Strona główna » O instytucie » Aktualności IWP

AKTUALNOŚCI

Wystawa szwedzkiego designu otwarta!

Warszawa, 21.09.2009

„Mam nadzieję, że coraz silniejsza gospodarczo Polska włączy się w nurt mądrego projektowania, korzystając między innymi z doświadczeń szwedzkich, które są nam bardzo bliskie” - powiedziała Beata Bochińska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego otwierając wystawę szwedzkiego designu.

Wystawa „CZTERY ELEMENTY. Szwedzki design dzisiajnawiązuje do czterech żywiołów nieodłącznie związanych z naszą egzystencją: ziemi, wody, powietrza i ognia. Prezentowanych jest ponad 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji w ciągu kilku ostatnich lat.
„Szwecja jest jednym z liderów światowego wzornictwa. 75% firm deklaruje współpracę z projektantem. Taka współpraca to tamtejszy standard” - podkreśliła Beata Bochińska.

Jak do tego doszło, że niewielki, bo liczący tylko 7 mln mieszkańców, kraj, położony na dalekiej północy Europy wykreował tak wiele globalnych marek takich choćby jak Electrolux, Volvo, IKEA, Absolut, Atlas Copco, Ramlösa, Sony Ericsson? „Myślę, że wartość współpracy projektantów, administracji centralnej i samorządowej oraz biznesu, synergia konsekwentnie prowadzonych działań dała efekty. Mądra edukacja społeczna pokazująca wartość zrównoważonego rozwoju i poszanowania naturalnego środowiska wykreowała mądrego klienta, który stawiał wymagania wobec producentów i dystrybutorów” - dodała prezes IWP.

W 2003 roku rząd szwedzki zadecydował o wydaniu dodatkowych 20 mln koron na dofinansowanie 10 specjalnych programów wspierających wzornictwo, a 2005 rok ogłoszono w całej Skandynawii Rokiem Wzornictwa, co świadczy o docenieniu roli designu dla rozwoju gospodarczego tego kraju.
Beata Bochińska podkreśliła także związki Polski ze szwedzkim designem. To w Polsce wylądował w 1961 roku Ingvar Kamprad i podjął współpracę z polskimi inżynierami, technologami i projektantami z polskich fabryk mebli. Sukces IKEA i jej dzisiejsza pozycja była współtworzona przez polskich dostawców.

Drogi poszukiwań wzornictwa skandynawskiego i polskiego były bardzo zbliżone. Ani w jednym, ani w drugim kraju nie wybierano grupy uprzywilejowanych klientów, starano się projektować produkty dla jak najszerszego grona odbiorców. Nauka zwana ergonomią powstała w Polsce i to tutaj projektanci tworzyli liczne prototypy i projekty opierając je o badania uwzględniające potrzeby niepełnosprawnych i wykluczonych .

„Z żalem trzeba powiedzieć, że nie byliśmy tak konsekwentni jak nasi szwedzcy koledzy. Ich determinacja i praca dla każdej branży i dziedziny przemysłu budzi zazdrość. Piękno jest wartością gospodarczą - dopiero dzisiaj rozumiemy ten przekaz [Wandy Telakowskiej, założycielki IWP] i staramy się wykorzystać pieniądze z UE dla rozwoju polskich przedsiębiorstw i ich współpracy z projektantami” - powiedziała Beata Bochińska.

Wystawa „CZTERY ELEMENTY” jest kolejną z cyklu prezentacji dobrych praktyk i doświadczeń międzynarodowych, które IWP organizuje w ramach programu Zaprojektuj Swój Zysk finansowanego z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG).

W Polsce po raz pierwszy wystawa była prezentowana w lipcu i sierpniu tego roku w ramach Gdynia Design Days– masowego wydarzenia organizowanego wraz z naszym partnerem, jakim jest Urząd Miasta Gdynia oraz dzięki współpracy z firmą ENERGA.

Kuratorką wystawy i jednocześnie reprezentantką Instytutu Szwedzkiego, partnera IWP, jest szwedzka projektantka wzornictwa pochodzenia kolumbijskiego Margarita Bergfeldt Matiz, która zasłynęła udziałem w projektowaniu międzynarodowej stacji kosmicznej International Space Station ISS dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency w Noordwijk w Holandii). Komisarzem ekspozycji jest Iza Jasińska z IWP. Wernisaż uświetnił ambasador Szwecji w Polsce Dag Hartelius.
kp/es

Więcej o wystawie CZTERY ELEMENTY...

Zobacz także:

Inne projekty Instytutu

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78