuka odpowiedzi na pytania o polską kulturę w dwudziestolecie transformacji społecznej i ustrojowej.

Tematy wiodące to:

  • Przestrzenie twórczości - dyskusje o twórczości i twórcach, bilans osiągnięć współczesnych polskich artystów i ich rola w kulturze światowej, a także wpływ kultury światowej na działania artystyczne w Polsce.
  • Instytucje dla kultury - o potrzebie modernizacji organizacyjnych i instytucjonalnych form życia kulturalnego. Nowe „przestrzenie kultury” oferują nowe możliwości i nowe narzędzia – jak je efektywnie wykorzystać.
  • Kultura w społeczeństwie - jej rola w życiu codziennym społeczeństwa obywatelskiego i w definiowaniu tożsamości Polaków, w warunkach transformacji ustrojowej, integracji europejskiej, globalizacji, zmiany pokoleniowej.

Zobacz wypracowane przez panelistów konkluzje i rekomendacje, które zostały wysłane do Ministerstwa Kultury.

kp/
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78